PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
XIV Nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za Najlepszy Scenariusz z Europy Wschodniej otrzymali: wielokrotnie nagradzany na festiwalach w Polsce i za granicą polski scenarzysta i reżyser, Maciej Sobieszczański oraz Grzegorz Puda za scenariusz pt. BRAT (BROTHER).

Maciej Sobieszczański ma na swoim koncie już liczne polskie i międzynarodowe nagrody m.in. Think: The Award Berlinale 2015, a jego ostatni film, ZGODA, otrzymał nagrodę w sekcji FIRST LOOK na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno i za najlepszą reżyserię na festiwalu w Montrealu 2017. Nagrodzony scenariusz to pełne emocji studium braterskiej relacji w obliczu wielkiej presji. Jak podkreśliła przyznająca nagrodę Rada Artystyczna, to „scenariusz, który wyróżnia się jako dzieło wyjątkowo poruszające, przedstawiające realistyczną i uniwersalną historię dramatycznych zmagań rodzinnych. Główny bohater, starając się zachować lojalnie wobec skonfliktowanych stron, musi pogodzić się z rozczarowaniem pierwszą miłością i niespełnionymi nadziejami na lepsze życie”.

 

Najlepszy scenariusz XIV edycji ScripTeast wybierali członkowie Rady Artystycznej, doświadczeni filmowcy z wybitnym dorobkiem: Doreen Boonekamp (była szefowa Holenderskiego Funduszu Filmowego), Sandy Lieberson (wieloletni szef 20th Century Fox), Antonio Saura (producent i szef firmy dystrybucyjnej Latido), Manfred Schmidt (b. szef jednego z największych niemieckich funduszy filmowych MDM), Simon Perry (b. szef ACE – europejskiego klubu producentów) oraz szefowie naukowi programu Christian Routh i Tom Abrams.

 

Rada Artystyczna przyznała też Specjalne Wyróżnienie, które otrzymał Pavo Marinković, wielokrotnie nagradzany chorwacki scenarzysta i reżyser, za projekt JIMMY L. W swoim werdykcie Rada Artystyczna podkreśliła: „to projekt, który rzuca światło na skomplikowany okres w pogmatwanej historii Europy Środkowej i Wschodniej. Autorowi udało się wydobyć z chaosu wojny inspirowaną faktami, poruszającą opowieść o outsiderze, który która stara się podążać za swoim powołaniem, jednocześnie konfrontując się z uprzedzeniami rasowymi i lojalnością wobec stale zmieniających się wymagań politycznych.”

 

ScripTeast, unikatowy na skalę europejską projekt Niezależnej Fundacji Filmowej, jest nazywany najbardziej efektywnym programem treningowym dla scenarzystów w Europie i ma najwyższy procent filmów zrealizowanych na podstawie scenariuszy biorących udział w programie: na 160 scenariuszy aż 53 zostało sfilmowanych lub są obecnie w produkcji. Nagroda im. Krzysztofa Kieślowskiego programu scenariuszowego ScripTeast po raz pierwszy została wręczona online. ScripTeast, zwyczajowo rozgrywający się podczas trzech sesji, stacjonarnej w Polsce i dwóch kolejnych na największych światowych festiwalach w Berlinie i Cannes, z powodu COVID-19 swoją ostatnią sesję przeniósł w całości do internetu. 

 

Uczestnicy programu brali udział w konsultacjach z ekspertami z całego świata, spotkaniach poświęconych produkcji, sprzedaży i promocji filmów, a także case studies i indywidualnych sesjach z producentami. Spotkali się m.in. z Lone Scherfig, reżyserką „Włoskiego dla początkujących”, Davidem Parfittem zdobywcą Oskara za „Zakochanego Szekspira”. Ze swoją nagrodą Sobieszczański i Puda dołączyli do grupy polskich twórców, którzy podczas poprzednich edycji zostali wyróżnieni nagrodami ScripTeast. Byli wśród nich: Jacek Piotr Bławut i Anna Onichimowska („Dzień czekolady”), Bartek Konopka i Przemysław Nowakowski („Niemy”), Bodo Kox („Człowiek z magicznym pudełkiem”) czy Kuba Czekaj („Sorry Polsko”).

 

ScripTeast jest organizowany przez Niezależną Fundację Filmową przy wsparciu Programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa – komponent Media, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Apple Film Production, we współpracy m.in. z Europejską Akademią Filmową oraz renomowanymi stowarzyszeniami międzynarodowych producentów: Producers Network, European Producers Club, Transatlantic Partners i ACE oraz Filmarket Hub i Film New Europe.


Więcej informacji: www.scripteast.pl

MR
Scripteast
Ostatnia aktualizacja:  22.05.2020
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa poszukuje autorów filmów
Wstrząsający dokument o zbrodni i milczeniu. Premiera „Wielkiego strachu” Pawliny Carlucci-Sforzy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll