PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym online odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Wielki strach” w reżyserii Pawliny Carlucci-Sforzy. Film wyprodukowało Studio Munka-SFP.

Ten krótki film to wstrząsające świadectwo wydarzeń, o których do tej pory milczano, a które miały miejsce na Podkarpaciu tuż po II wojnie światowej. Dramatyczne historie opowiadają mieszkańcy dwóch wiosek, leżących po przeciwnych stronach mrocznego lasu zwanego Dębrzyną. Był to czas, kiedy z Zachodu wracali w rodzinne strony ludzie wywiezieni w czasie wojny na przymusowe roboty. Wielu ludzi wracało wtedy z odległych krańców świata, nie spodziewając się, że blisko domu staną się ofiarą napadu ze strony grasujących na tym obszarze bandytów. Wyrzuceni z pociągu, ograbieni i na koniec zabici, powiększali oni liczbę jakoby zaginionych w czasie wojny. O tym, co się w lesie dzieje, wiedzieli mieszkańcy pobliskich miejscowości. Nie interweniowali jednak, bo, jak sami mówią, "żyli pod strachem". Przez wszystkie te lata wśród mieszkańców wywodzących się z wiosek, z których pochodzili bandyci odpowiedzialni za opisane powyżej zbrodnie panowała (jak sami mówią) „zmowa milczenia”. Rozmowa przed kamerą to nie tylko opowieść o historii, ale także próba zwalczenia dławiącego kolejne pokolenia strachu.

- Dębrzyna stała się w efekcie „skażonym krajobrazem”. Określenia tego używamy za Martinem Pollackiem, który nazywa tak „krajobrazy będące miejscem masowych mordów, dokonywanych jednak w ukryciu, z dala od ludzi, często w ścisłej tajemnicy. Gdzie sprawcy po masakrze dokonywali wszelkich starań, by zatrzeć ślady” - mówi reżyserka, Pawlina Carlucci-Sforza. - Kim byli oprawcy? Kim byli pomordowani? Jak to możliwe, że ten proceder trwał przez ponad dwa lata, i że mordercy nie zostali z niego nigdy rozliczeni, a ofiary pozbawione tożsamości na zawsze pozostały anonimowe?

Kadr z filmu, fot. Studio Munka-SFP

„Wielki strach” powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka w ramach dofinansowanego przez PISF programu Pierwszy Dokument. Producentami filmu są Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Producentem wykonawczym i koproducentem jest Agresywna Banda (Alessandro Leone). Koproducentami - Rentcam, New Wave Film, Akjos Media.

Film powstał na podstawie scenariusza Pawliny Carlucci-Sforzy oraz Magdaleny Lubańskiej, która na tym terenie prowadzi badania antropologiczne. To już drugi film tego duetu i drugi, realizowany na tym terenie, zainspirowany trudną lokalną historią.

Pawlina Carlucci-Sforza ukończyła London College of Communication (University of Arts) oraz Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Kształciła się w Warszawskiej Szkole Filmowej i w Accademia Albertina delle Belle Arti w Turynie. Jej film "Nie sądzić" zdobył nagrodę za Najlepszy Film Dokumentalny i nominację do nagrody w kategorii Najlepszy Film Polski na Festiwalu Grand Off (2017) oraz nominację do Nagrody im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepsza reżyseria (2018).

60. Krakowski Festiwal Filmowy Online odbędzie się w dniach 31 maja – 7 czerwca 2020. Film "Wielki strach" bierze udział w konkursie polskim.

MR
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  22.05.2020
Zobacz również
fot. Studio Munka-SFP
Nagroda ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego dla Macieja Sobieszczańskiego i Grzegorza Pudy
Jak pandemia zmienia festiwale filmowe? Podsumowanie debaty CKF
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll