PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  12.05.2020
Włodzimierz Niderhaus, wieloletni dyrektor Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, producent filmowy, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, zmarł w wieku 75 lat.
Jak informuje WFDiF, msza święta żałobna za duszę Włodzimierza Niderhausa odprawiona zostanie we wtorek, 19 maja, o godz. 12:30 w Kościele Sióstr Wizytek (ul. Krakowskie Przedmieście 34), po której nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na Srarym Cmentarzu Powązkowskim. Spotkanie odbędzie się przy Bramie św. Honoraty o godz. 14:30.

***

Włodzimierz Niderhaus był od 1990 roku dyrektorem Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, niestrudzonym reformatorem tej instytucji, tak ważnej dla polskiego kina.  Był jednym z najbardziej znanych producentów filmowych w Polsce, opiekunem debiutantów i młodych filmowców, aktywnym uczestnikiem środowiska filmowego. Pod Jego czujnym okiem powstały setki filmów fabularnych, dokumentalnych i spektakli, m.in. „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, „Różyczka”, „Róża”, „Generał Nil”, „Córki Dancingu”. Był twórcą cyklu ekranizacji polskiej młodej dramaturgii teatralnej „Teatroteka”, w ramach którego na przestrzeni ostatnich lat zadebiutowały dziesiątki młodych filmowców.

Absolwent Politechniki Warszawskiej. Dyrektor (od roku 1990) Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, z którą związany jest zawodowo od roku 1970. Nieprzerwanie od 2000 roku wiceprezes Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych (KIPA). W latach 2005-2008 sekretarz Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, od roku 2014 członek Rady. Jako producent i koproducent brał udział w powstaniu ponad 80 filmów fabularnych i dokumentalnych. Jest producentem wielokrotnie nagradzanych obrazów, m.in. „Róży” zdobywczyni Grand Prix ORŁY 2012 oraz Grand Prix Warsaw Film Festival, „Różyczki” nagrodzonej Złotymi Lwami na 35. FPFF w Gdyni, czy „Galerianek” nagrodzonych Grand Prix na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.

W 2009 r. Włodzimierz Niderhaus otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w działalności na rzecz kinematografii polskiej. Laureat Nagrody Specjalnej "Jantar" za "25 lat współpracy producenckiej z festiwalem "Młodzi i Film" w wolnej Polsce" na 34. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" (2015). Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.
gw
WFDiF
Ostatnia aktualizacja:  14.05.2020
Zobacz również
fot. Jacek Czerwiński/SFP
Bodo Kox - Filmowa Kwarantanna z Kulturą #9
Wkrótce ruszy platforma kin studyjnych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll