PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Ninateka (ninateka.pl), wyjątkowy serwis VOD zawierający ponad 7000 rozmaitych materiałów audiowizualnych poświęconych kulturze, w tym filmów fabularnych i dokumentalnych, spektakli, koncertów i animacji, poszerza swoją ofertę dla osób z niepełnosprawnością. W Ninatece za darmo i bez reklam można korzystać już z niemal 300 materiałów opatrzonych audiodeskrypcją, tłumaczeniami na język migowy i napisami dla osób niesłyszących.

Ninateka (ninateka.pl), serwis prowadzony przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny (FINA), w otwartym, darmowym dostępie prezentuje bogactwo polskiej kultury audiowizualnej. Na ninateka.pl znajduje się już ponad 7000 wyselekcjonowanych materiałów audiowizualnych, a liczba ta codziennie rośnie. Tylko tu, nieodpłatnie i bez reklam, można oglądać filmy fabularne i dokumentalne czołowych polskich twórców, rejestracje spektakli i koncertów, animacje, słuchowiska i rozmowy z ciekawymi ludźmi.


Ninateka powstała z myślą o wszystkich użytkownikach – również tych, którzy często spotykają się z wykluczeniem z przestrzeni cyfrowej i utrudnionym dostępem do kultury.Serwis jest otwarty także dla osób z niepełnosprawnościami i wszystkich, którzy z różnych powodów nie mogą w pełni korzystać z zasobów Internetu.


Już teraz w Ninatece znajdują się 103 materiały z audiodeskrypcją (m.in. „Jestem mordercą” w reż. Macieja Pieprzycy, „Wszystko na sprzedaż” Andrzeja Wajdy, „Między nami dobrze jest” w reż. Grzegorza Jarzyny), 94 opatrzone tłumaczeniem na Polski Język Migowy (takie jak „Amator” Krzysztofa Kieślowskiego, „Inny świat” w reż. Doroty Kędzierzawskiej, „Dziennik z podróży” w reż. Piotra Stasika) oraz 182 z napisami dla osób niesłyszących. Wśród nich m.in klasyka polskiego dokumentu, etiudy i programy telewizyjne, w tym „Przewodnik po sztuce” prowadzony przez Zbigniewa Liberę. Z wszystkich zasobów dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami, łącznie blisko 300 tytułów, można korzystać za darmo i bez reklam, a liczba ta stale się powiększa. 


W dobie ograniczonego dostępu do wydarzeń miejskich i zawieszonej działalności kin, teatrów czy bibliotek, serwis może być interesującą propozycją dla obiorców kultury – także dla tych, których na co dzień nie zawsze mogą korzystać z bogactwa dostępnych w sieci zasobów, w tym komercyjnych serwisów VOD i oferty stacji telewizyjnych.


Ninateka jako miejsce przyjazne osobom z niepełnosprawnościami została dwukrotnie doceniona: przez Stowarzyszenie Integracja nagrodą „Serwis www bez barier” za najbardziej dostępny serwis internetowy w kategorii „Serwis akcji/wydarzenia kulturalnego” oraz przez Polską Akademię Dostępności – projekt realizowany przez Fundację Widzialni we współpracy z MAiC jako zwycięzca konkursu „The best of accessibility project, 2014” .

MR
FINA
Ostatnia aktualizacja:  11.05.2020
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Wykłady o scenariopisarstwie i montażu filmowym
Premiera nowego filmu Sekielskich
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll