PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
„Sala samobójców. Hejter” Jana Komasy zdobył nagrodę za najlepszy międzynarodowy film fabularny na nowojorskim Tribeca Film Festival. To sytuacja bez precedensu. Wygraną komentują dla nas producent Jerzy Kapuściński i odpowiedzialna za międzynarodową promocję filmu Izabela Kiszka-Hoflik.

- Była jesień 2016 roku, pojawiało się coraz więcej informacji o działalności hejterskiej, i tej związaną z kampanią wyborczą, i tej dotyczącej zakulisowych działań antycelebryckich. Ludzie dowiedzieli się o firmach, które zajmują się systemowo tworzeniem fake newsów i manipulacją w sieci. Pomyślałem, że warto byłoby – za pomocą filmu – pokazać tę ewolucję Internetu – mówił Jerzy Kapuściński, producent filmu (Naima Film). Dziś z wielką radością i satysfakcją czyta opinie na temat filmu formułowane przez Dannyego Boyle’a czy Williama Hurta. – Bardzo się cieszymy z tej nagrody, odbieramy ją jako komplement – przyznaje Kapuściński. – W ten sposób „Hejter” zaczyna drugie życie. Wyróżnienie otwiera drzwi do kolejnych festiwali. Mam nadzieję, że film wróci do kin, gdyż jego walory tzn. plastykę obrazu i świetny dźwięk można docenić tylko na dużym ekranie.

Jerzy Kapuściński i Jan Komasa odbierają Srebrne Lwy za „Salę  Samobójców" na 35. FPFF w Gdyni, fot. materiały prasowe

- Z głębi serca gratuluję reżyserowi jakże aktualnego i niepokojącego filmu. Czym Nixon i Watergate byli dla Coppoli, gdy kręcił „Rozmowę”, tym Facebook i fake newsy są dla twórcy „Hejtera” – napisał zasiadający w jury Danny Boyle, zdobywca Oscara i twórca takich hitów, jak „Trainspottiing” czy „Slumdog. Milioner z ulicy”. Zachwytu nad filmem Jana Komasy nie krył także William Hurt, wybitny aktor doceniany m.in. za role w filmach „Żar ciała”, „Pocałunek kobiety pająka”. - Pragnę Panu podziękować za wspaniały film. Inspirujący. Moralnie potężny. Wnikliwy. Istotny. Przepełniony głębokim zrozumieniem i współczuciem. To właśnie ten szczególny rodzaj empatii przesądza o sile filmu, stając się autentycznym wyrazem sumienia artysty. To empatia, która opiera się naciskom. Jest szczera. Sprzyja zrozumieniu. Dziękuję wszystkim współtwórcom tego wielkiego dzieła: dzieła sumienia” – napisał w liście do Jana Komasy. Decyzja jury, w skład którego weszli jeszcze Demian Bichir, Judith Godreche i Sabine Hoffman, była jednogłośna.

- To sytuacja bez precedensu - komentuje Izabela Kiszka-Hoflik, której firma IKH Pictures Promotion zajmowała się międzynarodową promocją tego filmu. - Film polskiego reżysera nakręcony w języku polskim w lutym odbiera nominację do Oscara, a dwa miesiące później kolejny jego projekt wygrywa najważniejszy festiwal w USA. To nie może być przypadek. Jeśli Jan Komasa po sukcesie „Bożego Ciała” nie miał jeszcze międzynarodowego paszportu, to teraz go otrzymał.

Izabela Kiszka-Hoflik, fot. Przemysław Skrzydło

Tribeca Film Festival to niezwykle ważny punkt na mapie międzynarodowych festiwali filmowych i jedna z największych światowych imprez kina niezależnego. Liczba tytułów ubiegających się o udział w festiwalu przekracza 10 tysięcy, a festiwalowe pokazy gromadzą milionową widownię. "Sala samobójców. Hejter" to pierwszy polski film w historii, który znalazł się w konkursie głównym - International Narrative Competition - tego ważnego festiwalu, organizowanego w sercu nowojorskiego Manhattanu. I pierwszy, który zdobył najważniejszą nagrodę – za Najlepszy Zagraniczny Film Fabularny (Best International Narrative Feature). - Sundance i Tribeca to dwa najważniejsze amerykańskie festiwale – tłumaczy Izabela Kiszka-Hoflik. – Przykład „Hejtera” pokazuje, że nigdy nie jest za wcześnie, by zająć się promocją filmu. Im szybciej podejmie się decyzję co do strategii festiwalowej, tym lepiej.

Izabela Kiszka-Hoflik podkreśla, że film Komasy znalazł w Stanach podatny grunt ze względu na obecną sytuację polityczno-społeczną. „Hejter” dotyka bardzo ważnego tematu nierówności społecznych, jest opowiedziany w bardzo przystępny sposób, atrakcyjny tak dla polskiej, europejskiej, jak i amerykańskiej publiczności. "Sala samobójców. Hejter"  opowiada historię ambitnego chłopaka z prowincji, który przepełniony gniewem planuje zemstę na przedstawicielach miejskiej elity. Plan internetowego hejtera z wirtualnego świata przenosi się do rzeczywistości.

Główną rolę w filmie zagrał Maciej Musiałowski. Obok niego na ekranie oglądamy m.in.: Vanessę Aleksander, Danutę Stenkę, Agatę Kuleszę i Macieja Stuhra. Scenariusz napisał Mateusz Pacewicz („Boże Ciało”). Producentami filmu są Jerzy Kapuściński i Wojciech Kabarowski z Naima Film, ojcowie sukcesu pierwszej „Sali samobójców” oraz „Jesteś Bogiem”. Koproducentami są: dFlights, TVN, Canal+ i Coloroffon. "Sala samobójców. Hejter" powstała bez wsparcia Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. PISF wsparł promocję zagraniczną filmu.

MR, AW
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  1.05.2020
Zobacz również
fot. Jarosław Sosiński
Poznajcie jury SCRIPT PRO 2020
Jan Jakub Kolski - Filmowa Kwarantanna z Kulturą #6
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll