PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Osiem małży umieszczonych w stołecznej pompie wodnej każdego dnia sprawdza stan wody, która płynie do mieszkań warszawiaków. Wyprodukowany w Studiu Munka SFP dokument „Gruba Kaśka” („Fat Kathy”) zostanie zaprezentowany na prestiżowym kanadyjskim festiwalu Hot Docs 2020.
"Gruba Kaśka", fot. Studio Munka SFP

W legendarnej Grubej Kaśce, warszawskiej pompie wodnej, żyje osiem superczułych małży podłączonych do komputerów. To od nich zależy życie milionów ludzi żyjących w mieście. Do obiektu prowadzi trzystumetrowy tunel znajdujący się pod dnem rzeki.

Jedyny w Polsce malakolog-poławiacz małż czuwa nad prawidłowym  działaniem tego  systemu. W przypadku skażenia wody, małże zamkną się, a system automatycznie odetnie dopływ wody dla miasta.

"Gruba Kaśka", fot. Studio Munka SFP

Film powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka w ramach programu „Pierwszy Dokument”, dofinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Promocja i dystrybucja festiwalowa filmu jest wspierana przez KFF Sales&Promotion. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Hot Docs pierwotnie miał ruszyć pod koniec kwietnia, ale jeszcze czekamy na ogłoszenie nowej daty imprezy. Film Julii Pełki będzie miał na nim międzynarodową premierę. Natomiast światowa premiera „Grubej Kaśki” odbyła się w 2019 roku na Warszawskim Festiwalu Filmowym.


- To genialne, że człowiek używa małży do tworzenia systemu ostrzegania przed zagrożeniem. Wykorzystuje ich zmysły, żeby chronić się przed niebezpieczeństwem, jakie tworzy cywilizacja. Można powiedzieć, że używa ich, żeby ochronić się przed samym sobą – mówi Julia Pełka.


  Julia Pełka, reżyserka i autorka zdjęć, jest warszawianką. Ukończyła studia magisterskie na wydziale operatorskim na PWSFTviT w Łodzi oraz kurs dokumentalny w Szkole Wajdy. Otrzymała prestiżowe stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Za swoje osiągnięcia w dziedzinie filmu dokumentalnego otrzymała stypendium artystyczne marszałka m.st. Warszawy. Jest członkinią Stowarzyszenia Filmowców Polskich.


Link do trailera: https://vimeo.com/408820791
 WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  18.04.2020
Zobacz również
PISF ogłosił dotacje na fabuły. Kto stanie za kamerą?
Kup Voucher do Kina Kultura
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll