PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Bartosz Kruhlik, reżyser nagradzanego na całym świecie debiutu „Supernova”, został ambasadorem prowadzonego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich bezpłatnego serwisu Aktorzy Polscy (www.aktorzypolscy.pl). Wirtualna Baza Castingowa „Aktorzy Polscy” to narzędzie umożliwiające twórcom filmowym dobór obsady aktorskiej.
Bartosz Kruhlik opowiadając o castingu przyznaje, że to proces równorzędny w skali ważności ze scenariuszem, zdjęciami czy montażem. W pewnym sensie może nawet istotniejszy. - Jeśli źle obsadzisz aktora, źle dopasujesz jego unikatową energię do postaci, to ani tego dobrze nie sfilmujesz, ani nie zmontujesz. Zrobisz błąd na samym początku. Dlatego bardzo długo dobierałem aktorów do „Supernovej”, zapraszałem kolejne osoby na castingi. Pamiętam że około dwa lata temu założyłem konto w serwisie aktorzypolscy.pl. Wcześniej przeglądałem strony agencji aktorskich, jednak nie wszyscy aktorzy są pod opieką impresariatów, a zależało mi, żeby przyjrzeć się możliwie jak największej grupie osób – mówi ambasador serwisu www.aktorzypolscy.pl.

Według reżysera taki online'owy serwis jest świetną bazą dla aktorek i aktorów, którzy mogą zupełnie za darmo zaprezentować swoją osobę twórcom, szczególnie jeśli ich portfolio nie jest jeszcze zbyt duże. - Ważne jest też to, że można tam założyć konto bez względu na to skąd się jest lub gdzie się obecnie przebywa. Wiele agencji działa głównie w największych miastach, tymczasem aktorskie perły można wyłowić również w mniejszych ośrodkach – dodaje.

W obsadzie „Supernovej” znaleźli się m.in. Marcin Zarzeczny, Marek Braun, Dariusz Dłużewski, Anna Mrozowska czy Agnieszka Skibicka. Większość z nich nie jest znana szerszej publiczności. - Dla mnie jako reżysera, który na dodatek sam obsadza swoje filmy, to bardzo przydatne narzędzie, bo mam w jednym miejscu dość obszerną bazę aktorek i aktorów, dodatkowo z dobrym filtrem selekcji, jeśli chodzi o wygląd, cechy szczególne, umiejętności, pochodzenie etniczne itd. Czasami do projektu szukam bardzo konkretnych osób, czasami chcę się po prostu poprzyglądać twarzom i energii jaka płynie od aktorów. W obu przypadkach serwis Aktorzy Polscy sprawdza się doskonale – puentuje Bartosz Kruhlik.

Stowarzyszenie Filmowców Polskich prowadzi także bezpłatny serwis Filmowcy Polscy (www.filmowcypolscy.pl). To wirtualne narzędzie umożliwiające zbudowanie ekipy filmowej złożonej z najlepszych specjalistów.

***

„Supernova”, pełnometrażowy debiut Bartosza Kruhlika został zrealizowany w Studiu Munka- SFP. Film opowiada o trzech mężczyznach, jednym miejscu, jednym dniu i jednym zdarzeniu, które zmieni ich losy. Nieszczęśliwy wypadek pociąga za sobą lawinę konsekwencji. Ludzie postawieni w sytuacji granicznej staną przed pytaniem o rolę przypadku i przeznaczenia w życiu każdego z nas. Publiczność pierwszy raz obejrzała „Supernovą” na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie film otrzymał nagrodę za najlepszy debiut. Międzynarodowa premiera miała miejsce na prestiżowym festiwalu filmowym „Black Nights” w Tallinie. „Supernova” otrzymała nagrodę za reżyserię w konkursie głównym na festiwalu Pune International Film Festival w Indiach, była też prezentowana na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Santa Barbara w Stanach Zjednoczonych. Na 17. Virgin Media Dublin International Film Festival Irlandzkie Stowarzyszenie Krytyków uznało „Supernovą” za najlepszy film festiwalu. Koło Piśmiennictwa Filmowego SFP (polska sekcja FIPRESCI) przyznało filmowi Kruhlika wyróżnienie.

***

Bartosz Kruhlik jest absolwentem Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego filmy były pokazywane setki razy na polskich i zagranicznych festiwalach, gdzie zdobyły blisko 150 nagród i wyróżnień. Najważniejsze selekcje: San Sebastian IFF, Tallin BNFF, Karlovy Wary IFF, Montreal WFF, Sarajevo FF, IDFA. W roku 2013 otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia dla studentów uczelni artystycznych.

mr
SFP
Ostatnia aktualizacja:  15.04.2020
Zobacz również
fot. Krzysztof Mystkowski
Polskie filmy w programie Hot Docs
KINO 2020 - festiwal filmów w czasie kwarantanny organizowany przez TVN Fabuła
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll