PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Z Krzysztofem Gieratem, dyrektorem Krakowskiego Festiwalu Filmowego rozmawia Marcin Radomski. 60. KFF odbędzie się w dniach od 31 maja do 7 czerwca 2020.

Jubileuszowy 60. Krakowski Festiwal Filmowy w całości odbędzie się online. Dlaczego nie przenieśliście festiwalu na jesień i zdecydowaliście się na wirtualną edycję?

Krzysztof Gierat: Zrobiliśmy to z bólem, bo chcieliśmy w tradycyjnej formie przeprowadzić jubileuszowy festiwal. Miał być szampan z fajerwerkami. Niestety, sytuacja zmusiła nas do weryfikacji pomysłów. Mogliśmy przenieść KFF na późniejszy termin, ale już teraz wiemy, że większość wydarzeń odbędzie się jesienią, a nasz festiwal przypisany jest do przełomu maja i czerwca od zawsze. Zamiast zamrażać premiery filmów doszliśmy do wniosku, że mniejszą stratą będzie pokazanie ich w Internecie. Dzięki temu dotrzemy do szerszej widowi - filmy będą dostępne w całej Polsce.

Krakowski Festiwal Filmowy 2019, fot. KFF


W jaki sposób zmiana formuły wpłynie na program?

Nie zmieni go. W zasadzie całość naszego programu filmowego przenosimy do Internetu. Zobaczymy jak co roku około 200 filmów z całego świata. Wśród nich dokumenty oraz krótkometrażowe filmy fabularne i animowane, które wezmą udział w konkursach: trzech międzynarodowych i polskim. Cztery międzynarodowe składy jurorskie wyłonią zwycięzców, na których czekają nagrody. Nie będzie spotkań „na żywo”, koncertów, klubu festiwalowego czy reakcji publiczności na sali. Kto wie, czy nie odbędzie się to w innej formule. Za wcześnie o tym mówić, bo na razie próbowaliśmy zmierzyć się z techniką.


Jak to będzie w praktyce wyglądało?

Każdy film będzie pokazany za pośrednictwem naszej strony internetowej dwa razy. To nie będzie VOD, ale internetowe kino. Na określone seanse będzie można kupić pojedynczy bilet (6 zł) lub karnety (całość za 60 zł). Opieramy się na technologii Studia Kropka, z którym współpracujemy od wielu lat. Oni są znani głównie z przygotowywania napisów, robią też kopie DCP. Piotr Szyngiera stworzył nam już dawno temu wideotekę cyfrową i program do selekcji online, z ich programów internetowych korzysta też np. festiwal w Jihlavie w Czechach. Teraz przygotowują dla nas festiwal online.

Gdzie będzie znajdowało się centrum zarządzania? W domach każdego z organizatorów?

Teraz tak pracujemy. Mam nadzieję, że za kilka tygodni sytuacja się poprawi i wrócimy do biura przy ulicy Basztowej w Krakowie. Chcemy zrobić tam studio telewizyjne, które przyda się do realizacji wieczorów galowych i paneli w Internecie.


Czy w tym roku będą odbywały się spotkania z twórcami i bohaterami filmów?

Tak, jak co roku, odbędą się spotkania z twórcami i bohaterami filmów – tym razem transmitowane w mediach społecznościowych i na stronie festiwalu. Spotkania udostępnimy na Facebooku i YouTubie. Będą bezpłatne. Chcemy, aby wszyscy twórcy konkursowi byli z nami.


Jakie będą najważniejsze pozycje programowe 60. KFF?

Mimo dyskusyjnego charakteru wirtualnej propozycji, bo ona wywraca do góry nogami festiwalowe zasady, większość twórców potwierdziła swój udział. Każdego roku w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego prezentowane są najnowsze dokumenty, filmy krótkometrażowe i animowane wybranego kraju. Tym razem specjalna sekcja festiwalu poświęcona będzie Danii. W tym roku bohaterkami filmów dokumentalnych w cyklu „Opowieści ze świata” będą kobiety, matki, córki, żony i ich zmagania z często zagmatwanym losem. W historiach przebija się kobieca siła, a także niezastąpione solidarne wsparcie w walce z trudami świata.


Czy uważa Pan, że inne polskie festiwale pójdą Waszym śladem i przeniosą się do sieci?
Już dzielimy się wiedzą z kolegami ze sztabu kryzysowego w PISF-ie, z Romanem Gutkiem, Stefanem Laudynem i Leszkiem Kopciem. Wszyscy czekają z niecierpliwością na zakończenie tego trudnego czasu.


Jak pandemia koronawirusa zmieni branżę filmową? Czy będzie mniej produkcji filmowych w kolejnym roku?

Będzie ciężko, niektóre firmy nie przetrwają, zmniejszy się produkcja. Na pewno wirus zdominuje tematykę filmów. Natomiast jeśli chodzi o festiwale, to częściowo przeniosą się do Internetu. Twórcy muszą się przyzwyczaić, że nie zawsze będą mieli możliwość „żywej” konfrontacji z widzami.


Czy planujecie w późniejszym czasie spotkanie laureatów?

Wierzymy, że uda się na początku października zrobić wersję „live” festiwalu, gdzie zaprosimy nagrodzonych, pokażemy ich filmy, wręczmy Smoka Smoków za wyjątkowy wkład w rozwój światowej kinematografii Péterowi Forgácsowi, wybitnemu węgierskiemu dokumentaliście i wzniesiemy jubileuszowy toast.

****

Sekcja branżowa KFF INDUSTRY będzie otwarta jedynie dla akredytowanych gości z Polski i zagranicy, którym udostępniona zostanie wideoteka online oraz konferencje, wykłady, dyskusje panelowe, a także prezentacje projektów animowanych i dokumentalnych na różnych etapach produkcji. W formule zamkniętej odbędzie market koprodukcyjny oraz warsztaty Doc Lab Poland współorganizowane przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Szczegółowy program KFF będzie opublikowany w połowie kwietnia.

Marcin Radomski
SFP
Ostatnia aktualizacja:  9.04.2020
Zobacz również
fot. SFP
Serial „Znaki 2” w AXN
Kolejne polskie filmy od Next Filmu dostępne w sieci
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll