PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Ryszard Brylski – scenarzysta, reżyser i pedagog, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, 1 kwietnia 2020 roku obchodzi 70. urodziny.
Jest absolwentem Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1982), gdzie od kilkunastu lat pracuje jako pedagog. Wcześniej ukończył Wydział Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (1975). W latach 1989-1991 przebywał w Stanach Zjednoczonych, gdzie realizował reportaże telewizyjne dla stacji WNYC i PBS, ma na swym koncie również program „New York, New York” dla Telewizji Polskiej.

W 1995 roku zadebiutował pełnometrażowym filmem fabularnym „Deborah”, swobodną ekranizacją powieści Marka Sołtysika „Debora”. Ten stylowy melodramat rozgrywający się w małym galicyjskim miasteczku latem 1939 roku przyniósł mu nagrodę Złoty Debiut na Cierlickim Lecie Filmowym, a grającej tytułową rolę Renacie Dancewicz – laury na festiwalu w Gdyni oraz na Prowincjonaliach.

Kolejny film „Żurek” (2003), zainspirowany opowiadaniem Olgi Tokarczuk, poświęcony matce poszukującej ojca dziecka swej piętnastoletniej córki, nie z powodów roszczeniowych, ale by dać chłopczykowi jego imię i zdążyć z chrztem jeszcze przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, został obsypany istną lawiną festiwalowych nagród, m.in. w Dubrowniku, Giffoni, Gdyni, Kazimierzu Dolnym, Tarnowie, Wrześni. Przede wszystkim film Brylskiego przyniósł jedną z najlepszych kreacji Katarzyny Figury, również znakomita okazała się debiutująca Natalia Rybicka. Figurę uhonorowano statuetką Orła, a także nagrodami aktorskimi na Prowincjonaliach, w Kazimierzu Dolnym i w Tarnowie, Rybicką – w Tarnowie i nominacją do Orła.

„Cudowne lato” (2010), niekonwencjonalne połączenie czarnej i romantycznej komedii, to opowieść o dwóch pracownikach rywalizujących zakładów pogrzebowych, którzy zabiegają o względy tej samej, niezwykle atrakcyjnej dziewczyny. Brylski ma nosa do aktorek. Helena Sujecka, grająca główną rolę, została uznana największym odkryciem festiwalu Prowincjonalia i otrzymała tam statuetkę Jańcia Wodnika, zaś samego reżysera nagrodzono w Seattle, Chicago i Łagowie.

Ryszard Brylski zajmuje się przede wszystkim pracą pedagogiczną w łódzkiej Szkole Filmowej, sam rzadko sięga po kamerę, ale jak już ją bierze do ręki, to zawsze ze znakomitym efektem. Jego trzy do tej pory zrealizowane filmy zdobyły ponad dwadzieścia festiwalowych laurów. Tak zwana średnia nagrodowa godna pozazdroszczenia. Oby tak dalej, drogi Ryśku!
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  30.03.2020
Zobacz również
fot. Rafał Placek/GRP
Ustawowa zmiana definicji filmu
Nie żyje Grzegorz Lachman
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll