PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  26.03.2020
Ta wiadomość wstrząsnęła Trójmiastem. Także środowiskiem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Maciej Kosycarz, fotograf i fotoreporter, założyciel i właściciel agencji Kosycarz Foto Press, związany m.in. z FPFF, zmarł w wyniku powikłań po zaplanowanej operacji.
Ukończył Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Maciek był synem równie słynnego fotografa, Zbigniewa Kosycarza, niestrudzonego kronikarza życia Trójmiasta. Po ojcu odziedziczył nie tylko talent, ale i ogromne zbiory fotografii i negatywów.  Zbigniew Kosycarz fotografował Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, a potem w Gdyni, od pierwszej edycji aż do początku lat 90. Potem pałeczkę przejął Maciej. „Maćka zawsze było wszędzie pełno. Wyróżniał się już z daleka - z powodu bujnej czupryny i marynarskiego chodu. Przesympatyczny, pogodny, zawsze życzliwy. <Kosego> znali w Gdańsku wszyscy albo prawie wszyscy. Lubił żartować i śmiać się. Cenił przyjaźnie, szczególnie te z czasów <jedynki>, czyli I LO. To tam współtworzył kabaret <Tapeta> i dojrzewał politycznie. Fotografował strajki w sierpniu 1980 r. i późniejsze demonstracje stanu wojennego” – czytamy we wzruszającym pożegnaniu Romana Daszczyńskiego  w portalu www.gdansk.pl.

Maciek Kosycarz był tytanem pracy. Wiecznie podejmował nowe wyzwania zawodowe. Największym była powołana w połowie lat 90. agencja Kosycarz Foto Press (KFP), która ma w swoich archiwach ćwierć miliona unikatowych zdjęć Trójmiasta i regionu aż od 1945 roku.  Są tam zdjęcia osób powszechnie znanych, polityków, ludzi mediów i kultury, ale także tysiące twarzy mieszkańców regionu.

 
Maciej Kosycarz, Fot. Kosycarz Foto Press

Maciej zdigitalizował ogromny zbiór negatywów swojego ojca, do zbiorów dołączając zdjęcia swoje i współpracujących z nim fotografów. Wydawał niezwykłe gdańskie albumy. Od 1997 roku współorganizował Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza. Wystawa „Zwykłe Miasto Gdańsk w obiektywie ojca i syna” z 2001 roku prezentowane były w Budapeszcie, Mostarze, Belgradzie, Gdańsku, Kalmarze, Holbeak i Kaliningradzie.

Trudno wyobrazić sobie Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni bez Maćka Kosycarza. Zawsze obecny, zawsze uśmiechnięty, serdeczny. Kiedy zaczęłam pracę jako rzeczniczka Festiwalu, do niego biegłam po pomoc i radę, zapytać, jak można usprawnić warunki pracy fotografów festiwalowych. Doradzał, jak zorganizować biuro, wejścia na galę, na czerwony dywan. Ale znaliśmy się znacznie dłużej. Przesiedzieliśmy wiele godzin w jego agencji na Starym Mieście, przeszukując ogromne zbiory negatywów i zdjęć z historii FPFF. W 2005 roku, kiedy przygotowywaliśmy książkę na 30-lecie FPFF „A statek płynie…”, przekopaliśmy tysiące klatek, żeby ułożyć z nich historię ukochanego festiwalu filmowców. Kilka lat później, kiedy Stowarzyszenie Filmowców Polskich obchodziło swój jubileusz, ponownie spotkaliśmy się w Jego archiwum. Kolejne negatywy, oglądane klatka po klatce. I znajdowaliśmy kolejne fotki, rejestrujące niezapomniane chwile z historii Festiwalu. W tym te najcenniejsze, utrwalające słynne Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich w Gdańsku z 1977 roku.

Maciej Kosycarz, Fot. Kosycarz Foto Press

Rada Miasta Gdańska przyznała Maciejowi Kosycarzowi i pośmiertnie jego ojcu Medal Księcia Mściwoja II. Otrzymał zaszczytny tytuł Gdańszczanina Roku 2009 oraz w 2011 roku Gryfa - Pomorską Nagrodę Artystyczną.

Kiedy odkryto u Maćka chorobę nowotworową,  zaangażował się w akcje promujące profilaktykę leczniczą. Był odważny i zdecydowany, kiedy mówił o swoim własnym trudnym doświadczeniu. Maciej Kosycarz zmarł 26 marca 2020 roku w wieku zaledwie 56 lat.

Maćku, nie mogę uwierzyć, że nie spotkamy się we wrześniu na Placu Grunwaldzkim. To nieprawda, że nie ma ludzi niezastąpionych.



Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  27.03.2020
Zobacz również
Kino Kultura nieczynne do odwołania
Bromski do TVP: Emitujcie więcej polskich filmów i seriali
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll