PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  18.03.2020
Emil Karewicz zmarł 18 marca 2020 roku. Aktor filmowy i teatralny w ubiegłym tygodniu skończył 97 lat. Największą popularność przyniosły mu role: Hermanna Brunnera w serialu "Stawka większa niż życie" i oficera gestapo w filmie "Jak rozpętałem drugą wojnę światową".
Emil Karewicz jako aktor filmowy zadebiutował w 1950 roku rolą filmie "Warszawska premiera" Jana Rybkowskiego. Później zagrał m. in. porucznika "Mądrego" w "Kanale" Andrzeja Wajdy, wcielił się w postać króla Władysława Jagiełło w "Krzyżakach" Aleksandra Forda. Był prowokatorem Jasiczką w filmie "Cień" Jerzego Kawalerowicza oraz Tadkiem "Warszawiakiem" w obrazie "Baza ludzi umarłych" Czesława Petelskiego.

Emil Karewicz urodził się 13 marca 1923 roku w Wilnie. W czasie II wojny światowej przeszedł szlak z 2 Armią WP do Berlina. Niedługo po wojnie debiutował na scenie rolą kelnera w "Klubie kawalerów" Michała Bałuckiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (1948).  Ogromną popularność przyniosła Karewiczowi rola Hermanna Brunnera, przeciwnika Hansa Klossa (w tej roli Stanisław Mikulski) w serialu telewizyjnym "Stawka większa niż życie", realizowanym w latach 1967-1968 (reż. Janusz MorgensternAndrzej Konic). - Miałem być taką wredną przeciwwagą dla szlachetnego Klossa. (...) W tamtych czasach i później dziennikarze pytali mnie dość często, czy mam w sobie coś z Brunnera. Oczywiście nic. Realizację tych odcinków, w których brałem udział pamiętam ogólnie, raczej bez detali. Wszystko przebiegało bardzo płynnie. Ze Staszkiem Mikulskim połączyła nas na lata może nie przyjaźń, ale ciepła zażyłość  - tak Emil Karewicz opowiadał po latach w jednym z wywiadów.

Karewicz wystąpił też m.in. w filmach "Wszyscy i nikt" Konrada Nałęckiego (1977), "...Droga daleka przed nami..." Władysława Ślesickiego (1979), "Ojciec Królowej" Wojciecha Solarza (1979), a także w serialach "Bank nie z tej ziemi" i "M jak miłość".  W 2012 r., razem ze Stanisławem Mikulskim, powrócił na ekran w nowej opowieści o Klossie i Brunnerze - "Hans Kloss - Stawka większa niż śmierć", który wyreżyserował Patryk Vega. Zagrał również w wielu spektaklach telewizyjnych tj. "Makbet" w reż. Andrzeja Wajdy (1969), "Faust" w reż. Grzegorza Królikiewicza (1976), "Kilka scen z życia Glebowa" w reż. Tomasza Zygadły (1984).

Został odznaczony m.in: Złotym Krzyżem Zasług (1977), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1988) i Odznaką „Za Wybitne Zasługi dla ZKRPiBWP" (2013).
MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  21.03.2020
Zobacz również
fot. materiały prasowe
„Sala samobójców. Hejter” dostępny na VOD
PISF powołał zespół ds. kryzysu w branży kinematograficznej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll