PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Edward Porembny – scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, 16 marca 2020 roku obchodzi 60. urodziny.
Pochodzi z Warszawy. Po studiach uniwersyteckich i filmowych w Paryżu realizował we Francji krótkie fabuły, m.in. „L’homme assis” (1988), „Victor Victor” (1992), oraz dokumenty, m.in. „Les cavaliers de l’orage” (1989), „Le voyageur de l’espace” (1991), „Il patinait” (1991), następnie przeniósł się do Londynu. Sukces filmu „Angleterre Underground” (1994) spowodował, że zaopiekował się nim Mentorn Barraclough Carey (MDC), znana angielska firma telewizyjna. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej  postanowił wykorzystać swoje doświadczenie w koprodukcji i otworzył w Warszawie AMP Polska. Głównym zadaniem jego firmy jest koprodukowanie filmów fabularnych oraz dokumentalnych z użyciem polskiego zaplecza. Jako producent współpracował m.in. z Simonem Perrym – byłym dyrektorem British Screen, Jenny Barraclough. laureatką nagród BAFTA, ACE i EMMY, oraz Jerzym Kapuścińskim, byłym dyrektorem TVP 2, aktualnie kierującym Studiem Munka.

Jako scenarzysta, reżyser i producent ma na swym koncie wiele interesujących dokumentów, m.in. „Jumpers” (1999), „Death Leap” (1999), „Sexo Polo. Notatki z podróży” (2000), „Faceci do wynajęcia” (2008), „Już jestem” (2011), „Dakarskie zapasy” (2012), „Madame Tyson” (2013), „Do ostatniego drzewa” (2017). W 2005 roku zrealizował w polsko-brytyjskiej koprodukcji debiutancki pełnometrażowy film fabularny „Spadek”, opartą na autentycznych wydarzeniach opowieść o pół-Polaku, pół-Szwedzie, niegdyś sztokholmskim dziennikarzu, który w poszukiwaniu ciszy i spokoju przeniósł się na wyspę u wybrzeży Szwecji, gdzie – by się utrzymać – zajął się budową łodzi.

Edward Porembny jest członkiem Stowarzyszenie Filmowców Polskich, a także Société Civile des Auteurs Multimedia (SCAM) we Francji oraz European Documentary Network (EDN) w Danii.


Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  15.03.2020
Zobacz również
fot. CK105/SFP
Odwołane lub przeniesione. Festiwale filmowe w Polsce i na świecie
Nowe daty Millennium Docs Against Gravity
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll