PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Na 17. Virgin Media Dublin International Film Festival Irlandzkie Stowarzyszenie Krytyków przyznało swoje coroczne nagrody - DUBLIN FILM CRITIC'S CIRCLE AWARD. Za najlepszy film festiwalu krytycy uznali „Supernovą” Bartosza Kruhlika.

Bartosz Kruhlik z nagrodą, fot. Simon Lazewski

Producentem „Supernovej” jest działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studio Munka, koproducentem – Canal+ Polska. Film powstał w ramach pierwszej edycji prowadzonego przez Studio programu „60 Minut”, wspartego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wyjątkowo pomysłowa "Supernova" Bartosza Kruhlika - jedno z wielu festiwalowych odkryć - jest godnym laureatem nagrody za najlepszy film. (...) "Supernova" odpowiednio wykorzystuje swój ograniczony budżet i oszczędny montaż, a kończy się pytaniem, na które widz nie otrzymuje odpowiedzi – napisał Donald Clark w „The Irish Times”.

Bartosz Kruhlik i kapituła, fot. Simon Lazewski

– Nagroda Krytyków na festiwalu w Dublinie to było przyjemne zaskoczenie. Podobno wybrali nasz film z ponad setki, jakie pojawiły się na festiwalu. W krótkiej rozmowie, dowiedziałem się jak krytycy odczytują nasz film i ku mojemu zadowoleniu potwierdziło się, że "Supernova" to przede wszystkim uniwersalna historia, zrozumiała pod każdą szerokością geograficzną. W przeszłości podobne wyróżnienia dostały tam takie filmy jak „There Will Be Blood”, „A Prophet”, „Boyhood” czy „I, Daniel Blake” – mówi Bartosz Kruhlik, który pojechał do Dublina i spotkał się z festiwalową publicznością.

  Film otrzymał nagrodę za najlepszy debiut na 44. FPFF w Gdyni. Polska premiera filmu odbyła się w listopadzie 2019, międzynarodowa - na festiwalu Black Nights w Tallinie. Od tego czasu 78-minutowy debiut Kruhlika wędruje po festiwalach, dostaje nagrody, nominacje i wyróżnienia. Wśród nich: cztery nominacje do Orłów (w tym za najlepszy film), nagroda Odkrycie Roku w konkursie Bestsellery Empiku, nominacja do Paszportów Polityki czy Nagroda dla Najlepszego Reżysera na festiwalu Pune w Indiach. Polskim dystrybutorem filmu jest Forum Film Poland, za dystrybucję i promocję zagraniczną odpowiada IKH Pictures Promotion.

Bartosz Kruhlik odbiera nagrodę, fot. Simon Lazewski

Virgin Media Dublin International Film Festival trwał w dniach 26 lutego - 8 marca 2020

WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  14.03.2020
Zobacz również
#zostanwdomu. Filmy Nowych Horyzontów teraz online!
Dariusz Zawilski – kolorowy świat lalek
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll