PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Przywrócenie funkcji Dyrektora Artystycznego i powierzenie mu głównej roli przy wyborze filmów konkursowych – to najważniejsze zmiany, jakie czekają Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w 2020 roku. Nowy regulamin powstał po szerokich konsultacjach ze środowiskiem filmowców.

Regulamin 45. FPFF został zatwierdzony przez Komitet Organizacyjny Festiwalu 27 lutego 2020 roku. Nowe regulaminowe zapisy odpowiadają na postulaty filmowców, zgłaszane już w trakcie ubiegłorocznej edycji Festiwalu w Gdyni.


– Punkt po punkcie, bardzo starannie, przeanalizowaliśmy uwagi i propozycje środowiska filmowego. Postulatem, który podnoszono najczęściej, było przywrócenie funkcji Dyrektora Artystycznego Festiwalu, personalnie odpowiedzialnego za to, jakie filmy trafią do Konkursu Głównego. Zależy nam, by podstawowymi kryteriami wyboru filmów konkursowych były ich wartość artystyczna oraz profesjonalizm realizacji. Regulamin mówi o tym wprost i czytelnie określa tryb selekcji – podkreśla Leszek Kopeć, Dyrektor Festiwalu.


Przypomnijmy, że podczas 44. FPFF we wrześniu 2019 roku własną propozycję regulaminu ogłosiła Gildia Reżyserów Polskich. Również później Gildia przekazała Komitetowi Organizacyjnemu kolejne propozycje zmian. W ramach konsultacji odbyło się także spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, w którym obok Gildii uczestniczyli przedstawiciele Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, Polskiego Stowarzyszenia Montażystów, Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych PSC, Kobiet Filmu, Polskiej Gildii Producentów, Gildii Scenarzystów, Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji ZASP oraz Gildii Polskich Charakteryzatorów Filmowych, Telewizyjnych i Teatralnych.


Regulamin Festiwalu jest dostępny na stronie internetowej Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

http://www.festiwalgdynia.pl/festiwal/regulamin/


Konkurs na Dyrektora Artystycznego


Nazwisko Dyrektora Artystycznego mamy poznać do połowy maja 2020 roku. Wyboru dokona Komisja Konkursowa, której członkowie zostaną wybrani spośród dotychczasowych laureatów Złotych i Srebrnych Lwów. Do połowy marca skład Komisji ma wyłonić Rada Programowa, złożona z uznanych polskich twórców filmowych. Rada, jako ciało doradcze Komitetu Organizacyjnego, istnieje od 2013 roku.Selekcja filmów konkursowych


Jednym z najważniejszych zadań Dyrektora Artystycznego jest selekcja filmów do Konkursu Głównego i Konkursu Filmów Krótkometrażowych. Osoba pełniąca tę funkcję w obu przypadkach będzie mogła wesprzeć się rekomendacją powołanych przez siebie zespołów selekcyjnych.


Do Konkursu Głównego może się zakwalifikować maksymalnie 16 filmów. Dyrektor Artystyczny wskaże 12 z nich, a jego decyzja będzie ostateczna. Komitet Organizacyjny może dołączyć do puli konkursowej do 4 filmów. Tak jak w minionych latach, nabór filmów do obu konkursów odbędzie się w maju, a wyniki selekcji zostaną ogłoszone w lipcu.


45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 14-19 września 2020 roku w Gdyni.

 

MR
FPFF w Gdyni
Ostatnia aktualizacja:  2.03.2020
Zobacz również
fot. materiały prasowe
„A co jeśli nic?” – dokument o egiptologu prof. Andrzeju Niwińskim
Roman Polański z trzema Cezarami
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll