PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Animacja „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego miała swoją premierę w programie sekcji Encounters tegorocznego 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.
Mariusz Wilczyński pracował nad „Zabij to i wyjedź z tego miasta”14 lat. - Jestem samoukiem i nigdy nie myślałem o sobie jako o reżyserze. Chciałem zrobić krótki metraż, ale w trakcie procesu tworzenia projekt się rozrastał. Bez wątpienia ważne było spotkanie z najważniejszymi polskimi aktorami. Oni udzielili głosu narysowanym postaciom. To była dla mnie wielka lekcja kina – mówił podczas premiery Wilczyński.

  • Premiera filmu w Cinemaxx w Berlinie, fot. Berlinale

W pełnometrażowym filmie animowanym usłyszymy m.in. Krystynę Jandę, Andrzeja Chyrę, Daniela Olbrychskiego, Barbarę Krafftównę, Maję Ostaszewską i Małgorzatę Kożuchowską. To autobiograficzna impresją, reminiscencja obrazów z dzieciństwa, w której odżywają wspomnienie nieżyjących rodziców i rodzinnego miasta Łodzi. W filmie wraca postać Tadeusza Nalepy i jego „Modlitwy”.

Film pokazano w nowej konkursowej sekcji Berlinale – Encounters. Jej celem jest wspieranie nowych głosów w kinie i zapewnienie większej przestrzeni dla różnorodnych form narracyjnych i dokumentalnych w oficjalnej selekcji. Zwycięzców w kategoriach najlepszy film, reżyser oraz nagroda specjalna wyłoni trzyosobowe jury.

Kadr z filmu, fot. materiały prasowe

Mariusz Wilczyński jest  reżyserem filmów animowanych, a także malarzem, performerem i wykładowcą. Producentkami filmu są Agnieszka Ścibior (Bombonierka) i Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions). Koproducenci: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, Instytut Adama Mickiewicza, EC1, Letko, Nolabel, Di Factory, Gigant Films. 

Obok "Zabij to i wyjedź z tego miasta" w sekcji Encounters wyświetlane są m.in. "Funny Face" Tima Suttona (USA), "Gunda" Victora Kossakovsky’ego (Nowergia/USA), "The Last City" Heinza Emigholza (Niemcy), "The Metamorphosis of Birds" Catariny Vasconcelos (Portugalia) oraz "The Trouble with Being Born" Sandry Wollner (Austria/Niemcy).
70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie potrwa do 1 marca.


Mar
Berlinale
Ostatnia aktualizacja:  24.02.2020
Zobacz również
fot. Berlinale
Smok Smoków 2020 dla “alchemika kina” - Pétera Forgácsa
Relacja z planu „Eastern”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll