PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Powstaje film dokumentalny o Krzysztofie Globiszu – wielkim aktorze, który zadziwił Polaków wielką siłą ducha w walce z niszczącą chorobą. Młoda ekipa na portalu polakpotrafi.pl zbiera środki na wyjazd na zdjęcia do… Islandii!
Krzysztof Globisz to jeden z najbardziej szanowanych i kochanych przez publiczność polskich aktorów. Na stałe związane z Krakowem i Teatrem Starym a także z Akademią Sztuk Teatralnych. Wystąpił w dziesiątkach popularnych filmów. Sześć lat temu doznał rozległego udaru mózgu. Po wybudzeniu z długiej śpiączki okazało się, że profesor Globisz doznał afazji - utraty zdolności mowy, wystąpił również częściowy niedowład kończyn. Lekarze nie dawali mu szans na powrót do pracy zawodowej czy też pedagogicznej, w końcu aktor stracił mowę. Po długich i żmudnych miesiącach rehabilitacji, przy wsparciu rodziny i najbliższych, połączonych z uporem i wewnętrzną siłą ducha, profesor Globisz pojawił się na początku roku akademickiego w swojej ukochanej szkole. Profesorowi zostają powierzone, dość nietypowo, zważywszy na jego afazję, zajęcia z pracy z mikrofonem oraz teatru radiowego. Niedługo potem profesor wznowił działalność sceniczną.



Krzysztof Globisz jest bohaterem filmu dokumentalnego "Wieloryb". Film powstaje w ramach programu Pierwszy Dokument w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka, koproducentem i producentem wykonawczym jest firma Thatway. Reżyserem filmu jest Michał Hytroś, twórca filmów fabularnych i dokumentalnych. Jest autorem filmu dokumentalnego „Siostry” nagrodzonym Srebrnym Smokiem na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym, Nagrodą Specjalną „Legalnej kultury” na 37. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych, czy II Nagrodą na Dwóch Brzegach. Autorem zdjęć jest Janusz Szymański, producentką – Ola Musiał. - W materiałach archiwalnych krakowskiej szkoły teatralnej natknąłem się na nagrania, w których to przed jednym z przygotowanych przez profesora Globisza egzaminów, opowiada on o swoim zainteresowaniu istotą języka, o „pokracznym mówieniu”, by w końcu stwierdzić: „Jestem niebywale zainteresowany afazją” - trzeba przyznać niesamowita ironia losu. Jednak mimo pozbawienia aktora jego podstawowego narzędzia pracy - mowy, profesor nie załamał się, co więcej sam mówi, że dopiero teraz może naprawdę grać, dopiero teraz jest w pełni wolny – mówi Michał Hytroś.

Zajęcia profesora Globisza cieszą się ogromnym powodzeniem, ponieważ postanowił on opracować na swoje potrzeby zupełnie nową technikę pracy z głosem i słowem. Sekret jego nowej metody tkwi w bardzo prostym zamyśle: pracuje ze studentami jak gdyby byli afatykami, każe im na nowo nauczyć się mówić.


Zdjęcia na terenie Polski ekipa zrealizowała zgodnie z planem. Ale młodzi twórcy filmu wpadli na niezwykły pomysł. Otóż Krzysztof Globisz w jednym z wywiadów, zapytany o jego zdaniem najpiękniejszy dźwięk na świecie, bez chwili namysłu odpowiedział - dźwięk wydawany przez wieloryby. W trakcie swojej rehabilitacji usłyszał o historii samotnika śpiewającego w częstotliwości 52 Hz i jego problemach z mówieniem - nie namyślając się długo postanowił go zagrać, a także stworzyć wspólnie ze studentami słuchowisko poświęcone ich wspólnej historii. Film będzie więc opowiadał historię Krzysztofa Globisza udającego się w dwie podróże: pierwszą w roli pedagoga chcącego przekazać młodym ludziom dosłownie co oznacza walka z samym sobą oraz własnymi ograniczeniami. Ale ma też drugą warstwę: podróż na Islandię, w celu spotkania ze stadami wielorybów i być może skomunikowania się z tym jednym, osamotnionym, którego Krzysztof traktuje jak brata.

- Zdjęcia wyjazdowe planujemy na przełomie marca i kwietnia bieżącego roku. Prace postprodukcyjne zamierzamy zakończyć do października 2020 – tłumaczy producentka Ola Musiał. Środki zebrane na portalu Polak Potrafi zostaną w całości przeznaczone na opłacenie przelotów naszego bohatera i minimalnej ekipy zdjęciowej, transportów na miejscu, wynajmu dodatkowego sprzętu filmowego na Islandii, a przede wszystkim pozwolą na wynajęcie łodzi celem wypłynięcia na spotkanie z wielorybami. Ekipa liczy na łączne wpłaty w wysokości 20 000 zł, z czego udało się zebrać już mniej więcej jedną czwartą.

Zbiórka trwa do 17 marca 2020. Osoby, które wesprą projekt, mogą otrzymać fotosy lub pocztówki z Islandii z podpisem aktora, koszulki, bilety do Kina pod Baranami lub na spektakle do Teatru Łaźnia Nowa. Film powstaje w ramach programu "Pierwszy Dokument" wspartego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Zbiórkę można wesprzeć na: https://polakpotrafi.pl/projekt/wieloryb-film



Zdjęcia: materiały promocyjne


WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  23.02.2020
Zobacz również
70.Berlinale. Premiera odrestaurowanego cyfrowo "Ostatniego etapu"
70. Berlinale. Bartosz Bielenia z tytułem Shooting Star 2020
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll