PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
20 lutego 2020 roku rozpoczął się 70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. W programie znajdują się wydarzenia związane z polskim kinem.

18 filmów powalczy o Złotego Niedźwiedzia podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Festiwal zainauguruje premiera "My Salinger Year" Philippe’a Falardeau.


Światowa premiera filmu „Szarlatan” Agnieszki Holland


W ramach pokazu specjalnego uczestnicy festiwalu obejrzą "Szarlatana" Agnieszki Holland. Bohaterem filmu jest czeski uzdrowiciel Jan Mikolasek (w tej roli Ivan Trojan) leczący ludzi za pomocą ziół. To kolejny tytuł polskiej reżyserki pokazywany na Berlinale po "Gorączce" uczestniczącej w Konkursie Głównym w 1981 r., wyreżyserowanym wspólnie z Kasią Adamik i docenionym w 2017 r. Srebrnym Lwem - Nagrodą im. Alfreda Bauera "Pokocie" oraz "Obywatelu Jonesie", który walczył o statuetki w ub.r. Tym razem Holland zaprezentuje film w sekcji pozakonkursowej Berlinale Special. Zgodnie z zapowiedzią reżyserki "Szarlatan" będzie dramatem "kameralnym, ale za to o epickiej skali, ponieważ jego akcja rozgrywa się na przestrzeni 50 lat". Autorem scenariusza jest Marek Epstein. Za zdjęcia odpowiada Martin Štrba. „Szarlatan” jest koprodukcją czesko-irlandzko-polsko-słowacką.


"Numery" Olega Sencowa w sekcji specjalnej


W sekcji specjalnej zobaczymy "Numery" Olega Sencowa. To adaptacja sztuki Sencowa. Film opowiada o ściśle uporządkowanym świecie dziesięciu liczb, w który nagle wkrada się błąd. To powoduje zaburzenie porządku i utworzenie nowego świata. Czy nowa rzeczywistość okaże się lepsza od starej? Sencow pracę nad filmem zaczął podczas odsiadywania 20-letniego wyroku w kolonii karnej na dalekiej Syberii. Skazano go w 2014 r. za rzekomą działalność terrorystyczną. We wrześniu ubiegłego roku reżyser został zwolniony po odsiedzeniu pięciu lat. "Numery" zostały wyprodukowane m.in. przez 435 Films (Ukraina) i Apple Film Production (Polska). Zdjęcia zrealizował operator zdjęć Adam Sikora ("Essential Killing), film zmontował wielokrotnie nagradzany montażysta Jarosław Kamiński ("Zimna wojna", "Ida"). Polskimi producentami są Dariusz Jabłoński, Violetta Kamińska i Izabela Wójcik z Apple Film Production.


Pokaz zrekonstruowanego cyfrowo „Ostatniego etapu” Wandy Jakubowskiej


Szczególnym wydarzeniem będzie pokaz zrekonstruowanego cyfrowo "Ostatniego etapu" Wandy Jakubowskiej z 1947 r. w sekcji Berlinale Classics. Film poświęcony tragicznym losom więźniarek Auschwitz-Birkenau został zrealizowany w autentycznej scenerii obozu. Wystąpiły w nim m.in. Wanda Bartówna, Antonina Gordon-Górecka, Anna Lutosławska, Alina Janowska i Barbara Drapińska.


"Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego w sekcji Encounters


Nowością Berlinale jest wprowadzenie sekcji konkursowej Encounters, która ma na celu wspieranie nowych głosów w kinie oraz zapewnianie większej przestrzeni różnorodnym formom narracyjnym i dokumentalnym w oficjalnej selekcji. O nagrody w nowej sekcji powalczy 15 filmów. Szanse na zwycięstwo ma animacja "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego, która powstawała przez blisko 14 lat. Film Wilczyńskiego to autobiograficzna impresja, reminiscencja obrazów z dzieciństwa, w której odżywa wspomnienie nieżyjących rodziców i rodzinnego miasta Łodzi. Głosu bohaterom użyczyli m.in. Andrzej Wajda, Gustaw Holoubek, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda i Andrzej Chyra.


„Sole” w sekcji On Transmition


W sekcji On Transmition pokazany zostanie włosko-polski „Sole” z Sandrą Drzymalską w roli głównej. Film opowiada o młodej dziewczynie, która jest w siódmym miesiącu ciąży i po urodzeniu chce porzucić dziecko. Jej przyjaciel zgadza się udawać ojca, a jego wujek zdecydowany jest kupić dziecko, ponieważ razem ze swoją żoną nie mogą mieć dzieci. "Sole" jest debiutem fabularnym Carlo Sironiego.

 

European Shooting Star 2020


Bartosz Bielenia („Boże Ciało”) otrzymał tegoroczny tytuł European Shooting Star wraz z dziewięcioma innymi młodymi europejskimi aktorami. Shooting Stars to specjalny program stworzony przez European Film Promotion (EPF), którego celem jest promowanie młodych i utalentowanych aktorów europejskich. Do programu zakwalifikowali się także: Martina Apostolova (Bułgaria), Pääru Oja (Estonia), Victoria Carmen Sonne (Dania), Zita Hanrot (Francja), Levan Gelbakhiani (Gruzja), Jonas Dassler (Niemcy), Bilal Wahib (Holandia), Joana Ribeiro (Portugalia), Ella Rumpf (Szwajcaria). W ubiegłych latach Shooting Stars byli Agnieszka Grochowska w 2007, Agata Buzek w 2010, Jakub Gierszał w 2012 oraz Mateusz Kościukiewicz w 2014 roku, Zofia Wichłacz w 2017 roku. W zeszłym roku w programie uczestniczył Dawid Ogrodnik.


Berlinale Talents 2020


Berlinale Talents (poprzednia nazwa Talent Campus) to warsztaty przeznaczone dla młodych filmowców, organizowane przy Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie już po raz 19. W tegorocznej edycji wydarzenia wezmą udział: producentka Małgorzata Wabińska i reżyser Alek Pietrzak. 


 

W sekcji Talent Project Market, która powstała w wyniku współpracy Berlinale Co-Production Market oraz Berlinale Talents zostanie zaprezentowany też amerykańsko-polski projekt „Just” Jacka Turitsa. Polskim producentem filmu „Just” jest Madants.


W tegorocznym Visitors Programme udział weźmie pięciu polskich producentów: Wojciech Stuchnik, Marcin Żukowski, Jakub Razowski, Agata Szymańska i Katarzyna Drapała.

 

 


European Film Market 2020


 

W 17. Berlinale Co-Production Market, który odbędzie się w dniach 22-27 lutego weźmie udział 600 producentów, agentów sprzedaży, dystrybutorów, nadawców i przedstawicieli funduszy filmowych, Wśród 36 projektów pochodzących z 34 krajów pokazany zostanie między innymi współfinansowany przez PISF nowy film Kasi Rosłaniec „Jezioro Słone”.


Film „Geniusze” Thorstena Kleina zostanie pokazany na Berlinale w ramach seansów European Film Market. Jego światowa premiera odbyła się w styczniu na amerykańskim festiwalu w Palm Springs. "Geniusze" to biograficzna opowieść o życiu polskiego matematyka Stanisława Ulama, który w ramach projektu "Manhattan” brał udział w pracach nad bombą atomową i przyczynił się do skonstruowania bomby wodorowej.

 

Czytajcie nasze relacje z festiwalu. 70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie potrwa do 1 marca.

Marcin Radomski
Berlinale
Ostatnia aktualizacja:  22.02.2020
Zobacz również
fot. materiały prasowe
70. Berlinale. Światowa premiera filmu Olega Sencowa
Danuta Spychalska – między produkcją a reżyserią
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll