PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  18.02.2020
Na łamach prestiżowego pisma Variety opublikowano pierwszy, międzynarodowy trailer filmu „Geniusze”. Po światowej premierze na Festiwalu w Palm Springs (USA) biograficzna opowieść o życiu polskiego matematyka Stanisława Ulama będzie wkrótce prezentowana na Festiwalu Berlinale w ramach pokazów European Film Market.
W przededniu berlińskiego festiwalu w sieci opublikowany został pierwszy trailer filmu o wybitnym polskim naukowcu – Stanisławie Ulamie – matematyku, który w ramach „Projektu Manhattan” brał udział w pracach nad bombą atomową i przyczynił się do skonstruowania bomby wodorowej. W trailerze widzimy odtwarzających główne role polskich aktorów: Philippe Tłokińskiego (Stanisław Ulam), Fabiana Kocięckiego (Johnny von Neuman), Mateusza Więcławka (Adam Ulam) oraz plejadę młodych gwiazd europejskiego kina – m.in. Esther Garrel i Joela Basmana.


Film „Geniusze” zrealizowano w koprodukcji między Niemcami (Dragonfly Films), Wielką Brytanią (Mirror Productions) i Polską (Shipsboy) ze wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Telewizji Polskiej oraz Łódzkiego Funduszu Filmowego. Film wyreżyserował pochodzący z Niemiec Thorsten Klein. Polscy widzowie będą mieli okazję zapoznać się z historią Stanisława Ulama w drugiej połowie 2020 roku.

Stanisław Ulam to polski matematyk należący do środowiska słynnej „lwowskiej szkoły matematycznej”, uczeń Stefana Banacha. Po obronie doktoratu w 1934 roku rozpoczął karierę naukową na najważniejszych europejskich uniwersytetach m.in. w Cambridge i Paryżu. W przededniu II wojny światowej uzyskał wizę amerykańską i niemalże w ostatniej chwili opuścił Lwów, zabierając ze sobą młodszego brata, Adama. W Stanach Zjednoczonych dołączył do grupy naukowców pracujących w słynnym ośrodku badań jądrowych w Los Alamos, gdzie wspólnie z Edwardem Tellerem, prowadził zakończone sukcesem badania nad skonstruowaniem bomby wodorowej.
AK
Shipsboy
Ostatnia aktualizacja:  18.02.2020
Zobacz również
fot. Shipsboy
Miniserial internetowy „Kontrola” hitem w internecie
Script Fiesta: Znamy finalistów Konkursu na koncepcję serialu telewizyjnego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll