PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
17 kwietnia w Warszawie rusza 26. WIOSNY FILMÓW. Festiwal potrwa 10 dni i zakończy się w niedzielę 26 kwietnia. Seanse odbywać się będą ponownie w kinach Amondo oraz Elektronik.
Wśród filmów pokazywanych na festiwalu znajdą się m.in. nowy obraz z doskonale znanym Stellanem Skarsgårdem, najnowsze produkcje mistrzów europejskiego - Roya Anderssona oraz Gábora Reisza, a także głośna adaptacja powieści Jacka Londona.

Podczas tegorocznej WIOSNY FILMÓW, widzowie zobaczą kilkadziesiąt filmów z całego świata, nagrodzonych i wyróżnionych na najważniejszych festiwalach filmowych. Jak zwykle będzie można zobaczyć obrazy pokazywane w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach, Locarno czy San Sebastian. Festiwal zaprezentuje także tytuły nagrodzone lub nominowane do Europejskich Nagród Filmowych oraz Oscarów. 

W programie nie zabraknie premier, przedpremier oraz najgłośniejszych filmów sezonu. Znane są już pierwsze tytuły, które widzowie będą mogli zobaczyć podczas festiwalu. 
Jednym z filmów, który zostanie pokazany w trakcie WIOSNY FILMÓW pierwszy raz w Polsce, będzie oparty na prawdziwej historii dramat psychologiczny "NADZIEJA". W jedną z głównych ról wcielił się doskonale znany polskim widzom Stellan Skarsgard ("Czarnobyl", ""Człowiek, który zabił Don Kichota", "Dogville" czy "Buntownik z wyboru"). Film duńskiej reżyserki Marii Sødahl jest subtelną i wzruszającą opowieścią o życiowych priorytetach i potrzebie bliskości. 

Kolejną polską premierą będzie włoska produkcja "MARTIN EDEN", inspirowana bestsellerową powieścią Jacka Londona pod tym samym tytułem, której akcję przeniesiono do uwielbianego przez filmowców Neapolu. Film zdobył już wiele nagród na światowych festiwalach, w tym nagrodę dla najlepszego aktora podczas ostatniego festiwalu filmowego w Wenecji czy Nagrodę Platform na MFF w Toronto.

Wśród premier WIOSNY FILMÓW znajdzie się także japoński thriller "ZAGINIONA DZIEWCZYNA", który pokazywany był m.in. w konkursach głównych festiwali w Toronto oraz Locarno. Nowy film jednego z ciekawszych japońskich reżyserów Kōjiego Fukady to trzymająca w napięciu opowieść o osaczeniu oraz walce o własną godność. Misternie skonstruowana fabuła wiele mówi o dzisiejszym społeczeństwie Kraju Kwitnącej Wiśni, jest też interesującą refleksją nad kondycją współczesnych mediów.  

W programie festiwalu znajdzie się także nowy film jednego z najbardziej oryginalnych europejskich twórców, Roya Anderssona "O NIESKOŃCZONOŚCI". Reżyser w charakterystyczny dla siebie sposób snuje refleksję nad ludzkim życiem. Wykorzystuje do tego narzędzia, które tak dobrze są znane z jego poprzednich filmów. Obraz otrzymał m.in. nagrodę za reżyserię na ostatnim festiwalu w Wenecji, a także Europejską Nagrodę Filmową za najlepsze efekty specjalne.

"NAJGORSZE WIERSZE ŚWIATA" to kolejna przedpremiera, która pojawi się w programie tegorocznej WIOSNY FILMÓW. Nowy film węgierskiego mistrza absurdu Gábora Reisza, zdobył uznanie na wielu festiwalach, w tym na ubiegłorocznej CINERGII, gdzie został wyróżniony przez publiczność. Obrazując różne oblicza swojego bohatera, Reisz tworzy uniwersalną opowieść o otaczającym nas świecie, w którym ludzie nie potrafią budować trwałych i głębokich relacji. 

26. Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW rozpocznie się w Warszawie 17 kwietnia i potrwa do 26 kwietnia. Po czym ruszy w Polskę i zagości w kilkunastu miastach.

Szczegółowy program tegorocznego festiwalu będzie znany na początku kwietnia.
Ostatnia aktualizacja:  14.02.2020
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Tomasz Jagiełło z tytułem Professional of the Year
„Bo we mnie jest seks” – Maria Dębska jako Kalina Jędrusik
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll