PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Michał Rogalski – scenarzysta oraz reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych, a także aktor, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, 8 lutego obchodzi 50. urodziny.
Zanim zajął się filmem, studiował na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest absolwentem Wydziału Reżyserii łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej (2003) oraz kursu reżyserii w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (2007). Za szkolną etiudę dokumentalną „Film życia. Paweł i Ewa” (2002) dostał Srebrnego Lajkonika oraz  Nagrodę Jury Studentów miasta Krakowa  na Krakowskim Festiwalu Filmowym (2002).

W roku 2008 otrzymał I nagrodę w krajowej edycji konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill oraz II nagrodę w edycji międzynarodowej za scenariusz filmu „Letnie przesilenie". Rok później zadebiutował pełnometrażowym filmem fabularnym „Ostatnia akcja” (2009). Scenariusz tej błyskotliwej komedii sensacyjnej z udziałem wielu gwiazd starszego pokolenia (m.in. Barbara Krafftówna, Alina Janowska, Jan Machulski, Marian Kociniak, Piotr Fronczewski), poświęconej tytułowej „ostatniej akcji” uczestników Powstania Warszawskiego, którym już w całkiem nowej Polsce przyjdzie pokonać kolejnego wroga, napisał wspólnie z Krzysztofem Rakiem. Film został uhonorowany na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” (2009) Nagrodą Publiczności, a na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Komediowych – Srebrnym Granatem oraz Nagrodą Publiczności.

Jeszcze więcej festiwalowych laurów – Nagrodę Główną w Konkursie Filmów Polskich na Camerimage w Bydgoszczy (2015), Nagrodę Młodzieżowej Rady Miasta na Festiwalu w Gdyni (2015), nagrodę za scenariusz w Montrealu (2015) i Nagrodę Specjalną Jury w Tarnowie (2016) – zdobył kolejny film Rogalskiego (także z jego scenariuszem) „Letnie przesilenie” (2014), kameralna opowieść o wojnie wkradającej się najpierw podstępnie, a potem brutalnie w życia zwykłych młodych ludzi.

W kolejnym filmie powrócił do formuły komediowej. „Gotowi na wszystko. Exterminator” (2017) to zwariowana opowieść o przyjaciołach z młodości, którzy po latach reaktywują zespół deathmetalowy, ale na skutek okoliczności są zmuszeni do grania na… festynach.

Rogalski jest także reżyserem wielu odcinków popularnych seriali: „Samo życie” (2002-2010), „Tancerze” (2009-2010), „Ratownicy” (2010), „Czas honoru” (2010-2011), „Apetyt na życie” (2010), „Przepis na życie” (2011-2013), „Sama słodycz” (2014), „O mnie się nie martw” (2014-2015), „Nie rób scen” (2015), „Wojenne dziewczyny” (2017-2019), „Zawsze warto” (2019). Lubi pojawiać się w reżyserowanych przez siebie filmach w epizodycznych rolach, w „Ratownikach” zagrał reżysera, w „Przepisie na życie” – dyrektora liceum, w „Czasie honoru” – sprzedawcę brylantu, a w „Wojennych dziewczynach” – granatowego policjanta.
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  10.02.2020
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Premiera zrekonstruowanego filmu "Kochankowie mojej mamy"
Ewa Złotowska – wszyscy Maję znają i kochają…
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll