PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Ewa Złotowska – aktorka filmowa, teatralna i estradowa, często zajmująca się – jako podkładająca głos, a także reżyserująca dialogi – dubbingiem, wieloletnia członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich, 8 lutego obchodzi swoje kolejne urodziny.
Pochodzi z Warszawy, choć urodziła się w… Zakopanem, podczas zimowego pobytu mamy w górach. Wydawało się, że poświęci się muzyce – jako dziecko uczyła się gry na skrzypcach i fortepianie – ale w bardzo młodym wieku zadebiutowała aktorsko w telewizji w roli córki „szklanej pary” (Danuta Szaflarska i Andrzej Szczepkowski) w programie Stefanii Grodzieńskiej „Szklana niedziela”. W 1965 roku związała się ze Studenckim Teatrem Satyryków (STS). Poza aktorstwem bardzo pociągała ją reżyseria, którą studiowała w Instytucie Teatralnym w Sankt Petersburgu. Blisko współpracowała z warszawskim teatrem Scena Prezentacje. W latach 1979-1981 pełniła funkcję kierownika artystycznego Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych.

Jako aktorka zagrała w kilkudziesięciu filmach i serialach, m.in.: „Plebania” (2001-2009), „Na Wspólnej” (2003-2009), „Apetyt na miłość” (2006), „Ja wam pokażę” (2007), „Świat według Kiepskich” (2010-2014), „Instynkt” (2011), „Blondynka” (2015-2016), ale jej główną specjalnością stał się dubbing. Podłożyła głos wielu popularnym postaciom z seriali animowanych, skierowanych do najmłodszych widzów, m.in. Bolka w „Wielkiej podróży Bolka i Lolka” (1977-1979) Władysława Nehrebeckiego i Stanisława Dülza, piżmaka Serafina w „Tajemnicach Wiklinowej Zatoki” (1984-1988) Wiesława Zięby, a przede wszystkim – tytułowej bohaterki kultowego serialu japońsko-austriacko-zachodnioniemieckiego „Pszczółka Maja” (1975), jednego z największych hitów naszej telewizji.

Ewa Złotowska nie tylko podkładała głosy animowanym postaciom, ale zajmowała się także reżyserowaniem dubbingowanych dialogów, m.in. w serialach: „Powrót do Wiklinowej Zatoki” (1995) i „Zima w Wiklinowej Zatoce” (1998) Wiesława Zięby oraz „14 bajek z królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego”.

Jest także autorką uroczej książki „Największe miłości świata” (pierwsze wydanie w 2004), w której ze swadą opowiada o swoich pupilach – papugach, kotach, psach i wszystkich innych zwierzątkach, które otoczyła opieką, np. o Felusiu: „Każdego wieczora, kiedy ptaszki już spały, prowadziliśmy z Felusiem długie rozmowy o naszym wspólnym życiu i o tym, co się w ciągu dnia wydarzyło. A ponieważ był bardzo inteligentnym pieskiem, zadawał mnóstwo pytań, na które musiałam odpowiadać. Poza tym w ogródku i na spacerach mieliśmy lekcje przyrody, w domu zajęcia kulinarne i teorię życia”. Wszystkiego najlepszego!
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  10.02.2020
Zobacz również
fot. Teatr Capitol
Michał Rogalski – dokumentalno-fabularne przesilenia
Nadchodzi 12. edycja Short Waves Festival 2020
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll