PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Paweł Pawlikowski, wielokrotnie nagradzany polski reżyser, laureat Złotej Palmy i zdobywca Oscara® za film „Ida”, będzie przewodniczącym jury Konkursu Głównego w czasie największego polskiego festiwalu filmów dokumentalnych, który odbędzie się w sześciu polskich miastach po-między 8 a 24 maja 2020.
Dokumentalne początki

Paweł Pawlikowski rozpoczynał swoją pracę reżyserską od filmów dokumentalnych. Współpracując z BBC stworzył chociażby głośny film „Z Moskwy do Pietuszek z Wieniediktem Jerofiejewem" (1990), w którym przemierzał trasę opisaną w poemacie „Moskwa-Pietuszki”, przysłuchując się przy okazji temu, o czym rozmawiają Rosjanie oraz cytując dzieło samego Jerofiejewa. W „Podróżach Dostojewskiego” (1991) podążał z kolei za prawnukiem Igora Dostojewskiego, który przyjechał na zaproszenie fanów pisarza do Niemiec, niewiele wiedząc o swoim przodku. Prawdziwym celem mężczyzny, pracującego jako tramwajarz, było zdobycie wymarzonego Mercedesa. Silną pozycję wśród twórców dokumentalnych Pawlikowski zawdzięcza także „Serbskiemu eposowi” z 1992 roku, obrazowemu freskowi dotyczącemu konfliktu na Bałkanach, który jest daleki od jednoznaczności – reżyser unika w nim pokusy dziennikarskiego relacjonowania wydarzeń. W Wielkiej Brytanii kultowa stała się dokudrama „Twockers”, nakręcona przez Pawlikowskiego w 1998 roku. To opowieść o życiu dzieciaków z biednych osiedli na przykładzie historii złodziejaszka Trevora, który zakochuje się w dziewczynie o imieniu Amie i postanawia wyjść na prostą.


 
Artur Liebhart, Agnieszka Holland, Francois Ozon, Paweł Pawlikowski, Borys Lankosz na premierze "Dzięki Bogu", 2012, fot. Ludwik Lis

Przejście do kina fabularnego
Przechodząc do tworzenia filmów fabularnych, reżyser sięgnął po słowiański motyw, tworząc w 2000 roku „Ostatnie wyjście”. Bohaterką filmu jest rosyjska imigrantka starająca się o azyl w Wielkiej Brytanii. Kolejny film Pawlikowskiego, „Lato miłości” (2004), opowiadał o letnim romansie dwóch bohaterek, pochodzących z zupełnie różnych światów. Ten film pozwolił ugruntować Pawlikowskiemu pozycję jednego z najciekawszych współczesnych reżyserów europejskich, a rola jednej z dziewczyn, Tamsin, była początkiem kariery Emily Blunt. W 2011 roku powstała „Kobieta z piątej dzielnicy” – opowieść o obsesyjnej relacji i szaleństwie na podstawie powieści Douglasa Kennedy'ego. W filmie Pawlikowskiego zagrali Ethan Hawke, Kristin Scott Thomas oraz Joanna Kulig.

Arcydzieła współczesnego kina
Międzynarodowy rozgłos oraz najważniejsze nagrody w świecie filmu przyniosły reżyserowi dwa czarno-białe, kameralne filmy – „Ida” (2013) oraz "Zimna wojna" (2017). Za historię zakonnicy odkrywającej swoje prawdziwe pochodzenie Pawlikowski otrzymał Nagrodę BAFTA dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego oraz Oscara® w tej samej kategorii. „Ida” jest pierwszym polskim filmem w historii z Oscarem® w kategorii Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego. "Zimna wojna" okazała się równie wielkim sukcesem. Film został zakwalifikowany do Konkursu Główne-go 71. Festiwalu w Cannes jako pierwszy polski film od czasu „Przesłuchania” z 1990 roku. Pawlikowski otrzymał Złotą Palmę za Najlepszą Reżyserię. W tej kategorii zwyciężył także podczas rozdania Europejskich Nagród Filmowych w 2018 roku, "Zimna wojna" została Najlepszym Europejskim Filmem, dodatkowo otrzymując nagrody w kategoriach: Najlepszy Europejski Montażysta (Jarosław Kamiński), Najlepszy Europejski Scenarzysta (Paweł Pawlikowski) oraz Najlepsza Europejska Aktorka (Joanna Kulig).

Ze względu na swoją przeszłość związaną z kinem dokumentalnym oraz ogromne osiągnięcia, festiwal poprosił Pawlikowskiego, żeby przewodniczył obradom jury, które przyzna Nagrodę Banku Millennium 17. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. 

Hity 17. edycji Millennium Docs Against Gravity
Festiwal informował w ostatnich tygodniach o pierwszych filmach, które zostaną zaprezentowane w Polsce w maju. Znajdują się wśród nich dwa filmy opowiadające o Syrii, które zostały nominowane do Oscara® w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny – „For Sama” oraz „The Cave”. Hitem festiwalu będzie także polska „Lekcja miłości” – opowieść o 69-letniej Joli, która układa swoje życie na nowo po zakończeniu długiego, toksycznego związku i powrocie po wielu latach do Polski z Włoch.

Festiwal Millennium Docs Against Gravity w tym roku odbędzie się od 8 do 24 maja w sześciu polskich miastach. Sponsorem tytularnym wydarzenia jest Bank Millennium, związany z festiwalem od 2006 roku. W zeszłym roku w pokazach festiwalowych i wydarzeniach towarzyszących uczestniczyło tylko w Warszawie ponad 58 tys. osób (wzrost o 46% w stosunku do roku 2018), a we wszystkich sześciu miastach – prawie 93 tys. widzów.

Więcej informacji można znaleźć w nowej zakładce na stronie festiwalu dotyczącej komunikacji: https://www.communication.mdag.pl/home-pl

WRÓB
Against Gravity
Ostatnia aktualizacja:  2.02.2020
Zobacz również
Beata Poźniak z nagrodą „EARPHONES AWARD”
Hejterzy i nerdzi na festiwalu „Kino na Granicy”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll