PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
"Mała zagłada" w reżyserii Natalii Koryckiej-Gruz otrzymała wyróżnienie Accolade Global Film Competition 2019 Humanitarian Awards.
W uzasadnieniu jury czytamy: "Ta dokumentalna animacja opowiada wojenną historię rodziny, prezentując unikalny, intymny punkt widzenia. Świadectwo zagłady ma wymiar prywatny, przefiltrowany przez perspektywę trzech kobiet. Ból odziedziczonych traum wpływa na matkę, córkę i wnuczkę. To świadectwo pamięci napędzanej strachem.

Film, łączący zdjęcia dokumentalne z animacją, oparty został na głośnej książce Anny Janko pt. „Mała zagłada”, nagrodzonej w 2016 roku m.in. Warszawską Nagrodą Literacką i Nagrodą Gryfia.

O świcie, 1 czerwca 1943 roku, ze wzgórz wokół wsi Sochy na Zamojszczyźnie zeszli Niemcy. Strzelali z karabinów maszynowych do uciekających ludzi, a w ich domy zapalającymi kulami. Gdy już znaleźli się na dole, dobijali mieszkańców i podpalali to, co zostało. Potem nadleciało dziewięć samolotów, które dokończyły dzieła. Teresa Ferenc miała wtedy 9 lat. Ona i jej młodsze rodzeństwo patrzyli na śmierć matki i ojca, na pożar wsi. 75 lat po tych wydarzeniach, matka, córka i wnuczka przekazują widzom tragiczną historię. Nagrania dokumentalne mieszają się w filmie „Mała zagłada” z animacją tworząc pejzaż świata wewnętrznego. Film porusza temat pamięci i okrucieństwa zadawanego nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. Czy akceptując makabrę wojny, w spokojniejszych czasach powstrzymamy się od zadawania cierpienia zwierzętom, szczególnie, kiedy dzieje się to w ukryciu w rzeźniach?
 
Scenariusz napisała Natalia Koryncka-Gruz wraz z Anną Janko (na podstawie jej książki „Mała zagłada”). Za reżyserię animacji odpowiadał Tomasz Siwiński, a reżyserię animacji wycinankowej – Zuzanna Majer. Zdjęcia wykonali Zdzisław Najda i Łukasz Łasica. Muzykę do filmu skomponował Aleksander Gruz.


MR
Accolade Global Film Competition
Ostatnia aktualizacja:  27.01.2020
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Ruszyły zdjęcia do koprodukcji „Mój sąsiad Adolf”
„Bad boy”: Vega opowiada o patologiach w środowisku piłkarskim
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll