PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Aż dwa debiuty z działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studia Munka otrzymały nominacje do tytułu Odkrycie Empiku 2019 w kategorii Film: „Eastern” Piotra Adamskiego i „Supernova” Bartosza Kruhlika.
Filmy z SFP będą konkurować z trzema innymi: "Nic nie ginie" Kaliny Alabrudzińskiej, "Ukryta gra" Łukasza Kośmickiego oraz "Acid Rain" Tomasza Popakula. Gratulujemy wszystkim nominowanym!

Reżyserów nominowanych do filmowego Odkrycia Empiku 2019 wskazali: Roma Gąsiorowska, Tomasz Raczek, Agnieszka Smoczyńska oraz ekspertki z Empiku: Agnieszka Stępień (z działu filmu) i Izabela Szymańska (redaktor naczelna magazynu online „Empik Pasje”). Jury doceniało nowatorskie podejście, podejmowanie niebanalnych tematów, umiejętne konstruowanie akcji i budowanie emocji bohaterów.


„Eastern” Piotra Adamskiego wchodzi do kin 6 marca 2020, dystrybutorem jest Against Gravity. Jak czytamy w uzasadnieniu jurorki Agnieszki Stępień:  „Reżyser prezentuje dystopijny, bardzo kompletny świat, w którym widz czuje się nie do końca komfortowo. Obserwujemy rytuały, których znaczenia, celu i sensu nie znamy, ale wiemy, że trzeba uczynić im zadość, bo kara jest surowa (od ścięcia jabłonki, przez zamurowanie okna po kulkę w łeb). Z pozoru zimne i pozbawione emocji główne bohaterki – co nietypowe bez żadnych erotyczno – romantycznych relacji z kimkolwiek -  próbują zakończyć wielopokoleniowy konflikt, unikając rozlewu krwi. Bardzo ciekawe i nowatorskie spojrzenie na kino zemsty”.  Debiut Piotra Adamskiego prezentowany był na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, gdzie zdobył trzy nagrody.

Bartosz Kruhlik otrzymał zaś nominację, cytując Tomasza Raczka,  „za brawurowy debiut, zaskakujący precyzją warsztatu filmowego i jakością opowieści rozgrywanej na diapazonie antycznej tragedii”. Film jest obecnie na ekranach kin (dystrybuuje Forum Film Poland(, wchodzi też do kin na Islandii. Film otrzymał nagrodę za debiut na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni a jego międzynarodowa premiera miała miejsce na prestiżowym festiwalu filmowym „Black Nights” w Tallinie.  W najbliższym czasie "Supernova” zostanie zaprezentowana w konkursie głównym na festiwalu Pune International Film Festival w Indiach oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Santa Barbara w Stanach Zjednoczonych.  

 Co ciekawe, oba filmy, choć są debiutami pełnometrażowymi, powstały w ramach pierwszej edycji programu „60 Minut”. To kolejny, po „30 Minutach”, „Pierwszym Dokumencie” i „Młodej Animacji”. „Program <60 Minut> jest otwarty i wolny artystycznie. Jesteśmy szczęśliwi, ze te dwa debiuty niezmiennie spotykają się z uznaniem krytyków, widzów i jurorów” – mówi Jerzy Kapuściński, Dyrektor Artystyczny Studia Munka SFP. Koproducentem filmów jest Canal+ Polska. Program otrzymał wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Dystrybucją zagraniczną obu tytułów zajmuje się IKH Pictures Promotion.


  Gala Bestsellerów Empiku odbędzie się 4 lutego 2020 roku. Empik od 21 lat nagradza podczas gali Bestsellerów Empiku niekwestionowane hity sprzedażowe, które są wybierane „głosami" klientów. Od tej edycji podczas wydarzenia transmitowanego na antenie TVN po raz pierwszy zostaną wręczone także zupełnie nowe nagrody: Odkrycia Empiku. „Chcemy jako Empik wskazywać szerokiej publiczności pisarzy, muzyków i reżyserów - oryginalnych, wszechstronnych i bezkompromisowych, którzy odważnie sięgają po nowe rozwiązania, kreują indywidualny język, a czasem wręcz na nowo definiują dziedzinę, którą się zajmują” – piszą organizatorzy gali.  – „Nagrody Odkrycia Empiku przyznawane będą za ważne dokonania artystyczne oraz wyjątkowe, znaczące dla rozwoju kultury dzieła, które zadebiutowały na polskim rynku w 2019 roku”. W nagrodę, oprócz prestiżowej nagrody, laureaci otrzymają także warte 100 tys. zł wsparcie promocyjne swojej twórczości do wykorzystania na  platformach komunikacyjnych Empiku.

Więcej informacji: www.empik.com/bestselleryempiku
WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  8.01.2020
Zobacz również
Jerzy Zieliński – kino jest fantastyczne
Trwa nabór na LIM | Less is More – Development Angels
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll