PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Już 8 stycznia w warszawskim kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w Warszawie, rozpocznie się Przegląd filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych Orły 2020. Będzie to niepowtarzalna okazja do spotkań z twórcami i zobaczenia blisko siedemdziesięciu polskich produkcji fabularnych, które ubiegać się będą o nagrody Polskiej Akademii Filmowej. Do 31 stycznia w dwóch salach Iluzjonu czeka widzów prawdziwa uczta z udziałem osobowości polskiego filmu – reżyserów, aktorów scenarzystów, producentów – słowem ludzi kina. Pokazy filmów fabularnych, dokumentów i po raz pierwszy również seriali oraz czterdzieści pięć spotkań i dyskusji z twórcami najgłośniejszych polskich produkcji filmowych ubiegłego roku.
Uroczyste otwarcie Przeglądu Orłów 2020 zainauguruje film „Mowa ptaków” w reżyserii Xawerego Żuławskiego, zrealizowany na podstawie ostatniego scenariusza jego ojca, Andrzeja. W ten szczególny sposób Polska Akademia Filmowa uhonoruje zmarłego w 2016 roku jednego z największych twórców polskiego kina.  Po seansie z publicznością spotka się reżyser filmu oraz jego współpracownicy m.in. odtwórca głównej roli Sebastian Fabijański, autor zdjęć Andrzej Jaroszewicz, kompozytor Andrzej Korzyński oraz producent Marcin Wierzchosławski. Rozmowę z twórcami po pokazie poprowadzi Prezydent Akademii Dariusz Jabłoński, który tak zapowiada Przegląd i to spotkanie:

Jeszcze nigdy do Orłów nie kandydowało tyle polskich filmów i tylu ich twórców. Przegląd Orłów staje się największym festiwalem polskiego filmu, pokazującym rozmach i sukces naszej kinematografii. W tym radosnym momencie chcemy przypomnieć artystę, który swoją twórczością zawsze prowokował, zadawał pytania, inspirował, budził kontrowersje. Czyż nie jest to rola artysty? Andrzej Żuławski należy do grona wybitnych twórców polskiego kina. Jego ostatni scenariusz, z wieloma trudnościami zrealizowany przez syna, który tym samym podejmuje trudną drogę ojca, stawia przed nami wyzwanie odrzucenia łatwych kompromisów. Tym otwarciem chcemy wspomnieć Andrzeja Żuławskiego.

W programie Przeglądu znalazły się również m.in. polski kandydat do Oscara – „Boże ciało” Jana Komasy, głośny „Obywatel Jones” Agnieszki Holland, „Supernowa” nagrodzonego w Gdyni za debiut Bartosza Kruhlika, „Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha z nagrodzoną w Sundance Krystyną Jandą, czy biograficzna opowieść o nietuzinkowym jazzmanie w reżyserii Macieja Pieprzycy „Ikar. Legenda Mietka Kosza” z nagradzanym już przez Polską Akademię Filmową Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej. Podczas Przeglądu zobaczymy również „Córkę trenera” z  rolą Jacka Braciaka, „Zabawa zabawa” wielokrotnej laureatki Orłów Kingi Dębskiej oraz „Czarny mercedes” - laureata Orła za Osiągnięcia Życia Janusza Majewskiego.

W tym roku podczas Przeglądu, po raz pierwszy widzowie będą mogli obejrzeć również wybrane odcinki najnowszych polskich seriali fabularnych kandydujących do Orłów w kategorii Najlepszy Filmowy Serial Fabularny m.in.: „Watahy”, „Zasady przyjemności”, „Ultraviolet 2.0”, obu sezonów „Chyłki” czy „Żmijowiska”.

Większość projekcji zarówno filmów fabularnych jak i seriali, zakończą spotkania z twórcami. Między 8 a 31 stycznia będzie można porozmawiać m.in. z ekipą „Bożego Ciała” – reżyserem Janem Komasą, scenarzystą Mateuszem Pacewiczem, oraz aktorami Elizą Rycembel, Tomaszem Ziętkiem i Aleksandrą Konieczną. W Iluzjonie pojawią się również Krystyna Janda i Jacek Borcuch („Słodki koniec dnia”), Maciej Pieprzyca i Dawid Ogrodnik („Ikar. Legenda Mietka Kosza”), Karolina Bruchnicka i Łukasz Grzegorzek („Córka trenera”), Janusz Majewski („Czarny mercedes”), Marcin Krzyształowicz, Sebastian Stankiewicz i Marysia Sobocińska („Pan T.”), Jan Jakub Kolski („Ułaskawienie”), Eryk Lubos i Aleksandra Popławska („Underdog”), Agnieszka Holland („Obywatel Jones”), Kinga Dębska i Andrzej Wojciechowski („Zabawa zabawa”), Magdalena Łazarkiewicz („Powrót”), Olga Chajdas i Kasia Adamik („Wataha”), Dariusz Jabłoński, Małgorzata Buczkowska i Robert Gonera („Zasada przyjemności”).

Pełny program Przeglądu projekcji i spotkań z twórcami filmowymi znajduje się na stronie www.pnf.pl.

Gospodarzem Przeglądu będzie znajdujące się pod opieką Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA) - Kino Iluzjon. Jego znakiem rozpoznawczym jest niepowtarzalny i ambitny repertuar – połączenie klasyki, m.in. z archiwalnych zasobów FINA i nowości oraz wybór nietuzinkowych wydarzeń filmowych: pokazów specjalnych, spotkań z twórcami, wystaw multimedialnych, seansów z muzyką na żywo, festiwali i przeglądów.
 
Polskie Nagrody Filmowe Orły to nagrody wyłaniane głosami liczącej ponad 700 członków Polskiej Akademii Filmowej w dwuetapowym, tajnym i poufnym głosowaniu, przeprowadzanym i nadzorowanym przez PwC, wiodącą firmę audytorską. Wyniki nominacji, jak i nazwiska laureatów są tajemnicą do chwili publicznego otwarcia kopert. Nagrody przyznawane są w 19 kategoriach, a organizowane od 1999 roku przez Niezależną Fundację Filmową.
AK
FINA
Ostatnia aktualizacja:  7.01.2020
Zobacz również
Kazimierz Suwała dyrektorem Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage
Światowa premiera „Geniuszy” na festiwalu w USA
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll