PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W niedzielę, 5 stycznia, podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Palm Springs (USA) odbyła się światowa premiera filmu „Geniusze”. W wydarzeniu wzięli udział polscy aktorzy – Philippe Tłokiński i Fabian Kocięcki – wcielający się w role wybitnych naukowców. Międzynarodowa koprodukcja jest filmową biografią polskiego matematyka Stanisława Ulama.
5 stycznia 2020 roku w prestiżowej sekcji „World Cinema Now” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Palm Springs odbyła się światowa premiera niemiecko-brytyjsko-polskiej koprodukcji p.t. „Geniusze”. To pełnometrażowa fabuła, której scenariusz oparty został o autobiograficzną powieść Ulama pt. „Przygody matematyka”, a główne role odtwarzają polscy aktorzy: Philippe Tłokiński (Stanisław Ulam), Fabian Kocięcki (Johnny von Neuman) oraz Mateusz Więcławek (Adam Ulam). Film wyreżyserował pochodzący z Niemiec Thorsten Klein.

córka Stanisława Ulama - ClaireWeiner i Philippe Tłokiński, fot. Shipsboy.

„Geniusze” spotkali się z bardzo dobrym przyjęciem amerykańskiej widowni, a bilety na festiwalowe pokazy wyprzedano na długo przed premierową projekcją. Tak duże zainteresowanie historią Stanisława Ulama sprawiło, że organizatorzy festiwalu zdecydowali o zorganizowaniu dwóch dodatkowych seansów filmu. Honorowym gościem premiery była Claire Weiner, córka Stanisława Ulama, która nie kryła wzruszenia po zakończeniu projekcji: – Oparty o autobiografię mojego ojca film Thorstena Kleina, podejmuje wiele tematów aktualnych współcześnie; kwestię imigracji, poczucia globalnego zagrożenia, dyskusji o moralnym aspekcie nauki – mówiła córka głównego bohatera po seansie – Reżyser w poruszający sposób ujął te dylematy, pokazując mojego ojca na tle relacji rodzinnych i międzyludzkich, w pięknej scenerii amerykańskiego Zachodu. Cieszę się, że mogłam obejrzeć ten film.

Phillipe Tłokiński jako Stanisław Ulam, fot. Mirjam Kluka.

Stanisław Ulam to polski matematyk należący do środowiska słynnej „lwowskiej szkoły matematycznej”, uczeń Stefana Banacha. Po obronie doktoratu w 1934 roku rozpoczął karierę naukową na najważniejszych europejskich uniwersytetach m.in. w Cambridge i Paryżu. W przededniu II wojny światowej uzyskał wizę amerykańską i niemalże w ostatniej chwili opuścił Lwów, zabierając ze sobą młodszego brata, Adama. W Stanach Zjednoczonych dołączył do grupy naukowców pracujących w słynnym ośrodku badań jądrowych w Los Alamos, gdzie wspólnie z Edwardem Tellerem, prowadził zakończone sukcesem badania nad skonstruowaniem bomby wodorowej.

Festiwal w Palm Springs potrwa do 13 stycznia i w jego programie przewidziany jest jeszcze jeden pokaz filmu, zaplanowany na 11 stycznia. Film „Geniusze” zrealizowano w koprodukcji między Niemcami (Dragonfly Films), Wielką Brytanią (Mirror Productions) i Polską (Shipsboy) ze wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Telewizji Polskiej oraz Łódzkiego Funduszu Filmowego. Polscy widzowie będą mieli okazję zapoznać się z historią Stanisława Ulama w drugiej połowie 2020 roku.
AK
Shipsboy
Ostatnia aktualizacja:  7.01.2020
Zobacz również
fot. Shipsboy
Start Przeglądu filmów kandydujących do Orłów 2020
Akcelerator StoryLab.pro: mikrobudżet
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll