PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Rok 2020 rozpoczynamy od porcji dobrych wieści festiwalowych dotyczących filmu „Supernova” Bartosza Kruhlika, powstałego w ramach programu „60 Minut”.
"Supernova” zostanie zaprezentowana w konkursie głównym na festiwalu PUNE INTERNATIONAL FILM FESTIVAL w Indiach, jedyna polska fabuła na festiwalu. Pokaz w prestiżowej sekcji WORLD CINEMA, będzie jednocześnie azjatycką premierą  filmu.  Pune International Film Festival odbędzie się w dniach 09.01 - 16.01.2020.

A już chwilę później debiut Kruhlika pojawi się  na 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Santa Barbara w Stanach Zjednoczonych.   Festiwal odbędzie się w dniach 15.01 - 25.01.2020.

Film startował w konkursie głównym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (16-21 września). Bartosza Kruhlika wyróżniono nagrodą za debiut reżyserski. Miał międzynarodową premierę w konkursie debiutów na prestiżowym festiwalu w Tallinie.

Marek Braun w filmie "Supernova", fot. Celestyna Król

Pierwsza „sześćdziesiątka” działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studia Munka jest jednym z najlepiej ocenianych polskich filmów 2019 roku. Znalazł się w większości rankingów, przygotowanych przez polskich krytyków.

"Największą gwiazdą "Supernovy" pozostaje jednak sam reżyser. Kruhlik, który już studenckimi etiudami - "Żarem" czy znakomitą "Adaptacją" – pokazywał, że jest nadzieją rodzimego kina, tutaj udowadnia swój potencjał"  - pisał Bartosz Staszczyszyn z Culture.pl. „Świetnie zainscenizowany, znakomicie operujący przestrzenią i filmowym czasem, łamiący wzory filmowej narracji dramat senasacyjno-obyczajowy” – podsumował Janusz Wróblewski w „Polityce”, umieszczając nasz film na trzecim miejscu polskich filmów roku. "Gazeta Wyborcza" w bilansie filmowego roku pisze o "błyskotliwym debiucie".  "Pojawił się bowiem w naszym kinie ktoś, kto nie obawia się deklaratywności przekazu; rozumie, że kino to także teza, przesłanie, trzeba natomiast znaleźć odpowiedni język, w którym kaznodziejski ton, albo moralna odpowiedzialność wybrzmiewają jak rapowy, młodzieżowy protest song o kłamstwie, oportunizmie, aberracjach politycznych. Patointeligencja pokazana przez wrażliwego, młodego inteligenta. Polskie kino od dawna czekało na kogoś takiego" - uważa Łukasz Maciejewski (Onet.pl) .  „Bartosz Kruhlik za kilka lat ma Oskara, idę o zakład. Ten film, tylko z pozoru opowiadający o pewnym tragicznym w skutkach wypadku drogowym na jednej z dróg gdzieś w dalekiej Polce, to ZŁOTO!” – podsumowała Karolina Korwin-Piotrowska w natemat.pl.


Polskim dystrybutorem jest Forum Film Poland, za granicą film reprezentuje Izabela Kiszka-Hoflik (IKH Pictures Promotion). Koproducentem "Supernovej" jest Canal+ Polska. Program "60 Minut" został wsparty przez PISF. Premiera filmu odbyła się 22 listopada 2019 roku.

 WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  4.01.2020
Zobacz również
37. Ale Kino! Film dla dzieci może odnieść sukces
Nabór projektów na targi filmowe podczas 10. Beijing International Film Festival
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll