PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Nasze wspomnienia z 48. Forum Wokół Kina powoli się wyczerpują. Tropiąc polskie filmy w kinach, zerknęliśmy także na ofertę Mówi Serwis a także kilku innych firm, dystrybuujących kino autorskie.
Dystrybucja Mówi Serwis to dystrybutor filmowy wspierany silnie przez Grupę Polsat. Firma współpracuje blisko z polskimi producentami, włączając się w proces produkcji filmów również w roli koproducenta. Obok filmów dla szerokiej publiczności, Mówi Serwis wprowadza do kin produkcje dla młodej widowni. Szefem dystrybucji jest Marek Michalik, a osobami odpowiedzialnymi za strategie sprzedaży są Justyna Żmudzka i Paweł Fiłonowicz. Właścicielem firmy jest Zygmunt Solorz, a zarządzana jest przez: Andrzeja Papisa (Prezes Mówi Serwis Sp. z o. o.) oraz Macieja Sowińskiego (Członek Zarządu Mówi Serwis Sp. z o. o.).

W katalogu Mówi  znajdą się w przyszłym roku takie tytuły, jak „Furioza”, „Swingersi”, „Najmro”, „Krime Story”, „Gierek”.  O dwóch z nich wiemy już dziś całkiem sporo.

„Furioza” to inspirowany prawdziwymi wydarzeniami film, który pokazuje świat, o którym większość z nas nie ma pojęcia. Świat kibiców – ultrasów, chuliganów i kobiet, które są z nimi w związkach. Scenariusz filmu powstawał kilka lat i oparty jest na prawdziwych relacjach gangsterów, dziennikarzy i agentów Centralnego Biura Śledczego Policji.  Za reżyserię odpowiada Cyprian T. Olencki.W filmie występują: Mateusz Banasiuk, Mateusz Damięcki, Weronika Książkiewicz, Wojciech Zieliński, Szymon Bobrowski, Łukasz Simlat, Janusz Chabior, a w komediowym wątku Sebastian Stankiewicz. Film wchodzi do kin 31 lipca 2020 roku.

Prezentacja Mówi Serwis, Fot, Anna Rezulak

Z pewnością jednym z najciekawszych filmów przyszłego roku będzie „Najmro”. Komedia akcji o królu złodziei i ucieczek inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami z życia Zdzisława Najmrodzkiego, który ośmieszał władze wymykając się 29 razy organom ścigania. Kobiety go kochały, a mężczyźni  - podziwiali. Brawurowe wyczyny Najmrodzkiego śledziła w latach 70. i 80. cała Polska. Najmro wraz ze swoją ferajną obrabia Pewexy, żeby żyć kolorowo w czasach, w których wszystko było szare i zakazane. 

W rolach głównych wystąpili znakomici aktorzy: Dawid Ogrodnik, Robert Więckiewicz, Jakub Gierszał, Rafał Zawierucha, Andrzej Andrzejewski, Dorota Kolak, Olga Bołądź, Masza Wągrocka, Sandra Drzymalska. Reżyserem filmu jest Mateusz Rakowicz, który wspólnie z Łukaszem M. Maciejewskim napisał scenariusz. Autorem zdjęć jest Jacek Podgórski, a za muzykę odpowiada Andrzej Smolik. Producentem „Najmro” jest TFP, a koproducentami Grupa Polsat oraz Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Do kin film trafi jesienią 2020 roku. Pisaliśmy już o tym projekcie przy okazji Polish Days na Nowych Horyzontach, gdzie był prezentowany przez reżysera Mateusza Rakowicza. Reżyser podkreślał, jak ważna jest dla niego dbałość o odtworzenie realiów epoki – widać tę staranność w prezentowanych przez niego materiałach.

Mateusz Rakowicz, fot. Anna Rezulak

Na prezentacjach poznaliśmy zapowiedzi także innych polskich tytułów. Roman Jarosz z  Holly Pictures przedstawiał film Piotra Ryczko „Jestem REN”. To  dramat psychologiczny z elementami thrillera, poruszająca historia chorej psychicznie kobiety, która walczy o siebie w świecie, który jej nie rozumie. Premierę kinową filmu dystrybutor zapowiada na wiosnę przyszłego roku.

Warto też wspomnieć o filmie dokumentalnym Mateja Bobrika „Nasza mała Polska”. Dystrybutor Mayfly wprowadza tytuł 24 stycznia 2020 roku. Film opowiada o młodych Japończykach, którzy studiują polonistykę na Tokijskim Uniwersytecie Studiów Zagranicznych. Jednym z obowiązkowych zadań studentów jest wystawienie sztuki teatralnej w języku polskim. „Nasza mała Polska” mówi nie tylko o procesie uczenia się języka polskiego, lecz także o tym, jak wyobrażenia o dorosłości zderzają się z rzeczywistością.

 
Anna Morzyk, Leszek Kopeć, Zbigniew Żmigrodzki, fot. Anna Rezulak

  Na program Forum Wokół Kina składają się liczne prezentacje i pokazy filmowe a także rozmowy o zarządzaniu kinem i najważniejszych problemach branży. Podczas 48. Edycji odbyło się Walne Zebranie Stowarzyszenia Kin Studyjnych (wyniki wyborów – patrz tabela), spotkanie Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, zebranie Stowarzyszenie Kina Polskie oraz spotkanie z przedstawicielami PISF w sprawie państwowego box office. Tegoroczne Forum odbywało się w dniach 9-12 grudnia 2019 roku.



Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / materiały dystrybutorów
Ostatnia aktualizacja:  26.12.2019
Zobacz również
Cyfrowy Polsat kupuje akcje Asseco Poland
Polskie projekty na FIRST CUT+ podczas When East Meets West w Trieście
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll