PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Prezentacja zimowo-wiosennej oferty dystrybutorów na Forum Wokół Kina w Gdyńskim Centrum Filmowym pokazała jak na dłoni, że zażartych pojedynków należy oczekiwać nie tylko między propozycjami zagranicznymi a polskimi, ale także na naszym rodzimym, wewnętrznym podwórku.
W najbliższych dwóch miesiącach filmów wejdzie do kin wiele i są to produkcje długo oczekiwane. Wśród kilkudziesięciu tytułów było kilka takich, których obecność dystrybutorzy podkreślili spotkaniami z ich twórcami i aktorami.

Sławomir Salamon, fot. Anna Rezulak

Forum Film Poland przedstawiło zwiastun nowego Jamesa Bonda – „Nie czas umierać”. Na premierę tego oszałamiającego wizualnie  - jeśli wierzyć zwiastunowi - filmu  musimy jednak poczekać do 3 kwietnia 2020 roku. Prezentacja dyrektora Sławomira Salamona skupiła się drugim filmie Piotra Domalewskiego „Jak najdalej stąd”. Forum z sukcesem dystrybuowało "munkowy" debiut reżysera „Cicha Noc”, który obejrzało ponad 370 tys. widzów.

Piotr Domalewski, Jan Kwieciński, fot. Anna Rezulak

"Jak najdalej stąd" prezentowali reżyser oraz producent Jan Kwieciński, duet, który z miejsca rozruszał i porwał publiczność, co dobrze wróży promocji filmu. Warto zwrócić uwagę, że charyzma i umiejętności interpersonalne Piotra Domalewskiego już przy promocji jego nagrodzonego Złotymi Lwami debiutu okazały się ogromnie ważne podczas kampanii promocyjnej filmu.  W jego drugim, a więc najtrudniejszym (zwłaszcza po Lwach i Orłach) dziele reżyser obsadził aktorów znanych z „Cichej Nocy”: Tomasza Ziętka i Arkadiusza Jakubika. W kilku wybranych scenach ujrzeliśmy Kingę Preis. Główna uwaga reżysera skupia się jednak na debiutującej Zofii Stafiej, którą wybrano z 1500 kandydatek. O ile można coś wnioskować z kilku fragmentów filmu, mamy tu do czynienia z bardzo interesującą osobowością aktorską, która swoją kreacją przywoływać może Kirsten Dunst – jest w niej tajemnica i nieoczywiste, intrygujące piękno. Z całą pewnością będzie to jeden z ciekawszych debiutów aktorskich w przyszłym sezonie.

Domalewski przyznaje, że od początku myślał o swoistym tryptyku, którego początkiem jest „Cicha Noc”. I tu problemem, wokół którego krąży fabuła, jest współczesna emigracja. „Jak najdalej stąd” to historia 17-letniej Oli, próbującej dotrzeć do dawno niewidzianego ojca. Znaczna część zdjęć powstała w Irlandii, m. in. w dniu św. Patryka.

Prezentacja oferty TVP, Łukasz Szewczak, fot. Anna Rezulak

Swoją ofertę zaprezentował także najnowszy krajowy dystrybutor, czyli TVP – Dział Dystrybucji Kinowej.  O debiucie Małgorzaty Imielskiej "Wszystko dla mojej matki" napisaliśmy już wiele, od czasu premiery na 44. FPFF w Gdyni film wędruje po festiwalach, zdobywając nagrody i wyróżnienia, m.in. od publiczności Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Film wejdzie na ekrany już 3 stycznia 2020 roku. Telewizja Polska bardzo liczy na sukces frekwencyjny filmu „Zenek” Jana Hryniaka, którego premiera zaplanowana jest na Walentynki, 14 lutego 2020 roku. Film oparty na życiorysie Zenona  Martyniuka opowiada historię chłopaka z podlaskiej wsi, który realizuje marzenie, by śpiewać i bawić tłumy.

  Dwa tygodnie później TVP zaplanowała historię filmu historycznego „Zieja” Roberta Glińskiego. Akcja filmu toczy się w 1977 roku. Osiemdziesięcioletni ksiądz Jan Zieja zostaje wezwany na przesłuchanie. Poznajemy dzieje niezwykłego życia bohatera na tle najważniejszych wydarzeń polskiej historii XX wieku. Przypomnijmy, że pisaliśmy o tym projekcie jako pierwsi, kiedy reżyser z producentem Włodzimierzem Niderhausem (WFDiF) mówili o nim na festiwalu w Tarnowie w 2018 roku, półtora roku temu. Bohaterem filmu jest polski duchowny,  żołnierz wojny roku 1920, obrony z września 1939 r., kapelan Szarych Szeregów i AK, uczestnik powstania warszawskiego, po wojnie - działacz opozycji, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR” - To postać, w której odbija się cała historia XX wieku – mówił wówczas Włodzimierz Niderhaus.

48. Forum Wokół Kina trwało w dniach 9-12 grudnia 2019. W kolejnych artykułach – polskie tytuły z oferty Next Film i Kino Świat oraz Mówi Serwis.


Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / materiały dystrybutorów
Ostatnia aktualizacja:  15.12.2019
Zobacz również
Katalog New Polish Films 2020 – nabór zgłoszeń
48. Forum Wokół Kina. Kto dostał Złote Bilety?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll