PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że zimowa oferta Next Film rozgrzała atmosferę w Gdyńskim Centrum Filmowym na Forum Wokół Kina. Głównie za sprawą ostrych erotycznych scen na jachcie sunącym wzdłuż włoskich wybrzeży. Warto zwrócić uwagę na drugie filmy Bartosza M. Kowalskiego i Macieja Kawulskiego.
Next Film stawia na tzw. kino gatunkowe. Dystrybutor chce zagospodarować rejony słabo do tej pory eksploatowane przez polski film. Stąd w zimowej ofercie firmy znalazł się i horror, i film erotyczny.

Bartosz M. Kowalski zdobył nagrodę za debiut na FPFF w  Gdyni w 2016 roku za swój przejmujący dramat społeczny „Plac zabaw”.  Na 48. Forum Wokół Kina reżyser w towarzystwie aktorki Julii Wieniawy oraz producenta Jana Kwiecińskiego (Akson) prezentował swoją drugą fabułę, horror „W lesie dziś nie zaśnie nikt”.

Akcja filmu rozpoczyna się dość niewinnie – grupa nastolatków uzależnionych od technologii trafia na obóz offline. Wspólna wędrówka po lasach bez dostępu do smartfonów nie zakończy się jednak tak, jak zaplanowali to organizatorzy. Będą musieli zawalczyć o prawdziwe życie z czymś, czego nie widzieli nawet w najciemniejszych zakamarkach internetu. Jak czytamy w opisie dystrybutora, w obliczu czyhającego w lesie śmiertelnego niebezpieczeństwa odkryją, czym jest prawdziwa przyjaźń, miłość i poświęcenie. „Czy wyjdą z tego cało, czy w krwistych kawałeczkach?”

Twórcy filmu "W lesie dziś nie zaśnie nikt", fot. Anna Rezulak

Film wejdzie na ekrany w marcu 2020 roku. Bartosz M. Kowalski nie ukrywa, że liczy na to, że polska propozycja smakowitego horroru zostanie przyjęta przez widzów z ciekawością i życzliwością. Mimo tego iż w Polsce gatunek ten został w zasadzie zarzucony, ostatnim filmem, który przetrwał próbę czasu jest „Wilczyca” Marka Piestraka. Zwraca uwagę obsada, debiutantów wspierają doświadczeni  aktorzy – Julia Wieniawa, Mirosław Zbrojewicz, Gabriela Muskała, Wojciech Mecwaldowski.  Premiera filmu zapowiadana jest na 13 marca 2020 roku.

Na Walentynki’2020 Next Film szykuje się do walki m.in. z telewizyjnym „Zenkiem”, a ma oręż nie byle jaki, bo tzw. polskiego Greya. Jeśli jeszcze o tym nie wiecie, to autorka „365 dni” jest adaptacją powieści pisarski Blanki Lipińskiej, która należy do ścisłej czołówki najlepiej zarabiających polskich pisarzy, nie powiem, za kim w rankingu, ale serio, to ścisła czołówka.  Jak zapowiada dystrybutor, „to nie kolejna komedia romantyczna, ale opowieść o pożądaniu i pragnieniach”. Massimo Torricelli, młody i przystojny szef sycylijskiej rodziny mafijnej po zamachu, w którym ginie jego ojciec, jest zmuszony przejąć rządy. Laura Biel jest dyrektorką sprzedaży w luksusowym hotelu. Odnosi sukcesy zawodowe, ale w życiu prywatnym brakuje jej namiętności. Podejmuje ostatnią próbę ratowania związku. Razem z partnerem i przyjaciółmi leci na Sycylię. Laura nie spodziewa się, że na jej drodze stanie Massimo – najniebezpieczniejszy mężczyzna na wyspie, który porwie ją, uwięzi i da 365 dni na pokochanie go. Hm.

Blanka Lipińska, Michelle Morrone, fot. Anna Rezulak
 
 
Mamy więc przystojnego Włocha (oczywiście) Michelle Morrone, mamy śliczną Annę-Marię Sieklucką w roli jego kochanki – a może ofiary. Dystrybutor bardzo starannie wybrał sceny dla kiniarzy ale te, które widzieliśmy, pozostawiają niewiele pola wyobraźni. Niewiele, ale jednak. Jest to drugi pełnometrażowy film Barbary Białowąs, autorki „Big Love”. Piękne ciała się gną zmysłowo, pozycje się zmieniają, jest również, a jakże, scena seksu na jachcie sfilmowana z lotu ptaka. Film prezentowała para głównych bohaterów oraz autorka książki.  Pamiętamy, jak sukces frekwencyjny pierwszego Greya dał zastrzyk finansowy wielu małym kinom. Zdecydowanie ciepłe przyjęcie tej prezentacji należy uznać za pozytywny sygnał ze strony kin, wyraźnie zainteresowanych tym tytułem.

I w końcu najbliższa premiera – „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa” Macieja Kawulskiego, reżysera kinowego przeboju „Underdog”. Film wchodzi do kin już 3 stycznia 2020 roku.  Na Forum Wokół Kina prezentowali go reżyser i aktorzy:  absolwent PWST w Krakowie Tomasz Włosok i debiutująca jako aktorka -  Natalia Siwiec.

Tomasz Włosok, fot. Anna Rezulak

„Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa” to film o przyjaźni i miłości w "czasach, w których pozwolenie sobie na emocje może okazać się tragiczne w skutkach". W życiu bohatera liczą się tylko dwie osoby – najbliższy przyjaciel i ukochana kobieta, a światem jego interesów rządzi przemoc. Akcja filmu zaczyna się w latach 70. – już wtedy młody bohater wie, że adrenalina smakuje bardziej niż mleko w proszku. Z czasem odkrywa też pragnienie pieniędzy, władzy i bycia ponad prawem. Rozpoczyna się transformacja, a jego gangsterski talent rozkwita. Wspólnie z przyjacielem buduje własną armię. Oparta na faktach historia po raz pierwszy pokazuje prawdziwe oblicze polskich mafiosów: zaczynali w kreszowych dresach i stworzyli organizację przestępczą, która przez chwilę panowała nad całym krajem. Jak czytamy na stronie Next Filmu, „finał tej historii nie został jednak napisany pociskami i krwią – czasem słowo rani mocniej niż kula, a miłość i przyjaźń mogą być lekarstwem, nawet w najbardziej okrutnych rękach”.

  „Jak zostałem gangsterem” to jeden z kilku „w całości” prezentowanych podczas Forum Wokół Kina tytułów. Uroczysta premiera z udziałem twórców i producentów odbyła się dzień później w Warszawie.

48. Forum Wokół Kina odbywało się w dniach 9-12 grudnia 2019 roku w Gdyńskim Centrum Filmowym. W kolejnych artykułach napiszemy m.in. o ofercie Kino Świat i Mówi Serwis.


Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / materiały dystrybutorów
Ostatnia aktualizacja:  16.12.2019
Zobacz również
Muzyczne powidoki Wajdy: Wasilewski plays Wajda
Katalog New Polish Films 2020 – nabór zgłoszeń
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll