PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
12 grudnia 2019 roku zakończyło się 48. Forum Wokół Kina. Na uroczystości finałowej w Gdyńskim Centrum Filmowym rozdano wyróżnienia za największe sukcesy frekwencyjne polskich filmów. Brylantowy Bilet powędrował do producentów i dystrybutorów filmu „Miszmasz czyli Kogel Mogel 3” Kordiana Piwowarskiego.
Szczególnym momentem gali było uhonorowanie osób, które w sposób znaczący przyczyniły się do rozwoju rynku filmowego w Polsce. „Wieloletnia działalność dająca duże doświadczenie, ciężka praca, dobre pomysły, skuteczne zarządzanie, dobra współpraca środowiskowa, podejmowanie ryzyka finansowego, dają w efekcie wyniki na polskich tytułach konkurencyjne z najlepszymi produkcjami światowymi” – zauważa we wstępie do katalogu Zbigniew Żmigrodzki, Prezes Stowarzyszenia „Kina Polskie”, organizującego Forum.

Laureaci Złotych, Srebrnych, Diamentowych, Brylantowych oraz Honorowych Biletów, fot. Anna Rezulak

Złote Bilety Honorowe trafiły do 10 zasłużonych dystrybutorów i menedżerów kultury.  Otrzymali je zasłużeni kierownicy kin: Marian Świątkowski z Centrum Kultury Filmowej w Zamościu,  Janusz Bukowski z kina „Giewont” w Zakopanem, Marian Białas z kina „Chemik” w Kędzierzyniu – Koźlu. Wśród laureatów znaleźli się przedstawiciele najdłużej działających na rynku firm dystrybucyjnych: Marzena Zboina z Gutek Film, Ryszard Pawlicki i Mariusz Łukomski z Monolith Films, Marcin Piasecki i Tomasz Karczewski z Kino Świat oraz Sławomir Salamon z Forum Film. Złoty Bilet odebrał również wieloletni dyrektor FPFF w Gdyni i założyciel Gdyńskiego Centrum Filmowego Leszek Kopeć.
 
Srebrne Bilety za frekwencję na polskich filmach trafiły do producentów i dystrybutorów trzech filmów. Otrzymał go "Kurier" Władysława Pasikowskiego, na który poszło ponad 500.000 widzów (dla producentów – Jana Ołdakowskiego, Sylwi Wilkos, Dariusza Gawina, Klaudiusza Frydrycha, dla dystrybutora – Tomasza Karczewskiego z Kino Świat), a także „Proceder” Michała Węgrzyna za blisko 600.000 widzów (dla producentów – Heatcliffa Janusza Iwanowskiego, Jolanty Owczarczyk, dla dystrybutora  Andrzeja Papisa z Mówi Serwis). Trzeci Bilet wręczono za film "(Nie)znajomi" Tadeusza Śliwy, na który wybrało się ponad 680.000 widzów (dla producentów – Kuby Kosmy,  Katarzyny Sarnowskiej, dla dystrybutora – Andrzeja Papisa).

Złoty Bilet otrzymał film "Underdog" Macieja Kawulskiego, który przyciągnął do kin ok. 900.000 widzów (dla producentów – Ewy Lewandowskiej, Tomasza Mandesa,  dla dystrybutora – Roberta Kijaka z Next Film).

Fot. Anna Rezulak

W tym świetnym dla polskiego kina filmu aż trzy tytuły otrzymały Platynowe Bilety. Wręczono je za film "Kobiety mafii 2"  za przeszło 1.100.000 widzów ( dla producenta i reżysera – Patryka Vegi i  dla dystrybutora – Tomasza Karczewskiego), za film „Boże ciało” Jana Komasy za blisko 1.400.000 widzów (dla producentów – Leszka Bodzaka i Anety Hickinbotham oraz dla dystrybutora – Tomasza Karczewskiego) i za film „Planeta singli 3” (reż. Sam Akina, Michał Chaciński) za ponad 1.400.000 widzów (dla producentów – Radosława Drabika, Michała Chacińskiego,  dla dystrybutora – Tomasza Karczewskiego).

Diamentowy Bilet przypadł kolejnemu filmowi Patryka Vegi – „Polityce”, również dystrybuowanego przez Kino Świat. Dwa filmy tego samego producenta i reżysera nagrodzone w jednym roku to swoisty rekord. Na film sprzedano ponad 1.850.000 biletów.

Zwycięzca jest tylko jeden i jest nim „Miszmasz czyli Kogel Mogel 3”, który przyciągnął 2.400.000 widzów. Brylantowy Bilet powędrował do producentów – Tadeusza Lampki i  Ilony Łepkowskiej i do  dla dystrybutorów – Roberta Kijaka i Zbigniewa Żmigrodzkiego (Next Film i Studio Interfilm).

  48. Forum Wokół Kina odbywało się w dniach 9-12 grudnia 2019 roku. W kolejnych artykułach z tego cyklu zapowiemy nowe polskie filmy na ekranach, zaplanowane na najbliższe miesiące. Zwłaszcza na gorący styczniowo-lutowy okres.


WRÓB
Forum Wokół Kina
Ostatnia aktualizacja:  14.12.2019
Zobacz również
48. Forum Wokół Kina. Nowy Domalewski, Imielska, "Zenek" i "Zieja"
Wesprzyj produkcję"Kamienia" i wygraj habit Katrzyny Herman
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll