PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  12.12.2019
W Gdyńskim Centrum Filmowym trwa Forum Wokół Kina. To 48. Edycja najważniejszej branżowej imprezy kiniarzy i dystrybutorów. Już wiemy, jakie tytuły przykują uwagę widzów w pierwszym półroczu 2020.
 Do Gdyni zjechali wszyscy, którzy zjechać powinni. I już wiemy, o czym się mówi i mówić będzie.  I które filmy stoczą najbardziej zaciekłe boje o najlepsze kinowe godziny. "Psy 3"? "Najmro”? „Furioza”? Nowy Bond? Vega? Słynny już "polski Grey"? A może najnowsza komedia z Piotrem Adamczykiem i Adamem Woronowiczem?

Ta jedna z najważniejszych imprez branżowych organizowana jest od ćwierćwiecza, czyli w zasadzie od zarania wolnego rynku kinowego w Polsce. Prowadzący kina, sprzedawcy sprzętu i usług i dystrybutorzy znają ją na pamięć, pamiętają jej różne zakręty, jednak dla większości branży filmowej pozostaje ona wydarzeniem bardzo mało rozpoznanym, adresowanym do wąskiej części wielkiego środowiska audiowizualnego. Bo zapewne tak jest – i na szczęście. „Forum Wokół Kina, poza aspektem biznesowym, jest także wielkim świętem naszego środowiska i… niech tak zostanie” – puentuje w słowie wstępnym do katalogu Zbigniew Żmigrodzki, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Kina Polskie”.

Prezentacje odbywają się w sali Warszawa GCF, fot. Anna Rezulak
 
 
Przybliżmy zatem tę imprezę tym, którzy jeszcze nigdy na nią nie dotarli. Zasadniczą część Forum stanowią prezentacje ofert poszczególnych dystrybutorów a także pewien szczególny typ pitchingów filmów o szczególnej wadze dla dystrybutorów.  Jest to okazja, by zapoznać się przede wszystkim z najnowszymi polskimi filmami, które przedstawiają ich twórcy, reżyserzy, producenci a nawet aktorzy. I tak w Gdyni swoje filmy prezentowali m.in. Patryk Vega, Mateusz Rakowicz, Władysław Pasikowski, Piotr Domalewski, Maciej Kawulski. Równolegle trwają seanse wybranych tytułów.  Podczas 48. Forum Wokół Kina swoją ofertę przedstawiali: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, Best Film, Monolith, Next Film, Kino Świat, Forum Film Poland, M2 Films, Mówi Serwis, Velvet Spoon, Gutek Film,  Mayfly, Holly Pictures, TVP i Against Gravity. I właśnie Artur Liebhart był jednym z pierwszych prezentujących ofertę – wspominamy o tym, gdyż tenże dystrybutor rozpowszechniać będzie nasz drugi „munkowy” film z programu „60 Minut” – „Eastern” Piotra Adamskiego – premiera 6 marca. „Eastern” zdobył trzy nagrody na festiwalu w Koszalinie, był też świetnie przyjęty na festiwalu w Gdyni, mimo iż pokazywany był w sekcji pozakonkursowej.  Siłą filmu są wyraziste, pełnokrwiste postaci kobiece i muzyka niesłychanie obecnie popularnego zespołu Problem.

Artur Liebhart prezentuje ofertę Against Gravity - w tym film "Eastern", fot. Anna Rezulak

Na Forum Wokół Kina zjeżdża co pół roku kilkuset gości. Oczywiste więc jest, że to najwłaściwsza okazja, by zorganizować wszelkie możliwe panele i spotkania, adresowane do kiniarzy i dystrybutorów.  Grudniowa edycja dosłownie „puchnie” od tego typu wydarzeń. W programie znalazł się czas na walne zebranie Stowarzyszenia Kin Studyjnych, Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, zebranie sprawozdawczo-wyborcze Stowarzyszenia Kina Polskie jak również na spotkanie z przedstawicielami PISF dotyczące przygotowywanej obecnie bazy box office.  Ponadto na Forum prezentowane są różne inicjatywy adresowane bezpośrednio do tej branży. Zebrani mogli zapoznać się z projektem www.nazywowkinie.pl czy z ofertą Biblioteki Filmów i wziąć udział w szkoleniach i wykładach.

Anna Knap-Morzyk, odpowiadająca za program 48. edycji, zaproponowała tyle ciekawych punktów, że Stowarzyszenie Kina Polskie i Gdyńskie Centrum Filmowe zdecydowały się na wydłużenie programu o jeden dzień. Wydaje się, że jest to posunięcie sensowne, gdyż znacząco wzrosła liczba aktywnych podmiotów dystrybuujących filmy kinowe – w ostatnich latach do grona „wyjadaczy” dołączyły takie podmioty, jak m.in. Velvet Spoon czy TVP a i tak wiemy już, że ta liczba będzie rosnąć.


Ekspozycja foteli kinowych w GCF, fot. Anna Rezulak

Całe Forum odbywa się w Gdyńskim Centrum Filmowym,  kinie nowym, a jednocześnie naznaczonym ogromnym sukcesem. Trzysalowe kino studyjne, które powstało w rok, dwoi się i troi, by zmieścić wszystkich chętnych. W listopadzie tego roku GCF zaprezentowało się na konferencji sieci Europa Cinemas w Lizbonie. – Nasze działania, takie jak poranki filmowe, zajęcia z dubbingu czy filmowe ferie, wzbudziły duże zainteresowanie. Doceniono sposób, w jaki na co dzień wykorzystujemy fakt, że w  tym samym miejscu mieści się też szkoła filmowa i odbywają się festiwale filmowe – zauważa kierowniczka kina Kinga Plicht. Warto dodać, że 48. Forum Wokół Kina organizuje ta sama ekipa, którą filmowcy znają z FPFF. Nikogo też nie zdziwi wobec tego, że głównym miejscem zakwaterowania gości jest hotel Gdynia Mercure, który specjalnie na tę okazję otwiera swoje słynne „Piekiełko”.  Bo, jak podkreśla prezes Żmigrodzki, Forum to także miejsce spotkań uczestników środowiska kinowego. A codzienne koncerty, przyjęcia wydawane przez organizatorów i dystrybutorów, wspólne pomysły typu morsowanie czy wycieczki miejskie, budowaniu tych relacji sprzyjają. Absolutnym towarzyskim hitem Forum jest koncert The Kapeli Forumowej – rewelacyjnego zespołu muzycznego, który ukonstytuował się podczas  Forum w Chełmie i gra z taką werwą, że porywa dosłownie wszystkich. W programie koncertu przede wszystkim piosenki znane z filmów, m.in. - z "Narodzin gwiazdy".  Członkami zespołu są uczestnicy Forum bodajże z ośmiu miast.

Ostatnim punktem programu Forum jest  uroczystość finałowa, wiążąca się z rozdaniem Złotych Biletów. Stowarzyszenie Kina Polskie zapowiada, że poza nagrodami za frekwencję, przyznane zostaną  Złote Bilety Honorowe,  "wręczane osobom nieprzeciętnym, szczególnie zasłużonym w promocji filmów w Polsce, a szczególnie filmów polskich'.  Forum zakończy się 12 grudnia 2019 r. wieczorem.
 
W kolejnych artykułach z tego cyklu przybliżymy oferty poszczególnych dystrybutorów skupiając się, rzecz jasna, na polskich tytułach, które zapowiadają się w nowym sezonie szczególnie interesująco.

Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  12.12.2019
Zobacz również
Pokaz dokumentów z łódzkiej Filmówki
12 grudnia biuro SFP będzie nieczynne
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll