PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W przyszłym tygodniu, w czwartek 5 grudnia, podczas 37. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu odbędą się dwa pokazy rocznicowe związane z realizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu projektem warsztatowym Wielka Przygoda z Filmem.

· Pierwszy seans – godz. 12.00 w Multikinie 51 – filmy zrealizowane podczas tegorocznej, 25. edycji projektu

· Drugi seans – godz.19.30 w Kinie Pałacowym Centrum Kultury Zamek – pokaz jubileuszowy – 25 lat Wielkiej Przygody z Filmem

 

Już od ćwierć wieku uczniowie poznańskich szkół realizują krótkie, autorskie filmy fabularne i dokumentalne pod opieką artystyczną znanych polskich twórców. Całoroczny projekt edukacyjno-artystyczny – Wielka Przygoda z Filmem – adresowany jest do klas, kół lub grup filmowych i teatralnych, uczniów szkół podstawowych i średnich, zainteresowanych realizacją własnej etiudy filmowej. Od 1994 roku w projekcie uczestniczyło przeszło 3000 uczniów, tworząc blisko 130 filmów.


 

Fotos z planu filmu pod opieką artystyczną Stanisława Jędryki, fot.Centrum Sztuki Dziecka


Założeniem warsztatów jest aktywne uczestnictwo uczniów na wszystkich etapach powstawania filmu od pomysłu do realizacji (w sumie 10 spotkań warsztatowych w ciągu roku) – od scenariusza, poprzez plan filmowy do montażu i udźwiękowienia, aż do uroczystej premiery na ekranie kinowym. Uczestnicy wybierają temat filmu, piszą scenariusz, rozdzielają między siebie niezbędne do powstania filmu funkcje. Rolą opiekuna artystycznego jest przekazanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do realizacji pomysłu. Zajęcia stanowią praktyczną formę poszerzenia i uzupełnienia szkolnej edukacji filmowej, a zarazem przygotowują uczniów do samodzielnej i krytycznej analizy oraz interpretacji różnorodnej produkcji filmowej i telewizyjnej. Zajęcia umożliwiają młodzieży poznanie podstaw warsztatu, techniki i technologii realizacji filmu, pozwalając im na samodzielne kontynuowanie swoich zainteresowań indywidualnie lub w amatorskich klubach filmowych.

 

Od kilkunastu lat warsztaty są adresowane także do dzieci i młodzieży z różnym stopniem niepełnosprawności ruchowej, intelektualnej, do głuchoniemych, niewidomych oraz dzieci i młodzieży z tzw. marginesu społecznego („dzieci ulicy”), podopiecznych świetlic socjoterapeutycznych i innych organizacji społecznych. Zadaniom edukacji filmowej towarzyszą wówczas także cele terapeutyczne, wychowawcze i resocjalizacyjne. Warsztaty dotychczas prowadzili m.in. Tomasz Dettloff, Beata Dzianowicz, Jacek Filipiak, Mikołaj Haremski, Stanisław Jędryka, Rafał Jerzak, Krystyna Krupska-Wysocka, Stanisław Lenartowicz, Igor Mołodecki, Jerzy Moszkowicz, Krzysztof Nowak-Tyszowiecki, Mariusz Palej, Michał Rosa, Wiktor Skrzynecki, Maciek Sterło-Orlicki.

 Fotos z planu filmu pod opieką artystyczną Stanisława Jędryki, fot.Centrum Sztuki Dziecka


Kinowa premiera zrealizowanych filmów odbywa się co roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino ! w Poznaniu. Filmy biorą udział w krajowych i zagranicznych pokazach, konkursach i festiwalach amatorskiej twórczości filmowej dzieci i młodzieży.Od wielu lat projekt jest realizowany pod patronatem i ze wsparciem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

 

5 lat temu, z okazji 20-lecia Wielkiej Przygody z Filmem, zmarły w tym roku wybitny twórca polskiego kina dla dzieci i młodzieży, a jednocześnie autor 14 filmów zrealizowanych w ramach WPzF – Stanisław Jędryka – napisał: „Myślę, że warsztaty filmowe podjęte w ramach Wielkiej Przygody z Filmem oprócz wartości poznawczych są też rodzajem szkoły życia… Działania, które w dzisiejszych czasach, tak trudnych dla kultury i sztuki, a filmu dla dzieci szczególnie, dają temu kinu szansę na przetrwanie. Kto wie, czy w tej sytuacji ci młodzi uczestnicy warsztatów filmowych, dzisiaj wierni widzowie i entuzjaści filmu, a w przyszłości być może jego twórcy, nie są naszą nadzieją…”. „I ja mam taką nadzieję i wierzę, że słowa już dzisiaj nieżyjącego mistrza, Pana Stanisława, się urzeczywistnią” – mówi koordynator projektu od początku jego istnienia – Marian Suchanecki z Centrum Sztuki Dziecka.
MR
Centrum Sztuki Dziecka
Ostatnia aktualizacja:  29.11.2019
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Rada PISF nie zatwierdziła PO Produkcja filmowa
Krzysztof Zanussi w Wietnamie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll