PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Krakowska Fundacja Filmowa, organizator 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego zapowiada pierwsze tytuły przyszłorocznego, jubileuszowego programu! Jak co roku, do Krakowa zjadą topowi twórcy z całego świata by zaprezentować swoje najnowsze produkcje. W międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych zobaczymy m.in. film otwarcia festiwalu IDFA w Amsterdamie, “Sunless Shadows” Mehrdada Oskouei oraz dokument “My Father and Me”, wybitnego brytyjskiego twórcy, Nicka Broomfielda.
Nick Broomfield to jeden z najczęściej nagradzanych brytyjskich dokumentalistów na świecie. W ciągu ponad 40 lat twórczości przyglądał się południowoafrykańskim nazistom, spotkał się twarzą w twarz ze słynną amerykańską seryjną morderczynią Aileen Wuornos (na podstawie historii jej życia nakręcono film "Monster" z Charlize Theron w roli głównej), a także skonfrontował się z Courtney Love w związku z okolicznościami śmierci Kurta Cobaina. Wszystkie te zadania były trudne, ale zdaniem samego reżysera, najtrudniejszym doświadczeniem filmowym było udokumentowanie jego własnej rodzinnej historii oraz relacji z ojcem, znanym brytyjskim fotografem, Mauricem Broomfieldem w najnowszym filmie “My Father and Me”.

Film będzie pierwszym obrazem Broomfielda prezentowanym na Festiwalu, a zarazem takim, który z pewnością krakowska publiczność doceni. To niezwykle osobista opowieść o ojcu - pełnym optymizmu dokumentaliście powojennego przemysłu brytyjskiego i synu, którego aktywność ojca zainspirowała do potrzeby tworzenia filmów i dokumentowania świata. To także intymny portret rodzinnej relacji, gdzie ścierają się poglądy i wyobrażenia, ale również filmowy hołd złożony nieżyjącemu od 2010 roku bohaterowi. Film ukazuje także głębokie i filozoficzne spojrzenie na XX wiek z perspektywy tej wyjątkowej rodziny.

Wartym odnotowania jest również fakt, że Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie przygotowuje obecnie obszerną wystawę fotografii Maurice Broomfielda, która zostanie udostępniona publiczności w październiku 2020 roku.

Kolejnym hitem jubileuszowej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego będzie z pewnością najnowszy film Mehrdada Oskouei, jednego najwybitniejszych irańskich dokumentalistów. Reżyser odwiedził Kraków dwukrotnie. W 2005 roku jego film “The Other Side Of Burka” otrzymał Grand Prix - Złotego Smoka w międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych. W ubiegłym roku reżyser, wziął udział w Festiwalu w roli przewodniczącego jury. Tym razem jego najnowszy film, “Sunless Shadows”, który otworzył tegoroczną edycję jednego z najważniejszych światowych festiwali filmowych - IDFA w Amsterdamie, zawalczy o statuetkę Złotego Rogu wśród najlepszych dokumentów z całego świata.

“Sunless Shadows” to wstrząsająca opowieść o młodych morderczyniach odbywających karę w irańskim więzieniu za zamordowanie ojca, męża lub innego członka rodziny. Niezwykła więź między reżyserem i jego bohaterkami często prowadzi do intymnych wyznań przed kamerą, dotykających motywów popełnionych zbrodni, a także bolesnych konsekwencji. Kamera obserwuje szczere rozmowy ale również zabawne interakcje osadzonych dziewczyn, których więzienna rzeczywistość momentami zdaje się nie różnić od życia zwykłych nastolatek. Wydaje się także, że mury zakładu karnego i hermetyczne towarzystwo innych kobiet stanowią swoiste schronienie przed społeczeństwem agresywnie zdominowanym przez mężczyzn.

Trwa intensywny okres selekcyjny, a pełną listę filmów, które zobaczymy obok “My Father and Me” i “Sunless Shadows” w międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych poznamy w marcu 2020 roku. Zakwalifikowane filmy powalczą o statuetki Złotego i Srebrnych Rogów, a także zyskają szansę na Oscara oraz nagrodę EFA. Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Jubileuszowy 60. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 31 maja do 7 czerwca 2020 roku.
AK
Krakowski Festiwal Filmowy
Ostatnia aktualizacja:  27.11.2019
Zobacz również
fot. Krakowski Festiwal Filmowy
Premiera "Dariusza" Jerzego Gruzy
Kinomaki – Przegląd kina japońskiego w kinie Kultura
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll