PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Łukasz Kośmicki, reżyser thrillera szpiegowskiego „Ukryta gra”, jest tegorocznym laureatem Nagrody im. Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa”. Przyznawaną corocznie za najlepszy debiut Nagrodę ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej.
„Perspektywa” to nagroda przyznawana za najbardziej obiecujący debiut dla reżysera, którego twórczość posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość. Laureata nagrody wybiera Kapituła, która obraduje pod przewodnictwem Krystyny Cierniak-Morgenstern – pomysłodawczyni „Perspektywy”. Nagrodę w wysokości 30 tys. zł ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej. Autorem statuetki jest prof. Adam Myjak.

- Nagroda „Perspektywa”, która nosi imię Janusza „Kuby” Morgensterna oznacza, że musi ją otrzymać twórca niebanalny - mówiła podczas rozpoczęcia prowadząca Grażyna Torbicka. - To nagroda dla debiutanta o którym sądzimy, że ma w sobie wielki potencjał artystyczny i wiele planów na przyszłość. Dotychczasowi laureaci, bo to już 9. edycja tej nagrody, są dowodem na to, że wybory kapituły są całkiem słuszne.

Pierwszym laureatem „Perspektywy” – za rok 2011 – był Adrian Panek. Reżyser otrzymał statuetkę za swój debiutancki film „Daas”. Wśród laureatów znajdują się także: Maria Sadowska, Bodo Kox, Elżbieta Benkowska, Julia Kolberger, Łukasz Ostalski, Katarzyna Jungowska, Maciek Bochniak, Jan P. Matuszyński oraz Paweł Maślona. W ubiegłym roku Nagroda „Perspektywa” trafiła w ręce Ewy Bukowskiej za film „53 wojny”.

"Ukryta gra" to debiut reżyserski Łukasza Kośmickiego, laureata Złotych Lwów za scenariusz do filmu „Dom zły”. - "Ukryta gra" Łukasza Kośmickiego to znakomicie wyprodukowany thriller szpiegowski. Precyzyjnie skonstruowana intryga i zaskakująca pewność reżyserskich decyzji, co nie jest takie oczywiste w przypadku debiutantów – ocenia Krystyna Cierniak-Morgenstern. - Życzę następnych tak wspaniałych filmów - dodawała podczas wręczenia nagrody.

- Jestem bardzo zaszczycony, ale też zaskoczony - mówił odbierają nagrodę Kośmicki. - Dlatego, że w tym świecie, który na piedestał wyniósł młodość i urodę, kapituła zdecydowała się przyznać nagrodę komuś, kto jest daleki od tych ideałów. Ale czuję się cały czas debiutantem. Z perspektywą, co jest dla mnie bardzo ważne. Ta nagroda ma też dla mnie emocjonalne znaczenie. W latach 80. chodziłem do liceum w Poznaniu w którym był DKF 10, wtedy jeden z najlepszych w Polsce. Zgłosiłem się, żeby być w tym DKF-ie asystentem kinooperatora. Z powodów dosyć merkantylnych, bo z jednej strony miałem za darmo karnet, a z drugiej - lepszą ocenę z wychowania technicznego. I ten kinooperator, którego miałem być asystentem, miał bardzo popularną w latach 80. przypadłość, mianowicie mocno nadużywał. W związku z tym nie przychodził na projekcje. Ja po krótkim kursie BHP zacząłem wyświetlać filmy. Pamiętam, że jakoś na wiosnę 1984 roku, pojawił się film "Trzeba zabić tę miłość", jeden z pierwszych obrazów, które wyświetlałem. Ten film mnie całkowicie zaskoczył. Był bardzo nowoczesny, miał niesamowitą, eklektyczną narrację. Uroda głównej bohaterki była naprawdę niebanalna, co dla 15 latka było efektowne i ciekawe. Bardzo dziękuję za tę nagrodę, ponieważ nosi ona imię człowieka, któremu dużo zawdzięczam, ale nie poznałem go nigdy osobiście.

- Muszę się przyznać, że zdecydowałem się iść do szkoły filmowej, po tym jak obejrzałem „Trzeba zabić tę miłość” - dodawał prezes SFP Jacek Bromski, który wręczał dyplom laureatowi. - Dopiero po tym seansie uzmysłowiłem sobie, że w głębokim PRL-u można zrobić zachodni film.

Fot. Borys Skrzyński/SFP.

Łukasz Kośmicki - reżyser i scenarzysta. Absolwent PWSFTviT w Łodzi. Utytułowany operator filmowy i autor scenariuszy. Laureat Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za scenariusz do filmu „Dom zły”. Za zdjęcia do filmów „Poznań ’56” oraz „Gry uliczne” otrzymał nagrodę na 21. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zdobywca nominacji do Orłów Polskiej Akademii Filmowej za zdjęcia do filmu „Gniew” oraz za scenariusz „Domu złego”. Laureat Paszportu „Polityki” w kategorii film. Uznany twórca ponad pół tysiąca filmów reklamowych realizowanych na pięciu kontynentach.
 
Szpiedzy, zimna wojna i wyścig mocarstw – "Ukryta gra" Łukasza Kośmickiego to trzymający w napięciu thriller szpiegowski. Jego akcja przenosi do wyjątkowej scenerii warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki lat 60., w której rozgrywa się tytułowa gra. W filmie wystąpiła gwiazdorska międzynarodowa obsada, m.in. Bill Pullman, Robert Więckiewicz, Lotte Ver-beek i Aleksiej Sieriebriakow. Ukryta gra wciąga za kulisy wielkiej międzynarodowej polityki i ponadczasowego konfliktu mocarstw. W czasie zimnej wojny amerykańskie tajne służby porywają genialnego matematyka, aby stanął do szachowego pojedynku przeciwko sowieckiemu mistrzowi. Międzynarodowy turniej w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki okazuje się jednak tylko przykrywką dla szpiegowskiej gry, w której stawką jest powstrzyma-nie konfliktu nuklearnego.

Uroczyste wręczenie tegorocznej Nagrody „Perspektywa” odbyło się w poniedziałek, 18 listopada 2019 roku o godz. 19.00 w Kinie Kultura w Warszawie. Podczas gali zaprezentowany został film laureata – „Ukryta gra”. Uroczystość została zorganizowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

„Ukrytą grę” w reżyserii Łukasza Kośmickiego od 8 listopada 2019 roku można oglądać w kinach.
gw/AK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  22.11.2019
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Zobacz galerię zdjęć z „Solid Gold”
Kulisy wielkiej afery w zwiastunie „Solid Gold”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll