PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  17.11.2019
17 listopada 2019 roku 65 lat kończy Jerzy Kapuściński, producent filmowy, dyrektor artystyczny działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studia Munka.
Jerzy Kapuściński jest członkiem SFP, członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). W latach 2011 - 2014 zasiadał w Radzie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Od wielu lat zwraca uwagę na reżyserskie talenty, który debiuty i drugie filmy były prawie za każdym razem nagradzane najważniejszymi polskimi nagrodami filmowymi (Orły, FF w Gdyni i inne). Od 1991 był związany z Telewizją Polską. Był współzałożycielem TVP Kultura, a od 2005 do  2008 był dyrektorem ds. programowych tego kanału; z kolei w latach 2011-2015 dyrektorem TVP2. Był autorem formuły prowadzonego przez Grażynę Torbicką programu "Kocham Kino". Z ramienia TVP, jako redaktor i producent, pracował przy kilkudziesięciu filmach dokumentalnych, krótkometrażowych i fabularnych. Jest pomysłodawcą i producentem telewizyjnego cyklu debiutów „Pokolenie 2000”.

 
Jerzy Kapuściński, fot. Robert Jaworski

W latach przerwy w działalności w Telewizji Polskiej, czyli 2008-2011, Jerzy Kapuściński  był dyrektorem Studia Filmowego “Kadr”, najstarszego polskiego studia filmowego,  które powstało 1955 roku. W czasie jego działalności, wyprodukowano w tym czasie  m.in. "Rewers" Borysa Lankosza, „Salę samobójców” Jana Komasy czy „Jesteś bogiem”  Leszka Dawida.  Po ośmiu latach Jerzy Kapuściński powrócił do instytucji, którą sam zakładał wraz z  m.in. Jackiem Bromskim. Od lipca 2016 roku jest Dyrektorem Artystycznym Studia  Munka SFP.

Studio jest producentem krótkometrażowych i pełnometrażowych debiutów filmowych. Młodzi twórcy, którzy chcą zrealizować swój pierwszy film w profesjonalnych  warunkach mogą liczyć w Studiu Munka na opiekę artystyczną, produkcją i promocyjną  nad projektem.  - Studio Munka tworzy dla młodych twórców takie warunki, że chociaż otaczamy ich artystyczną i produkcyjną opieką, to jednak nie są już pod szkolnym kloszem. Pomagamy zahartować ich artystyczną osobowość. Wyposażeni w doświadczenie idą w świat i przejmują odpowiedzialność za swoją karierę - mówił producent w rozmowie dla naszego serwisu.

Jerzy Kapuściński z Piotrem Adamskim  na planie "Easternu", fot. Studio Munka SFP

W Studiu Munka Kapuściński (wraz z Ewą Jastrzębską) wyprodukował takie filmy, jak "Cicha Noc" Piotra Domalewskiego (Złote Lwy na FPFF w Gdyni, 10 Orłów) czy "Supernova" Bartosza Kruhlika (Nagroda ze debiut na FPFF w Gdyni) a także nagrodzony w Koszalinie "Eastern" Piotra Adamskiego, którego premiera odbędzie się w marcu 2020 roku. Obecnie w Studiu powstają dwa filmy fabularne - "Wiarołom" Piotra Złotorowicza oraz "Jakoś to będzie" Sylwestra Jakimowa. Trwają także prace nad filmem Karoliny Bielawskiej o Violetcie Villas, realizowane są krótkie dokumenty, animacje, fabuły.

 
 
Kapuściński jest dwukrotnym laureatem Złotych Lwów ("Rewers", "Cicha Noc"), otrzymał także Srebrne Lwy za "Jesteś Bogiem".

WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  26.12.2019
Zobacz również
27. EnergaCamerimage. "Boże ciało" ze zdjęciami Piotr Sobociński jr
Laureaci EnergaCamerimage 2019
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll