PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Do Torunia przyjechali Agnieszka Holland i Krzysztof Pieczyński, aby zaprezentować międzynarodowej publiczności ich najnowszy film "Obywatel Jones". "Teraźniejszość i przeszłość przenikają się, bo podstawowe zagrożenia nie zmieniły się do tej pory" - mówiła reżyserka.
fot. Borys Skrzyński/SFP


Agnieszka Holland opowiadała podczas konferencji prasowej po filmie, jak odkryła historię Garetha Jonesa. Po raz pierwszy zetknęła się z jego nazwiskiem w książce "Skrwawione ziemie" Timothy’ego Snydera. Od dawna interesowała się historią tego regionu i zbrodni Stalina. Reżyserka wspomniała, że w latach 80. powstała duża praca na temat Wielkiego Głodu. Książka Snydera pozwoliła uaktualnić jej wiedzę. Ale nie znała tej historii w takim stopniu jak Andrea Chalupa, która kilka lat temu podsunęła jej scenariusz filmu. To amerykańska dziennikarka, jej rodzice są Ukraińcami, a dziadek był ofiarą Wielkiego Głodu i jednym ze świadków zeznających przed Kongresem Amerykańskim. To także on opowiedział jej o ważnym dla Ukraińców połączeniu "Folwarku zwierzęcego" Orwella ze sprawą Wielkiego Głodu. Scenariusz Andrei bardzo ją mnie zainteresował. Reżyserka poczuła, że jest w tym tekście przesłanie odnoszące się do współczesności. Chciała nie tylko opowiedzieć o okrutnej zbrodni przeciwko ludzkości, ale też zwrócić uwagę widza na zagrożenia, z którymi mamy do czynienia obecnie.


- Teraźniejszość i przeszłość przenikają się, bo podstawowe zagrożenia nie zmieniły się do tej pory. Ciągle mamy do czynienia z manipulacją, fake newsami, propagandą, obojętnością publiczności, tchórzostwem polityków. Różnica polega na tym, że dzisiaj dziennikarstwo jest w jeszcze trudniejszej sytuacji niż dawniej. Wiemy, jak ogromny nacisk na media wywierają politycy i komercja. A także, jak rozmywa się obiektywność i niknie nasze zaufanie do faktów, podawanych w Internecie. Uważam, że odważne, obiektywne dziennikarstwo, które nie byłoby ani skorumpowane ani tożsamościowe, to jedna z istotnych i palących potrzeb współczesności - mówiła Agnieszka Holland.

Po raz pierwszy na planie w Polsce spotkali się znani aktorzy: James Norton, Vanessa Kirby i Peter Sarsgaard. W postać George’a Orwella wciela się Joseph Mawle, zaś premiera Wielkiej Brytanii, Lloyda George’a, gra Kenneth Cranham. Obsadę uzupełniają Krzysztof Pieczyński, Michalina Olszańska, Beata Poźniak i Patrycja Volny. Za zdjęcia odpowiada Tomasz Naumiuk. Muzykę skomponował Antoni Komasa Łazarkiewicz.

Światowa premiera filmu "Obywatel Jones" odbyła się w lutym podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Film pokazywano we Wrocławiu podczas 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Na ekrany polskich kin film trafił 25 października. 27. EnergaCamerimage potrwa do 17 listopada.
MR
Camerimage
Ostatnia aktualizacja:  18.11.2019
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
„Play” z nagrodą na festiwalu Linz
„Mała zagłada” z pokazem dla dokumentalistów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll