PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Festiwal EnergaCamerimage prezentuje wystawę prac Petera Greenawaya i Saskii Boddeke „Artuum Mobile Świat Saskii Boddeke i Petera Greenawaya”. W Toruniu odbyło się również spotkanie z wybitnym reżyserem.
"Z największą przyjemnością przedstawiam swoje prace malarskie. Mam nadzieję, że wszyscy, którzy przyjdą i zobaczą proces twórczy, nie tylko doświadczą czegoś ciekawego, ale będą też dobrze się bawili" - mówił artysta. W ramach EnergaCamerimage odbywa się również retrospektywa filmów Greenawaya, wybitnego brytyjskiego reżysera i scenarzysty.

fot. Borys Skrzyński/SFP

Autorką koncepcji wystawy jest Saskia Boddeke, uznana artystka multimedialna i żona Greenawaya. Pierwsza część ekspozycji to multimedialna instalacja jej autorstwa, z tekstami, rzeźbami i malarstwem reżysera oraz muzyką Luki D'Alberto. Całość stanowi interpretację motywu czterech jeźdźców Apokalipsy. W drugiej części CSW zaprasza zwiedzających do Atelier Greenawaya – specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, w której artysta, otoczony swoimi obrazami, inspirującymi przedmiotami i atrybutami malarskimi, będzie przez całe trzy dni tworzył na oczach widzów nowe kompozycje artystyczne. Ostatnim elementem ekspozycji jest „Nieme kino” – przestrzeń, w której w domowej atmosferze publiczność będzie mogła obejrzeć film dokumentalny „Alfabet Greenawaya”. Projektowi będzie towarzyszyć przegląd filmów Petera Greenawaya oraz innych twórców europejskich inspirujących się w swojej twórczości malarstwem.

 Greenaway jest artystą, który myśli i oddycha obrazami, zarówno ruchomymi, jak i statycznymi, ponieważ jego pierwszą i do dziś najważniejszą miłością jest malarstwo. Wpływa to znacząco na wszystkie tworzone przez niego filmy i projekty audiowizualne, które stają się na różne sposoby przedłużeniem estetyki, plastyczności oraz wielowymiarowości malarstwa, a także wyobraźni wielkich renesansowych i barokowych mistrzów. Poczynając od TrainTree i innych krótkich metraży, które kręcił na przełomie lat 60. i 70., gdy pracował jako reżyser i montażysta w Central Office of Information, a kończąc na pełnometrażowym Eisensteinie w Meksyku z 2015 roku, wszystkie dzieła Greenawaya cechują się eksperymentalnością podejścia i przyjętych środków wyrazu.


Greenaway w sobotę podczas gali rozpoczęcia EnergaCamerimage odebrał Złotą Żabę za swoje dokonania reżyserskie.

Wystawa będzie otwarta do marca 2020 roku. EnergaCamerimage potrwa do 17 listopada.
MR
Camerimage
Ostatnia aktualizacja:  14.11.2019
Zobacz również
fot. materiały prasowe
„Mała zagłada” z pokazem dla dokumentalistów
WAMA FF. Kamil Przełęcki o rynku VOD: co będzie dalej?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll