PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W tegorocznym Konkursie Filmów Polskich 27. EnergaCamerimage o nagrody walczy również „Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha ze zdjęciami Michała Dymka.
"Słodki koniec dnia" to historia o miłości, tęsknocie i utraconych nadziejach. O lęku przed nieznanym i pasji życia. Miejscem akcji filmu jest włoska prowincja, etruskie miasto Volterra. Tu od lat mieszka Maria – polska poetka, laureatka Nagrody Nobla, autorytet moralny. Świat bohaterów zostaje wywrócony do góry nogami, gdy otrzymują szokującą wiadomość o zamachu terrorystycznym w Rzymie. Bezkompromisowość i niepoprawność polityczna Marii okazują się mieć dramatyczne konsekwencje.

– Zawsze ciekawiło mnie, co się dzieje w domach wykształconych Europejczyków w takich momentach jak zamachy w Paryżu, Brukseli czy Londynie. Jak tam rozkładają się te głosy? – podkreśla Jacek Borcuch.

Marię zagrała Krystyna Janda. W roli córki partneruje jej Kasia Smutniak. W projekt zaangażowana jest międzynarodowa obsada, m.in. Antonio Catania, Lorenzo de Moor, Vincent Riotta, Robin Renucci.

– Moja bohaterka jest jak Europa. Europa jest jak dzikie zwierzę, którego nie można opanować. W jakimś sensie ta kobieta jest pozbawiona moralności. Nie ma w niej żadnej stabilizacji, nie ma w niej żadnego bezpieczeństwa – mówi o swojej postaci Krystyna Janda.


fot. Borys Skrzyński/SFP.

  Autorami scenariusza są Jacek Borcuch i Szczepan Twardoch. Dla pierwszego z nich to piąty tytuł na podstawie autorskiego scenariusza (po m.in. „Wszystko, co kocham” i „Nieulotnych”). Dla Szczepana Twardocha, autora takich książek jak „Morfina” czy „Król” i laureata Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody Nike i Paszportu „Polityki”, to debiut w roli scenarzysty. Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek ("Najpiękniejsze fajerwerki ever", "Supernova" - obydwa zrealizowane w Studiu Munka-SFP), a za scenografię Elwira Pluta („Atak Paniki”, „Body/ciało”). Producentem filmu jest Marta Habior z No Sugar Films.

Krystyna Janda za swoją kreację zdobyła Nagrodę Specjalną Jury Park City podczas tegorocznego festiwalu w Sundance. "Słodki koniec dnia" otrzymał również Nagrodę Główną w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych podczas Masterd Off Camera w Krakowie.
Albert Kiciński
EnergaCamerimage
Ostatnia aktualizacja:  12.11.2019
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
WAMA FF. Kamil Przełęcki: Rynek VOD a stare i nowe okna (cz. 1)
Trwa Festiwal Filmów Polskich w Tokio
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll