PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W trakcie oficjalnej gali zamknięcia, która odbędzie się 16 listopada, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE uhonoruje trzykrotnego laureata Oscara® autora zdjęć Roberta Richardsona oraz dwukrotnie nagrodzonego Oscarem® wybitnego reżysera i scenarzystę Quentina Tarantino Nagrodą dla Duetu Autor Zdjęć-Reżyser. Obaj twórcy odbiorą nagrodę osobiście w Toruniu i przedstawią festiwalowej publiczności swój piąty wspólny projekt, „Pewnego razu... w Hollywood”.
Dzięki swojej ogromnej wyobraźni i mistrzostwu prowadzenia wielowątkowych narracji, Quentin Tarantino stał się jednym z najbardziej uznanych twórców filmowych swojego pokolenia. Dziewięć jego filmów – „Wściekłe psy”, „Pulp Fiction”, „Jackie Brown”, „Kill Bill” oraz „Kill Bill 2”, „Death Proof”, „Bękarty wojny”, „Django”, „Nienawistna ósemka” i „Pewnego razu... w Hollywood” – było łącznie nominowanych do 24 Oscarów®, zdobywając pięć, w tym dwa za scenariusze Tarantino do „Pulp Fiction” i „Django”. Za Pulp Fiction został również uhonorowany Złotą Palmą w Cannes.

Robert Richardson wyrobił sobie reputację ambitnymi, wymagającymi emocjonalnie filmami osadzonymi w gnębionym traumatycznymi konfliktami Salwadorze („Salwador”), rozdartym wojną Wietnamie („Pluton”) czy w samym sercu betonowo-elektronicznej dżungli Wall Street („Wall Street”). Przez kolejne dekady nakręcił między innymi „JFK”, „Pomiędzy niebem a ziemią”, „Kasyno”, „Aviator”, „Wyspa tajemnic”, „Hugo i jego wynalazek”, oraz stał się mistrzem światła, cienia i kadrowania, a nakręcone przez niego projekty odmieniły sposób, w jaki oglądamy dziś filmy.

Komentując przyznanie nagrody, Marek Żydowicz, dyrektor Festiwalu EnergaCAMERIMAGE, powiedział: “Duet ten zachwycił dylogią „Kill Bill”, stworzył alternatywną wersję II wojny światowej w „Bękartach wojny”, dokonał dekonstrukcji amerykańskich mitów w „Django”, ukazał na taśmie 70mm piękno westernu w „Nienawistnej ósemce”. Z kolei „Pewnego razu... w Hollywood” to poruszająca do żywego i jednocześnie podnosząca na duchu opowieść o Los Angeles na przełomie dwóch epok. Robert Richardson i Quentin Tarantino opowiadają ciekawe, wizualnie imponujące historie, które służą za przypomnienie, dlaczego wielu z nas zakochało się w kinie. Przyznajemy im tę nagrodę z ogromną przyjemnością".

AK
EnergaCAMERIMAGE
Ostatnia aktualizacja:  30.10.2019
Zobacz również
fot. EnergaCamerimage
Jesienne premiery Studia Munka
„Supernova”: film i rzeczywistość
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll