PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Kino 89+ to seria projekcji i rozmów, podczas których z perspektywy kinematografii można przyjrzeć się zmianom politycznym, społecznym i ustrojowym jakie zaszły w Polscy przez ostatnie 30 lat. W listopadowej odsłonie cyklu FINA Wałbrzyska 3/5 zaprasza na dwa spotkania: wokół filmu „Pewnego razu w listopadzie” Andrzeja Jakimowskiego oraz jubileuszowy pokaz „Długu” Krzysztofa Krauzego.
Zainspirowany wydarzeniami wokół Marszu Niepodległości z 2013 roku film Andrzeja Jakimowskiego stanowi obraz zaostrzającego się konfliktu społecznego w Polsce. Bohaterem "Pewnego razu w listopadzie" jest młody, zdolny student prawa Marek (Grzegorz Palkowski). Wraz ze swoja matką (Agata Kulesza) zostaje eksmitowany. Od tej chwili chłopak musi pogodzić studia i pracę w warsztacie samochodowym z beznadziejnymi poszukiwaniami mieszkania. Po długich tułaczkach udaje mu się umieścić matkę w warszawskim squacie. Niestety budynek za cel obiera sobie tłum agresywnych uczestników Marszu Niepodległości.

To poruszający obraz zaostrzającego się konfliktu społecznego w Polsce w drugiej dekadzie XXI wieku. Reżyser sprawnie łączy fabularną historię matki i syna z dokumentalnymi zdjęciami warszawskich zamieszek. Pokaz odbędzie się we wtorek 5 listopada o g. 19:00. Po projekcji spotkanie z reżyserem, Andrzejem Jakimowskim, poprowadzi filmoznawca i krytyk filmowy, Tomasz Kolankiewicz.

19 listopada 1999 roku na ekrany polskich kin wszedł "Dług" Krzysztofa Krauzego, jeden z najgłośniejszych polskich filmów przełomu wieków, symboliczny koniec lat 90. w polskim kinie. Dokładnie 20 lat później odbędzie się jubileuszowy pokaz filmu, po którym spotkanie z udziałem członków ekipy poprowadzi Tomasz Kolankiewicz.

Dwóch przyjaciół: Adam (Jacek Borcuch) i Stefan (Robert Gonera) planuje wspólny biznes. Kiedy zaczynają mieć problemy z kredytem, na ich drodze pojawia się Gerard (Andrzej Chyra) – dawny kolega, chętny pożyczyć pieniądze. Tego spotkania młodzi przedsiębiorcy wkrótce gorzko pożałują. Obraz, który jednocześnie wstrząsnął opinią publiczną, spotkał się z olbrzymim odzewem społecznym i zachwycił krytykę. Jeden z najmroczniejszych obrazów polskiej transformacji ekonomicznej i mechanizmów działających w cieniu „polskiego snu”, nagrodzony Złotymi Lwami na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Kiedy:
"Pewnego razu w listopadzie" 5 listopada g. 19:00
"Dług" 19 listopada 19:00
AK
FINA
Ostatnia aktualizacja:  29.10.2019
Zobacz również
fot. FINA
„Supernova”: film i rzeczywistość
Platige Image stworzyło cyfrową rzeczywistość dla Ferrari
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll