PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Przedstawiciele świata kultury pożegnali 14 października 2019 roku Janusza Kondratiuka- jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów, scenarzystę i wieloletniego członka Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Zmarł 7 października 2019 roku w podwarszawskim Łosiu. Miał 76 lat.

Zmarłego żegnała rodzina oraz liczne grono przyjaciół i ludzi kultury, w tym m.in.: Jacek Bromski, Marcin Kot Bastkowski, Daniel Olbrychski, Iga Cembrzyńska, Feliks Falk, Irena Karel, Maciej Karpiński, Bożena Stachura, Michał Kwieciński, Helena Norowicz, Zbigniew Buczkowski.



- To bardzo smutne pożegnanie. Odszedł wybitny artysta, świetny reżyser i scenarzysta, serdeczny kolega, człowiek obdarzony nieprzeciętną inteligencją, wielkim poczuciem humoru, dowcipny, czasami nawet złośliwy, ale zawsze starający się zrozumieć ludzi, z życzliwością traktujący swoich bohaterów – wspominał zmarłego Jacek Bromski, Prezes SFP. -Jego osobowość znajdowała odzwierciedlenie w filmach, zarówno tych kręconych samodzielnie, jak i tworzonych wraz z bratem Andrzejem – mówił dalej Prezes SFP. Podobnie jak w Czeskiej Nowej Fali, ulubioną formą braci Kondratiuków była stylizacja na dokument. Stronili od skomplikowanych fabuł i w filmach zrealizowanych w latach sześćdziesiątych opowiadali o zwykłych, wręcz nieciekawych ludziach żyjących w nieciekawym świecie. A robili to z ironicznym humorem i charakterystyczną melancholią i nieodzowną dawką ciepła – kontynuował Jacek Bromski. - Bezkompromisowy artysta, który szedł własną ścieżką pożegnał się z nami filmem „jak pies z kotem”, osobistą, niezwykle wzruszającą opowieścią o odchodzeniu starszego brata Andrzeja. To prawdopodobnie jago najlepszy film, szkoda, że ostatni. Żegnaj Januszu! – podsumował Bromski.


Fot. Borys Skrzyński/SFP.


W liście pożegnalnym Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński napisał: „żegnamy dzisiaj jednego z najznakomitszych twórców klasyki polskiej kinematografii, artystę, w którego twórczości dominowały naturalność, autentyczność, pasja i talent. Żegnamy zaangażowanego w rozwój kina artystę, doskonałego obserwatora rzeczywistości, który w sposób mistrzowski potrafił wykreować prawdziwe dzieło niedające się w prosty sposób zaszufladkować”. Wskazał, że w biografii artysty „znajdziemy dokonania reżyserskie, ale też scenariusze filmowe stanowiące oryginalny wyraz kompletnych umiejętności związanych z integracją obrazu i tekstu w sztukach audiowizualnych”.


Najbardziej znanymi filmami Janusza Kondratiuka są m.in. "Dziewczyny do wzięcia" (1972) z Ewą Pielach, Reginą Regulską oraz Ewą Szykulską, „Niedziela Barabasza" (1971) z Anną Seniuk i Zdzisławem Kuźniarem w rolach głównych, „Czy jest tu panna na wydaniu?” (1976, „Złote runo” (1996) ze Zbigniewem Buczkowskim i Zbigniewem Mazurkiem, a także „Milion dolarów”, opowieść o urzędniczce bankowej i jej mężu, w której wystąpili m.in. Kinga Preis, Tomasz Karolak, Joanna Kulig i Jakub Gierszał. Ostatnim filmem Janusza Kondratiuka był "Jak pies z kotem", poświęcony pamięci zmarłego brata. W roli Janusza wystąpił Robert Więckiewicz, a jego żony Beaty — Bożena Stachura. Andrzeja zagrał Olgierd Łukaszewicz, a jego żonę Igę Cembrzyńską — Aleksandra Konieczna.


Uroczystość pogrzebowa odbyła się 14 października w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym w Warszawie. Janusza Kondratiuka pochowano na Powązkach Wojskowych.


MR/AK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  17.10.2019
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
„Ondyna” Tomasza Śliwińskiego z Bartoszem Bielenią na WFF
Bardzo dobry wynik otwarcia „Bożego Ciała”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll