PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Na warszawskim Powiślu uroczyście odsłonięto pamiątkowy pomnik – ławeczkę poświęconą Jerzemu Janickiemu, twórcy scenariuszy takich seriali jak „Polskie drogi” i „Dom”. Ławeczka powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Fundacji im. Jerzego Janickiego.
- Dzisiejsze uroczyste odsłonięcie pamiątkowego pomnika - ławeczki poświęconej pamięci Jerzego Janickiego stanowi zwieńczenie działań Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Fundacji im. Jerzego Janickiego, których celem jest godne upamiętnienie tego wybitnego twórcy - zasłużonego dla Lwowa, z którego pochodził i dla Warszawy, w której żył i tworzył – mówił podczas uroczystości prezes SFP Jacek Bromski. - Jerzy Janicki był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jako prezes tej organizacji chciałem podziękować wszystkim, którzy sprawili, że ten wybitny artysta znalazł godne miejsce w przestrzeni swojej ukochanej Warszawy.


Pomnik-ławeczkę odsłonił Jacek Bromski i Krystyna Czechowicz-Janicka, wdowa i prezes zarządu Fundacji im. Jerzego Janickiego. W uroczystości brali również udział m.in. Agnieszka Janicka-Twardowska, córka i wiceprezes zarządu Fundacji im. Jerzego Janickiego, Krystyna Grandowska Janusz Kłoniecki z Rady Fundacji im. Jerzego Janickiego, twórca pomnika Janusz Pastwa, Alicja Kocan z Zarządu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Piotr Śliwiński czy współscenarzysta „Domu” Andrzej Mularczyk. Ławeczkę odsłonięto 10 października 2019 roku na Skwerze Jerzego Janickiego, który znajduje się u zbiegu ulic Czerniakowskiej i Ludnej na warszawskim Powiślu. Wcześniej na ścianie kamienicy przy ulicy Dobrej 18/20, w której mieszkał Jerzy Janicki, pojawiła się tablica pamiątkowa poświęcona scenarzyście serialu „Dom”.
 
- Jestem bardzo wdzięczna Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, a szczególnie działalności i pamięci Jacka [Bromskiego] o Jurku – dodawała Krystyna Czechowicz-Janicka. - Dzięki temu wsparciu wszystko udało się doprowadzić do końca. (…) Ta ławeczka jest ozdobą tego skweru. Profesor Pastwa stworzył postać Jurka niezwykle normalną, ludzką. Jurek obejmuje swojego ukochanego psa i trzyma drugą rękę w górze, co bardzo pasuje do jego fizjonomii, bo on ciągle coś mówił i gestykulował. Myśl, która doprowadziła do powstania ławeczki, wiązała się z tym, że ludzie, którzy się tutaj przechadzają, mogą usiąść i poczekać, aż Jurek zacznie mówić. Muszę także podziękować Radzie Warszawy, która uznała Jurka za człowieka zasłużonego dla Warszawy, dzięki czemu powstał ten skwer.

Fot. Sylwia Olszewska/SFP.

Zasługi Jerzego Janickiego dla budowania tożsamości i kultury Warszawy są ogromne. Ten wybitny dramaturg, pisarz, scenarzysta i reżyser był prekursorem medialnej kultury powojennej Polski. Jako współautor powieści radiowej „Matysiakowie” (nadawanej nieprzerwanie od ponad 60 lat) zapoczątkował rozwój sagi rodzinnej. Na "Matysiakach" wzorowały się powieści radiowe Słowaków, Czechów, Węgrów i Niemców. Przez 45 lat od momentu nadania pierwszego odcinka powieść lansowała i umacniała postawy patriotyczne, szacunek dla pracy, przyjaźń i dobroć ludzką, wartość rodziny, miłość do Warszawy.

Jerzy Janicki przez wiele lat pracował w dziale literackim Polskiego Radia, w sposób wybitny przyczyniając się do kreowania marki narodowego nadawcy. Umiał łączyć przekaz wartościowej kultury wysokiej z dostępnością i otwartością, co powodowało, że jego audycje zdobywały rzesze wiernych admiratorów. Janicki stworzył kilkadziesiąt słuchowisk radiowych – („Koty to dranie”, „Tragarz puchu”, „Hasło”).

Równie imponujące są dokonania Jerzego Janickiego w dziedzinie twórczości filmowej i telewizyjnej. Był scenarzystą kilkunastu filmów fabularnych, w tym m.in. tytułów takich, jak „Przerwany lot”, „Milion za Laurę”, „Człowiek z M-3”. Uważany za jednego z prekursorów polskiego serialu telewizyjnego, napisał scenariusze do „Przygód psa Cywila”, „Ballady o Januszku”, „Polskich dróg”. Wspólnie z Andrzejem Mularczykiem stworzył najbardziej warszawski serial w historii polskiej telewizji - „Dom” - wielką sagę o dziejach powojennej Warszawy, o jej odbudowie, przemianach gospodarczych, społecznych i politycznych na przestrzeni kilkudziesięciu lat. „Dom” to nie tylko serial historyczny, ale także ikona masowej wyobraźni, film bliski milionom Polaków, którzy w losach bohaterów, ukazanych na tle trudnej historii Polski i Warszawy po II wojnie światowej, widzieli projekcję własnych, osobistych historii. „Dom” to serial, który ma wielkie znaczenie dla budowania powojennego wizerunku i mitu Warszawy.
Albert Kiciński
SFP
Ostatnia aktualizacja:  11.10.2019
Zobacz również
fot. Sylwia Olszewska/SFP
Pokaz filmów nagrodzonych na XI Festiwalu Filmowym NNW
Nobel dla Tokarczuk!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll