PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  10.10.2019
10 października 2019 roku okazał się szczęśliwym dniem dla polskiej kultury. Nagroda Literacka w dziedzinie literatury powędrowała do polskiej pisarki Olgi Tokarczuk. Proza Tokarczuk wielokrotnie była adaptowana na język filmu.
Po raz pierwszy szwedzka Akademia przyznała dwie nagrody - drugą otrzymał austriacki pisarz Peter Handke. Polska pisarka została nagrodzona za rok 2018 za "narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia". Decyzję tę ogłosił 10 października dokładnie o 13.00 Mats Malm, sekretarz Akademii Szwedzkiej.

Najsłynniejszą adaptacją literatury Tokarczuk jest rzecz jasna "Pokot" - na podstawie powieści "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Reżyserkami nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale filmu są Agnieszka Holland i Kasia Adamik. Film otrzymał liczne nagrody na festiwalach w kraju i za granicą.

Na podstawie prozy Tokarczuk zrealizowano łącznie w Polsce kilkanaście filmów, etiud i spektakli. W 2007 roku Agnieszka Smoczyńska wyreżyserowała w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich opartą na jej opowiadaniu fabułę "Aria Diva", jedną z pierwszych trzydziestek, jeszcze przed powstaniem Studia Munka. Wśród licznych prestiżowych nagród dla filmu jest także Srebrny Smok na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Kilka lat wcześniej w 2003 roku Ryszard Brylski nakręcił swój słynny "Żurek" - również adaptację opowiadania Tokarczuk z niezapomnianymi kreacjami Katarzyny Figury i Natalii Rybickiej. Trzy opowiadania z tomu "Bieguni" stały się kanwą scenariusza filmu Adama Uryniaka "Zniknięcie".

Kilka utworów polskiej noblistki doczekało się ekranizacji w postaci spektaklu telewizyjnego. W 2000 roku  "Skarb" na podstawie dramatu Tokarczuk pod tym samym tytułem zrealizował Piotr Mularuk. Tokarczuk otrzymała  za ten utwór nagrodę w konkursie Teatru Telewizji. Również w 2000 roku Agnieszka Lipiec - Wróblewska  stworzyła spektakl tv   "Numery". W 1998 roku Piotr Tomaszuk nakręcił "Prawiek i inne czasy", w tym samym czasie Maria Zmarz-Koczanowicz spektakl "E.E.". Sama pisarka stała się bohaterką dokumentu Ewy Pytki z 1996 roku "Podróże Olgi T.".
  
Nagroda Nobla dla wybitnej  pisarki z pewnością przyczyni się do wzmożonego zainteresowania adaptacją jej prozy. Tokarczuk była zdecydowanie wśród faworytów tegorocznej edycji Nagrody. - Lubię przyjmować perspektywę panoptykalną i na wszystko - choć przez chwilę spojrzeć z góry. Można wtedy zobaczyć nasz ludzki świat jako szeroko rozrzucone kolonie organizmów, zadowolonych z siebie, łatwo przystosowujących się  do zmiennych okoliczności, ekspansywnych i rywalizacyjnych, ale zdolnych także do samopoznania i współpracy - cytuje pisarkę "Gazeta Wyborcza.
Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / GW
Ostatnia aktualizacja:  26.12.2019
Zobacz również
fot. Marcin Oliva Soto / Polish Film Promotion / SFP
Uroczyste odsłonięcie ławeczki Jerzego Janickiego
14 października restauracja Cinema Paradiso będzie nieczynna
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll