PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Rozpoczął się największy festiwal filmowy Warmii i Mazur. Przed widzami cztery dni przedpremierowych pokazów koprodukcji międzynarodowych nagradzanych w Cannes, Wenecji, San Sebastian czy na Sundance oraz najlepszych polskich filmów krótkometrażowych. Olsztyński WAMA Film Festival już od sześciu lat buduje swoją pozycję najważniejszego wydarzenia filmowego w kalendarzu kulturalnym regionu.
Ceremonię otwarcia olsztyńskiego święta kina rozpoczęła minuta ciszy i wzruszające pożegnanie niespodziewanie zmarłego Janusza Kondratiuka. Reżyser miał być gościem festiwalu i w najbliższą sobotę uczestniczyć w spotkaniu autorskim krytyka Piotra Czerkawskiego z publicznością. – Wczoraj straciłem przyjaciela, który miał być z nami za kilka dni w Olsztynie. Tydzień temu rozmawiałem z nim. Obiecywał, że będzie tu z Państwem. Dziś Janusz jest z nami duchem i na pewno wszystkich gorąco pozdrawia – wspominał Marcin Kot Bastkowski, dyrektor festiwalu. Olsztyńską widownię powitał z ekranu ambasador WAMA Film Festival Jerzy Hoffman. – Nasz festiwal to sprawa młodych, bo tylko ludzie młodzi mają w sobie zapał, werwę i bezinteresowny entuzjazm. I tacy są nasi twórcy: młodzi i utalentowani. To ich filmy zobaczycie na WAMIE – powiedział reżyser. Otwierając festiwal, członek zarządu województwa Sylwia Jaskulska przypomniała o zaangażowaniu samorządu Warmii i Mazur we wsparcie polskiej sztuki filmowej. – Mamy już własny fundusz filmowy oraz festiwal. Zapewniam Państwa, że będziemy kontynuowali obecność na WAMA Film Festival – dodała.


W Międzynarodowym Konkursie Koprodukcji Filmowych zostanie zaprezentowanych osiem pełnometrażowych filmów fabularnych, a filmem otwarcia był „Młody Ahmed” braci Dardenne. Za wybór tytułów odpowiada dziennikarz i krytyk filmowy Marcin Radomski. W Konkursie Filmów Krótkich widzowie zobaczą 17 filmów krótkometrażowych zrealizowanych prze polskich twórców. – Oprócz świetnych filmów, WAMA Film Festival to też międzynarodowe warsztaty filmowe dla młodzieży czy projekt dla młodych filmowców INTERFILMLAB 3.0. Edukacja filmowa i profesjonalna jest ważną częścią naszego festiwalu – dodał producent festiwalu Maciej Dominiak. 6. edycja WAMA Film Festival odbędzie się w dniach 8-12 października br. w Olsztynie, a projekcje będą miały miejsce w Multikinie w Galerii Warmińskiej, ul Juliana Tuwima 26.

*****

Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji, współorganizatorem Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a producentem Stowarzyszenie FILMFORUM. WAMA Film Festival jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Realizację projektu współfinansują Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Olsztyn.MR
WAMA
Ostatnia aktualizacja:  9.10.2019
Zobacz również
fot. Przemysław Skrzydło
Wietnamska opowieść w sercu Warszawy, czyli "Smak pho" na Pięciu Smakach
Ewa Dałkowska z nagrodą Camerimage
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll