PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Waldemar Tymoszuk – kierownik produkcji kilkudziesięciu dokumentów, ze słynnymi „Robotnikami ‘80” na czele, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, 6 października obchodzi swoje 70. urodziny.
Pochodzi z Białej Podlaskiej. Jest absolwentem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Swe zawodowe życie związał z warszawską Wytwórnią Filmów Dokumentalnych. Zaczynał w pionie produkcyjnym krótkich dokumentów Wacława Florkowskiego („Wypracowanie nie na temat”, 1973) i Ludwika Perskiego („Bolesław Szabelski”, 1973), by szybko zadebiutować jako kierownik produkcji filmu dyplomowego Tadeusza Pałki „Ze wsi” (1973).

Tę funkcję pełnił przy realizacji ponad 60 dokumentów, m.in. „Pieśni” (1976) Grzegorza Lasoty, nagrodzonych Srebrnym Pegazem na Międzynarodowym Festiwalu Radiowo-Telewizyjnym „Premio Ondas” w Barcelonie (1976), a także „Narodzin Solidarności” (1981) Bohdana Kosińskiego, uhonorowanych Srebrnym Lajkonikiem na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie (1981), oraz „Robotników ‘80” (1980) Andrzeja Chodakowskiego i Andrzeja Zajączkowskiego, wyróżnionych Nagrodą FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych i Dokumentalnych w Lille (1981).

Pośród filmów dokumentalnych, których produkcją Tymoszuk kierował, znajdują się tak znaczące tytuły, jak m.in.: „Punkt widzenia” (1974) i „Lato w Żabnie” (1977) Kazimierza Karabasza, „Troska i nadzieja” (1976) Andrzeja Titkowa, „Pięści i karabiny” (1978) Antoniego Staśkiewicza, „Na anioł chłopski” (1978) Józefa Gębskiego. Całe swe zawodowe życie pozostawał wierny dokumentowi, choć w jego produkcyjnym dorobku znajdują się dwie krótkie telewizyjne komedyjki, które miały dość utrudnioną drogę dotarcia do widza: nakręconą w 1978 roku przez Józefa Gębskiego burleskę „XIII odcinek” wyemitowano dopiero w 1982 roku, a realizowany przez Zdzisława Leśniaka w latach 1974-1981 nieco surrealistyczny „Koncert” doczekał się premiery dziesięć lat po rozpoczęciu zdjęć.
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  5.10.2019
Zobacz również
fot. SFP
Powstał serial dokumentalny o strażnikach Tatrzańskiego Parku Narodowego
Marek Wilczyński – łowca dźwięków
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll