PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  4.10.2019
28 września w należącym do kampusu uczelni Kinie Elektronik odbyła się uroczysta gala, w której udział wzięły władze szkoły: Rektor Janusz Majewski, Maciej Ślesicki i Bogusław Linda, ważne postacie świata kultury, znani aktorzy i politycy, a także absolwenci, m.in. nagrodzona na MFF w Berlinie Katarzyna Rosłaniec („Baby Blues") czy Tomasz Śliwiński (etiuda „Nasza Klątwa”).

„Ponieważ zajmujemy się kinem postanowiliśmy, że zamiast odsłonięcia pomników będą dzisiaj ruchome obrazy, a zamiast oficjalnych przemówień – rozmowy, bo kino jest też rozmową” – przywitała gości Magdalena Felis, która poprowadziła towarzyszące wydarzeniu spotkanie z założycielami Warszawskiej Szkoły Filmowej – Maciejem Ślesickim i Bogusławem Lindą.


15. lat WSF, fot. materiały prasowe


„Szanujemy wszystkich. Szkoła filmowa to instytucja kultury, a w instytucji kultury nie ma miejsca na krzyki i waśnie, natomiast jest miejsce przede wszystkim na rozmowę i szacunek (…). Ta szkoła jak już wspomnieliśmy jest w pewien sposób inna niż wszystkie – my od początku stawiamy na zajęcia praktyczne w naszym kompleksie szkół i muszę powiedzieć, że to powoduje, iż do nas się ludzie garną (…). To nie jest tak, że skończywszy szkołę filmową potem każdy musi kroczyć po czerwonym dywanie w Cannes, natomiast ci ludzie mają pracę. I to jest ważne, że istnieje taka uczelnia, która daje dobre wykształcenie, po której ludzie mają dobrą pracę. Z tego też jesteśmy dumni” – podkreślał Maciej Ślesicki, opowiadając o swoim pomyśle na szkołę filmową.


„My właściwie nie umiemy się już zatrzymać, ponieważ ciągle przychodzą nam do głowy nowe pomysły. Na początku nie było ani siedziby, ani pieniędzy – był tylko pomysł. I nagle siedzimy w największym zespole szkół filmowych w Polsce. W ogromnej instytucji, która zatrudnia ponad 200 wykładowców i nauczycieli, która ma ponad 1000 studentów i uczniów. I to jest wspaniałe” – dodawał Kanclerz Warszawskiej Szkoły Filmowej, dziękując m.in. współpracownikom.


„Na pewno dochodzi jeszcze jedna rzecz: ludzie, którzy przychodzą do szkoły i ludzie którzy z niej wychodzą to zupełnie inny gatunek ludzki. Towarzyszy nam olbrzymia satysfakcja z tego, że dziewczyny i chłopaki dorastają tutaj, że nabierają swojego własnego światopoglądu, to stwarza wiecznie nieustający ferment i jest to fantastyczne. Przy okazji ten ferment się dzieje w tej dzielnicy, która nas przygarnęła, która nas hołubi i w której czujemy się świetnie. Myślę, że wrośliśmy już w to wspaniałe miejsce” – dodawał Bogusław Linda.


Magdalena Felis pytała swoich rozmówców nie tylko o początki Szkoły, ale też o to, czego sami nauczyli się ucząc innych. „Ja się nauczyłem bardzo wielu rzeczy, dlatego, że ucząc sam się uczysz – to jest oczywiste. I tak po prostu jest. Ale nauczyłem się nie tylko spraw zawodowych, ale też wielu, jak myślę, spraw ogólnoludzkich. Trochę psychologii, trochę też rozmowy z ludźmi” – mówił Maciej Ślesicki.


Uroczystą część spotkania zakończyły życzenia od Przyjaciół Szkoły, m.in. od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, jakie na ręce Rektora Janusza Majewskiego przekazał Wicemarszałek Wiesław Raboszuk. Natomiast także obecny na uroczystości Burmistrz Dzielnicy Żoliborz Paweł Michalec życzył Warszawskiej Szkole Filmowej m.in. „Wielu sukcesów oraz Absolwentów, którzy będą dla Szkoły dumą”.


Goście wysłuchali także żywiołowego występu niezwykłej Orkiestry OSP Nadarzyn, nagrodzonej w Tajlandii tytułem Mistrza Świata wśród podobnych formacji z całego świata.

MR
WSF
Ostatnia aktualizacja:  4.10.2019
Zobacz również
fot. WSF
„I znów będziemy szczęśliwi” w programie 17. DOC LISBOA
“Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego” w czołówce najchętniej oglądanych dokumentów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll