PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  24.09.2019
6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbywa się w dniach 21-29 września w 22 miastach (w 23 kinach) w całej Polsce. W programie tej edycji znajduje się ponad 150 filmów długometrażowych i zestawów filmów krótkich, w tym animacje, filmy aktorskie oraz dokumenty.

O nagrodę 6. MFF Kino Dzieci, czyli statuetkę Kwiatu Paproci, którą przyznają widzowie w ogólnopolskim głosowaniu oraz powołane składy jurorskie, powalczą najlepsze światowe produkcje z ostatnich miesięcy, docenione przez krytykę i widzów najważniejszych festiwali dla dzieci i młodzieży na świecie. W tej edycji w Konkursie głównymzobaczymy dziewięć filmów pełnometrażowych, w tym sześć premier prosto z festiwali w Cannes,AnnecyBerlinie. Festiwal otworzymy ekranizacją uwielbianej na całym świecie książki Dino Buzzatiego z 1945 roku - „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię” w reżyserii Lorenzo Mattottiego.

 

Wybór z pewnością nie będzie łatwy, w konkursie znalazły się również m.in.: „Jakub, Mimmi i gadające psy”– animacja zrealizowana w technice cut-out, będąca koprodukcją polskiego Studia Letko i łotewskiego Atom Art, w reżyserii Edmundsa Jansonsa, ze wspaniałą muzyką autorstwa Krzysztofa A. Janczaka, „Solan i Ludwik – Misja Księżyc”– trzecia z serii animacja Rasmusa A. Sivertsena, jednego z najbardziej uznanych twórców tego gatunku z Norwegii. Scenografię animacji stworzyło polskie studio WJTeam/Likaon. O statuetkęKwiatu Paprocipowalczą też kontynuacje niezwykle lubianych kryminałów dla dzieci - „Operacja Człowiek w Czerni”w reżyserii Grethe Bøeoraz „Pettson i Findus – Wielka wyprowadzka” film z elementami animacji, którego twórcą jest Ali Samadi Ahadi.

 

Drugą sekcją konkursową jest Konkurs filmowych odkryć, złoży się na nią 7 tytułów, w tym 5 pokazywanych premierowo. W “odkryciach” zobaczymy m.in. „Willy i strażnicy jeziora. Zimowa przygoda” - jedną z najciekawszych stylistycznie propozycji dla  najmłodszych widzów festiwalu w reż. Zsoltana Pálfiego; poetycką, wypełnioną zapierającymi dech w piersiach krajobrazami opowieść o dorastaniu i godzeniu się ze stratą - „Pierwsze pożegnanie”, debiutującej, a już nagrodzonej Kryształowym Niedźwiedziemna tegorocznym Berlinale- Liny Wangoraz niezwykle oryginalną animację o świecie, widzianym z perspektywy czworonoga - „Marona – psia opowieść” w reż. Anki Damian.

 

Jak zawsze poza ogólnopolską nagrodą przyznawaną przez widzów, filmy oceni również szerokie gremium festiwalowych reprezentantów kin należących do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnychoraz przedstawiciele ECFA – European Children’s Film Association. Swoje nagrody przyznają trzy składy jurorskie – jury dziennikarzy w składzie: Aleksandra Lubańska-Czubak, Łukasz Maciejewski, Justyna Suchecka; - jury twórców z Konradem Dworakowskim, Mariuszem Palejem, Zofią Stanecką; - jury odkryć z Magdą Hueckel, Martą Pajek i Anna Serdiukow.

 

Nie od dziś wiadomo, że Kino Dzieci kocha książki, dlatego w sekcji Kino dzieci z nosem w książkach, dedykowanej ulubionym bohaterom literatury przeniesionym na duży ekran, swoją premierę będą miały książkowe hity literatury dziecięcej. Zobaczymy m.in. nowe odcinki przygód Muminków, Żubra Pompika i Wikinga Tappiego oraz najnowszą część przygód Basi – „Basia i bałagan”(ogólnopolska premiera „Basia 3” zaplanowana jest na 8 listopada).

 

Za sprawą przeglądu filmów Stanisława Jędryki, odbędziemy sentymentalną podróż do polskiej klasyki kina młodego widza. Zobaczymy filmy, na których wychowało się pokolenie dzisiejszych 40-latków: „Podróż za jeden uśmiech”, dwa odcinki serialu „Stawiam na Tolka Banana”, „Paragon gola” oraz „Koniec wakacji”. Trzy pierwsze tytuły zobaczymy z angielskimi napisami.

 

W tym roku sekcję narodową reprezentują Włochy – Ciao Italia! Zobaczymy w niej m.in. animację „Pinokio” - adaptację słynnej powieści Carla Collodiego oraz „Momo” na podstawie powieści Michaela Ende - oba filmy w reżyserii Enzo D’Alò. Bogaty jest również program włoskich zestawów filmów krótkich, w którym m.in.: barwna animacja „Strollica”Petera Marciasa oraz klasyki włoskiego duetu mistrzów animacji Giulio Gianiniego i Emanuela Luzzatiego „Ognisty ptak” czy „Trzech braci”.

 

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty

MR
Kino Dzieci
Ostatnia aktualizacja:  24.09.2019
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Ruszyło Centrum Animacji w Krakowie
Polska klasyka na 35. Warszawskim Festiwalu Filmowym
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll