PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
DOC LAB POLAND zaprasza we wtorek 1 października o godz. 20.00 do Kina Iluzjon na pokaz filmu „Jazda obowiązkowa” Ewy Kochańskiej, który odbędzie się w cyklu Doc Lab Poland Hot Selection 2019, prezentującym najlepsze i najczęściej nagradzane polskie filmy dokumentalne ostatnich lat. Dokument był rozwijany w programie dla profesjonalnych dokumentalistów DOC LAB POLAND. Po seansie spotkanie z reżyserką poprowadzi Magdalena Juszczyk. Wstęp wolny.
10-letnia Julia Polniuk trenuje łyżwiarstwo figurowe. Ma coraz mniej czasu, aby odnieść suk-ces i spełnić oczekiwania swoich bliskich. Po wybuchu Euromajdanu jej rodzina wyemigrowała do Polski. Decyzję o przeprowadzce podjęła mama Julii, Marina. W dwa tygodnie spakowała walizki, wypisała dzieci ze szkoły, a nowo wyremontowane mieszkanie wystawiła na sprzedaż. Teraz rodzina Polniuków stara się o obywatelstwo polskie i rozpoczyna całkiem nowe życie w Warszawie. Bez pracy, zabezpieczenia finansowego i dobrej znajomości języka. Marina rzuca losowi wyzwanie, szukając w Polsce lepszych perspektyw na przyszłość dla swoich dzieci. Zrobi wszystko, aby miały lepsze życie niż ona. Największe nadzieje pokłada właśnie w Julii. W tym roku dziewczynka ma szansę wystartować w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski. A za tym idzie sukces, uznanie i początek kariery sportowej. Julia próbuje sprostać oczekiwaniom mamy, ale jest jej bardzo trudno w nowym kraju, w nowej szkole, pod okiem wymagającej trenerki. Czy będzie w stanie rozwinąć skrzydła, niosąc ciężar cudzych ambicji i oczekiwań? 

Światowa prapremiera filmu odbyła się na prestiżowym festiwalu IDFA w Amsterdamie (2018), a polska na 16. Millenium Docs Against Gravity (2019), gdzie film uczestniczył w Kon-kursie Głównym. „Jazda obowiązkowa” otrzymała Wyróżnienie na 16. Neisse Film Festival oraz nagrodę dla Najlepszego Dokumentu i nominację za montaż do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego dla Piotra Wojcika i Bartłomieja Piaska na 11. Solanin Film Festiwal.

Reżyserka Ewa Kochańska ukończyła Teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Reżyserię w Warszawskiej Szkole Filmowej. Jest scenarzystką i instruktorką dramy, autorką etiud fabularnych oraz dokumentalnych pokazywanych na polskich i zagranicznych festiwalach, na których otrzymała kilka nagród. „Jazda obowiązkowa", jej pełnometrażowy debiut dokumentalny, który miał premierę na IDFA, był rozwijany podczas kursu DOK PRO w szkole Wajdy oraz programu DOC LAB POLAND. Pomysł na scenariusz filmu nawiązuje do osobistych do-świadczeń reżyserki, która w dzieciństwie uprawiała gimnastykę i łyżwiarstwo figurowe.

Prowadząca spotkanie Magdalena Juszczyk to dziennikarka radiowa i telewizyjna (Radio Jazz, Radio PiN, Dwójka Polskie Radio, Telewizja Kino Polska, Canal+ ), autorka audycji po-święconych kulturze, ze szczególnym uwzględnieniem kina (jej autorski "Program obowiązkowy" Telewizji Kino Polska otrzymał w 2017 r. nominację do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej). Jako moderatorka spotkań autorskich i debat współpracuje między innymi z dystrybutorami filmowymi, festiwalami, Filmoteką Narodową, Narodowym Instytutem Dziedzictwa, Towarzystwem Inicjatyw Twórczych "ę" oraz DOC LAB POLAND.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/530571541046283/
AK
DOC LAB POLAND
Ostatnia aktualizacja:  24.09.2019
Zobacz również
fot. DOC LAB POLAND
Polska klasyka na 35. Warszawskim Festiwalu Filmowym
Nagradzane animacje na festiwalu Lalka też człowiek
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll