PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Na 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych zjechała międzynarodowa obsada „Ukrytej gry” Łukasza Kośmickiego, szpiegowskiej historii dziejącej się w latach 60. podczas kryzysu kubańskiego. W rolach głównych Bill Pullman, Robert Więckiewicz, Lotte Verbeek i Aleksiej Sieriebriakow.
– Obudziłem się rano, rozsunąłem zasłony, spojrzałem przez okno i pomyślałem: gdzie ja jestem? - mówił na konferencji prasowej Bill Pullman. - Bo wróciłem późno w nocy. Po chwili przyszła myśl - Gdynia, cóż za piękne miejsce. […] W toku prac poznałem sformułowanie: to skomplikowane. Bo wiem, że Polacy mają osobliwy temperament, osobliwą pogodę i wiele rzeczy jest tu skomplikowanych. Cechuje was upór i parcie naprzód. Dlatego czuję z wami powinowactwo emocjonalne. "Ukryta gra" to dobre kino rozrywkowe, stawialiśmy na jakość i przyjemność pracy.

Fot. Borys Skrzyński/SFP.

Pullman wciela się w rolę Joshuy Mansky’ego, genialnego matematyka, który u szczytu kryzysu kubańskiego zostaje porwany przez amerykańskie tajne służby. Nadużywający alkoholu zapomniany geniusz ma wystąpić w szachowym pojedynku przeciwko sowieckiemu mistrzowi Gawryłowowi na międzynarodowym turnieju. Rywalizacja jest jednak tylko przykrywką dla szpiegowskiej rozgrywki. Kiedy sojusznicy okazują się wrogami i nie wiadomo, komu naprawdę ufać, Mansky musi wykonać decydujący ruch mający powstrzymać konflikt nuklearny.

- Taka sytuacja zdarza się nieczęsto, że realizujemy projekt z międzynarodową ekipą na światowym poziomie – dodawał Więckiewicz. - W trakcie zdjęć spotykaliśmy się także poza kamerą. Mogliśmy im powiedzieć, że nadal jesteśmy normalnym krajem, w którym można robić ciekawe projekty. 

 
Atmosferę lat 60., zimnej wojny i kryzysu kubańskiego buduje scenografia przygotowana przez Allana Starskiego. Klimat szpiegowskiej gry oddają zdjęcia Pawła Edelmana. Partnerem filmu jest miasto stołeczne Warszawa oraz Zarząd Pałacu Kultury i Nauki sp. z o.o. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Międzynarodowym agentem sprzedaży jest Hyde Park International, dystrybucję światową koordynuje K5 Film, a za krajową odpowiada Next Film. Film wejdzie do polskich kin 8 listopada.

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbywa się w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni.
Albert Kiciński
FPFF/Next Film
Ostatnia aktualizacja:  21.09.2019
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
44. FPFF: Programy operacyjne PISF – work in progress
44. FPFF. Znamy zwycięzców Młodej Gali
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll